V UKC Maribor bodo kmalu pričeli graditi montažno zgradbo za 4,5 milijona evrov, ki bo v prvi vrsti namenjena bolnikom s covidom. "Trenutna situacija v UKC Maribor je podobna kot že nekaj tednov. Število bolnikov se giblje na robu naših zmogljivosti, to je okrog 200, od teh jih 40 do 50 potrebuje umetno predihavanje. Kadrovska situacija pa se je v zadnjem tednu nekoliko izboljšala. Število odsotnih z delovnega mesta je bilo še prejšnji teden izredno visoko, prejšnji teden je manjkalo 300 ljudi, sedaj je teh 220," opisuje stanje v drugi največji bolnišnici v Sloveniji dr. Matjaž Vogrin, strokovni direktor UKC Maribor.
Sproščanje oddelkov, ki so spremenjeni v covid enote
S sklepom vlade, ki je potrdil dodatno investicijo, s katero se bo olajšala krizna situacija, naj bi se že decembra pričela gradnja hitromontažnega objekta. "Namenjen bo bolnikom s covidom v tem in tretjem valu, ki ga pričakujemo januarja, februarja in marca. V objektu bodo nastanjeni pacienti s covidom-19 in tudi tisti, ki potrebujejo intenzivno terapijo. Gradnja se bo pričela v enem mesecu in naj bi se zaključila v treh mesecih. Novi objekt je nujno potreben, saj bomo tako sprostili kapacitete za zdravljenje necovidnih pacientov, ki so v epidemiji prikrajšani. Poskrbeti moramo tudi za njih," pravi Vogrin.
"Gradnja je nujno potrebna, saj bomo tako sprostili kapacitete, potrebne za zdravljenje necovidnih pacientov, ki so v epidemiji prikrajšani"
Zdaj se akutni bolniki s covidom-19 zdravijo na različnih lokacijah - v stavbi infekcijskega oddelka, v dveh etažah klinike za ginekologijo, na oddelku za pljučne bolezni na Pohorju in v etaži klinike za kirurgijo. Bolniki z najtežjo obliko covidne bolezni, ki potrebujejo zdravljenje v enoti intenzivne medicine, se zdravijo v osrednji intenzivni enoti kirurške stolpnice, dodatno pa v prilagojeni enoti za covid intenzivo na oddelkih za kardiokirurgijo in nevrokirurgijo. Vsi ti oddelki delajo omejeno zaradi pomanjkanja prostora ter zaradi epidemije in kadrovskega primanjkljaja.
Najprej bolniki s covidom, nato infekcija, nazadnje onkologija
Z nadomestno montažno stavbo za bolnike s covidom bi UKC Maribor pridobil prostor za zdravljenje do 24 akutnih bolnikov s covidom-19 in do deset bolnikov s covidom-19 z najtežjo obliko bolezni, ki potrebujejo mehansko predihavanje (enota intenzivne terapije) tako na vrhuncu epidemije kot tudi v obdobju, ko se bo ta umirila. Po pričakovanjih vodstva stroke bodo ti bolniki tudi v prihodnje, torej po umiritvi epidemije, kljub cepljenju še nekaj časa potrebovali zdravljenje v bolnišnici.
Srčni kirurgi operirali tudi bolnike iz Ljubljane
Oddelek za kardiokirurgijo je eden tistih, ki so jih preselili za zagotavljanje prostora za covidne bolnike. Predstojnik oddelka dr. Miha Antonič: "Na oddelku za kardiokirurgijo smo bili primorani zaradi epidemije prilagoditi delo. Zmanjšali smo število operacij, operiramo s približno polovično kapaciteto, vzrok za to pa je pomanjkanje kadra, ker je prerazporejen na covid oddelke, in postelj za intenzivno nego. Operiramo, kar je najbolj nujno, in dobro sodelujemo z drugimi ustanovami po Sloveniji, predvsem z UKC Ljubljana, kjer se soočajo s podobno situacijo kot mi, zato smo od njih prav tako prevzeli nekaj bolnikov. Si pa želimo, da bi se razmere hitro umirile, da bi začeli normalno delati, saj so se v tem času čakalne dobe, ki so bile že tako dolge, nedopustno podaljšale."
"V latentni fazi ne pričakujemo izredno velikega števila bolnikov, pa vendar jih bo nekaj deset, in v tem času bo treba poskrbeti zanje tako, da njihova oskrba ne bo ovirala siceršnjega dela v ustanovi. Po epidemiji je v naši ustanovi načrtovana gradnja nove stavbe za infekcijske bolnike in v tem času bo treba poiskati nadometno zgradbo za celoten infekcijski oddelek, gradnja bo zagotovo trajala vsaj dve do tri leta," pravi Vogrin. Novo infekcijsko kliniko naj bi pričeli graditi leta 2023. Po dokončanju nove stavbe infekcijskega oddelka bodo stavbo namenili dejavnostim oddelka za onkologijo (hospic ...), kjer glede na stalno večanje potreb že sedaj primanjkuje bolniških postelj.