Zame je ljubiteljska fotografija čudovit hobi, ki te pelje v naravo, med ljudi, na razne dogodke, in tako vidiš mnogo več, kot bi sicer, saj pri fotografiranju hodiš naokoli z odprtimi očmi. S fotografijami pa tudi ohranjaš podobe, ki bodo nekoč dragocen slikovni spomin in prikaz preteklosti," pravi Viljem Šetar, ljubiteljski fotograf iz Razvanja, ki že več let prenaša svoja znanja na številne udeležence raznih tečajev in delavnic, zlasti na starejše.
Hrani še vse fotoaparate
Tudi sam je svojo ljubezen do fotografiranja ponovno obudil v pokoju. Prvi fotoaparat je dobil leta 1958 od staršev, star je bil 15 let. "Fotoaparat z oznako FK je bil preprosta škatla pravokotne oblike, v katero sem vstavil črno-beli film formata 6x9. Tako sem skromno zašel v svet fotografije in s pomočjo staršev sem si tu in tam lahko privoščil kakšen črno-beli film, razvijanje in izdelavo fotografij," razlaga o svojih začetkih. Med obiskovanjem železniške industrijske šole je tam opravil fotografski tečaj in v laboratoriju šole pridobil tudi znanje o razvijanju filmov in izdelavi fotografij. "Kmalu sem si kupil fotoaparat IIb, naslednji fotoaparat je bil, že dokaj zmogljiv, znamke Pentax ME Super in sem ga uporabljal vse do prihoda digitalnih fotoaparatov. Vse te fotoaparate še imam, pridružilo pa se jim je še 43 drugih, različnih fotoaparatov, predvsem starih - analognih," razlaga o svoji zbirki.
43 različnih fotoaparatov hrani
Po letu 1965 je fotografski hobi opustil zaradi drugih življenjskih obveznosti. Šolanje je nadaljeval na tehniški srednji šoli, smer varilstvo, nakar je moral še v Ljubljano, da je zaključil četrti letnik. Po odsluženi vojaščini se je zaposlil v TVT Boris Kidrič in si z ženo ustvaril družino. "Čeprav te tovarne ni več, še danes čutim do nje veliko hvaležnost." Ob delu je končal še višjo tehniško šolo. Sicer pa se je od nekdaj udejstvoval v raznih družbenopolitičnih organizacijah in društvih, v svoji delovni karieri pa zamenjal šest podjetij, v katerih je opravljal dela od ključavničarja do vodje poslovne enote in direktorja takratnega tozda.
Odkril še mizarjenje
Po upokojitvi je imel naenkrat mnogo več časa. "Bolj sem se angažiral v Društvu za varilno tehniko Maribor in prevzel funkcijo predsednika, vključil sem se v Društvo upokojencev Razvanje. Prebudil se je tudi moj drugi hobi - mizarjenje. Ob tem je moja žena izvedla čudovito potezo in mi za moj praznik kupila digitalni, kompaktni fotoaparat Panasonic Lumix. In začela se je druga era mojega fotografskega hobija. Kmalu sem se včlanil v fotografsko društvo Totifoto," razlaga o vrnitvi k fotografiji. Svojo opremo je še dopolnjeval, da je lahko posnel fotografije, ki so bile dovolj kvalitetne za povečavo v večje formate in primerne za razstave. Svoje fotografije je namreč začel razstavljati na skupinskih razstavah, ki jih je pripravljalo foto društvo, in na drugih.
Razstavljal je tudi v domačem Razvanju. Na izletih z Društvom upokojencev Razvanje je opazil, da mnogo upokojencev fotografira, zato je prišel na idejo, da bi svoje znanje začel predajati. Ko je bil nato pred sedmimi leti pri Pokrajinski zvezi društev upokojencev Maribor (PZDU) izvoljen za predsednika komisije za tehnično kulturo, je dal pobudo, da bi društvom upokojencev ponudili osnovne tečaje digitalne fotografije. In pobuda je zaživela.
Pri PZDU Maribor vsako leto pripravijo tudi razstavo fotografij upokojencev in te so zelo uspešne, pravi. Letošnja je zaradi epidemije sicer odpadla. Ob vseh razstavah Šetar sodeluje pri izbiri fotografij in postavitvi. Lani je bil tudi mentor na delavnici v hotelu Delfin v Izoli, ki se je prav tako zaključila z razstavo fotografij.
Tudi sicer po nekaterih tečajih pripravijo skupinsko razstavo fotografij udeležencev. Letos jim je v dnevnem centru Toti DCA uspelo pripraviti žal le eno. Šetar namreč v tem društvu prav tako vodi fotografske tečaje oziroma delavnice, vsako leto od leta 2014, ko ga je povabil predsednik Marjan Holc, dve ali tri, saj je zanimanje zanje veliko.
"Nikoli se ni toliko fotografiralo kot danes. Po moji presoji večina posnetkov ostane v spominskih karticah in ti so tudi slabše kakovosti. Čeprav sama tehnika fotoaparatov daje, tehnično gledano, sprejemljivo kakovost. A še zmeraj mora fotograf poskrbeti za kompozicijo in kadriranje. Vse skupaj daje končno kakovost fotografiji. Zadovoljen bom, če bom s foto tečaji prispeval vsaj delček k boljši fotografiji ljubiteljskih fotografov," še pravi Viljem Šetar.