S tekstilom za medicinsko uporabo se v BTT Tekstil ukvarjajo že več kot deset let. Z izdelki, kot so operacijski plašči za kritično uporabo, rjuhe, komprese in filter oblačila, oskrbujejo kar nekaj slovenskih bolnišnic. "Doma smo v materialih za večkratno uporabo," pove Primož Ledinek iz podjetja s sedežem v Zgornji Kungoti. "Ko se je začelo zaostrovanje s koronavirusom v Sloveniji, smo uporabili naše že obstoječe znanje o materialih in ga smiselno uporabili pri izdelku, ki ga je naša domovina potrebovala čez noč. Moramo se zahvaliti starim znancem iz civilne zaščite, ki so nas prosili za pomoč in tako prispevali idejo," Ledinek razloži, kako so se začeli ukvarjati z izdelavo zaščitnih mask.
Zanimanje občin in domov za starostnike
Ob upoštevanju navodil za uporabo in vzdrževanje bi morale njihove zaščitne maske vzdržati 70 pralnih ciklov. "Prvi model OSK-MK1 je enostavna maska - želja je bila, da je izdelana čez noč -, ki se na obraz pripne z elastiko okoli ušes in pokriva obraz, na delu okoli nosu pa ima trdilo, ki ga lahko uporabnik oblikuje tako, da se prilega nosu. Model maske se z razvojem znotraj podjetja nadgrajuje, uvajajo se izboljšave. Redno dobivamo povratne informacije od uporabnikov, ki jih v čim večji meri tudi vključujemo v razvoj. Tako te dni pričenjamo proizvodnjo modela OSK-MK2," razvoj novih mask predstavijo v BTT Tekstil.
Ne prepuščajo virusov ali bakterij
Za izdelavo mask v BTT Tekstil uporabljajo trislojni laminat. Na obeh straneh membrane je 100-odstotni poliester, ki se uporablja v medicini. V podjetju razložijo strukturo maske: "Gre za 'sendvič' dveh pletenin, med katerima je dodana funkcijska plast - membrana, zaradi katere material ne prepušča virusov ali bakterij in tudi ne vode ali tekočin. Uporabljeni material je certificiran in preprečuje prehajanje bakteriofagov in kapljevin. Za nadzor kvalitete materiala skrbi proizvajalec, Trans-Textil GmbH, sam z zelo strogimi parametri notranjega nadzora, pri čemer osnovne lastnosti vsake role blaga testira v svojem laboratoriju."
Doslej so proizvedli 25.000 mask
Prvi model maske so ponudili po ceni 1,48 evra. Nadgrajeni in izboljšani model, katerega proizvodnjo zaganjajo v teh dneh, pa ponujajo po 1,98 evra. "Cena uporabljenega materiala je okoli 20 evrov na kvadratni meter, naši partnerji so šivali v petek in svetek in res naredili veliko delo. Cene mask se na internetu gibljejo od okoli 0,8 evra za maske za enkratno uporabo pa do 4,5 evra in več za maske iz navadnega oziroma gosto tkanega bombaža za večkratno uporabo," povedo v podjetju. A te cene mask za večkratno uporabo iz bombaža in cene mask iz laminata je težko primerjati, še dodajo, saj ene omogočajo bolj psihološko zaščito, medtem ko druge uporabnika dejansko ščitijo, pravi Ledinek.
"V prvi vrsti je bila naša želja, da zaščitimo tiste, ki v teh kriznih časih nosijo največje breme"