Na novo sfrizirana verzija zakona, ki bo podlaga, da bo država krila izgubo kopanja lignita in kurjenja v sodobnem bloku 6 Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ), je sedaj bolj ali manj dokončna – navsezadnje jo je včeraj potrdila vlada. Besedo premog so v dikciji zakona zamenjali z lignitom in s tem nekoliko pomirili čustva doline, ki verjame, da je to dovoljšnje zagotovilo, da uvoza premoga več ne bo. Vsi se najbrž zavedajo, da če bo državi zaradi geopolitičnih razmer kdaj trda predla, bo blok 6 kuril, kar bo potrebno, a strasti so s tem pomirjene.
Zakon, v tej ali oni obliki, gre naprej. Pa naj ga sindikati (slednji, ki bi lignit kopali vsaj do leta 2050, v vsakem primeru nikoli niso zadovoljni), lokalni politiki (šoštanjski svetniki so pri tem veliko bolj razumevajoči kot velenjski) javno podpirajo ali ne. So pa v drugem poizkusu zakona vendarle dojeli, da bosta družbi TEŠ in Premogovnik Velenje (PV) sicer res dočakali stečaj, in omilili retoriko. Oblastniki so razumeli tudi, da se morajo v dolini premakniti in vsaj do leta 2027 končno povedati, kako se želijo v prihodnje ogrevati, sicer jim bodo sredstva novega vala pomoči iz Sklada za pravičen prehod spolzela skozi prste. Zato ni bilo več gneva zaradi skrajšanja letnice veljave zakona kot tudi znižanja sredstev pomoči dolini – iz več kot 800 milijonov smo prišli na 324 milijonov. To sicer ob predpostavki, da bo kdo drug (beri HSE) plačal za 80 milijonov kredita. Še vedno pa velja, da bo razliko med stroškovno ceno TEŠ in tistim, kar bo prejel za ogrevanje in deloma prodajo elektrike (tega "stranskega" produkta bo večinoma manj), krila država. Mi, davkoplačevalci, ki, kot vseskozi poudarjajo v Šaleški dolini, do sedaj še nismo odšteli niti evra za zloglasni blok 6.
Dolini manjka katarze, je slišati v prestolnici
Teoretično res nismo. Je pa toliko večji davek v obliki dokapitalizacij TEŠ in PV plačeval HSE in z njo povezane ostale družbe, kot so denimo mariborske Dravske elektrarne. Posledično je v proračun priteklo manj dividend HSE. Te bodo tekle še naprej, je zapisano v zakonu, in bodo tople šle za pokrivanje poslovanja TEŠ in PV. Kaj to pomeni za Dravske elektrarne? Baje nič, ker bo HSE še vseeno imela dovolj, da bo zaživela s polnimi pljuči in investirala na drugih področjih, tolmačijo zakon na Kumrovem ministrstvu.
Prišli smo do zaključka zgodbe, ki je septembra dvignila na noge Šaleško dolino. Srečnega, menda. Ob predpostavki, da bo šlo vse po načrtu. "Treba je biti solidaren z ljudmi, ki niso po svoji krivdi prišli v položaj, v katerem so sedaj. Njim je namenjen ta zakon," poudarja energetski minister Bojan Kumer. To pa še ne pomeni, da v dolini krivcev ni. Velenjski župan je zadnje dni sicer večkrat očital, kako se poskuša "kriminalizirati" dolino. So v dolini res pozabili, kako so nekateri njihovi prijatelji, znanci, kameradi zavajali s ceno premoga, njegovo dostopnostjo, navsezadnje celo s ceno ogrevanja? Da so tudi zavoljo napačnih podatkov stvari prišle tako (pre)daleč? Dolini manjka katarze, je slišati v prestolnici. Edina, ki se je "očistila", je naslednica Alstoma, ki je s poplačili priznala krivdo. Ostali ducat se katarzi poskuša izogniti.