Delničarji novomeške farmacevtske družbe Krka so na današnji 29. skupščini delničarjev družbe med drugim potrdili, da se od 408,1 milijona evrov bilančnega dobička za dividende nameni 6,6 evra bruto na posamezno delnico ali skupno 204 milijone evrov. Tako so za dividende (lani 5,63 evra bruto) prejeli 17,2 odstotka več kot lani in pa kar 128 odstotkov več kot pred petimi leti, saj je bilo leta 2018 izplačano 2,9 evra bruto dividende na posamezno delnico. Tako ne čudi, da je s 119,5 evra delnica Krke na Ljubljanski borzi v teh dneh največ vredna v zadnjih petih letih, pri tej vrednosti pa njenim delničarjem še vedno prinaša 5,54-odstotni bruto in po plačilu 25-odstotnega davka 4,16-odstotni neto donos, kar je precej več, kakor bi prejeli z vezavo bančnega depozita. Podjetje je na Ljubljanski borzi vredno 3,64 milijarde evrov, kar je z naskokom največ pred vsemi slovenskimi borznimi družbami - tudi NLB s tržno kapitalizacijo 1,5 milijarde evrov.
Namesto Boruta Jamnika, po novem predsednika uprave SID banke, bo nadzornik Krke z jutrišnjim dnem postal 47-letni Luka Cerar, ki je v družbi Albaugh TKI iz Rač podpredsednik uprave, odgovoren za področje financ. V preteklosti je bil finančni direktor Atlantic Grupe v Sloveniji, med letoma 2001 in 2019 pa zaposlen na strateškem in finančnem področju v Novartisu in njegovi generični diviziji Sandoz, veliko let tudi v tujini.
Delničarji Krke so se danes odločili tudi za višje nadzorniške prejemke, saj se je dvig osnovnega plačila za opravljanje nadzorniške funkcije s 15.000 dvignil na 21.000 evrov bruto, sejnina za seje nadzornega sveta pa z 275 na 360 evrov. Prav tako je uprava Krke še za naslednja tri leta dobila pooblastilo za dokup do 10 odstotkov lastnih delnic (trenutno jih ima 5,57 odstotka), s ciljem, da jih bo kasneje umaknila.
Predsednik Krkine uprave Jože Colarič je delničarjem danes predstavil tudi prvo oceno letošnjega polletnega poslovanja. Skupina Krka je v tem obdobju dosegla 920,4 milijona evrov prodajnih prihodkov ali sedem odstotkov več kot v enakem lanskem obdobju, a je čisti dobiček s 170,1 milijona evrov upadel za 28 odstotkov, saj letos ni bilo toliko pozitivnih tečajnih razlik (ruski rubelj) kot lani. Dobiček iz poslovanja (EBIT) pa je z 236,2 milijona evrov porasel za 70 odstotkov, glede na lani prilagojeni EBIT pa za devet odstotkov. Prodaja skupine Krka je najbolj porasla v čezmorskih tržiščih, za 16 odstotkov, in pa v Sloveniji za 15 odstotkov, v za Krko najpomembnejši regiji vzhodni Evropi je bil štiriodstotni porast prodaje, enaka rast je bila v Rusiji, v Ukrajini pa je Krka prodala 16 odstotkov manj. Za celotno letošnje leto v skupini še vedno načrtujejo 1,75 milijarde evrov prodaje in približno 300 milijonov evrov čistega dobička.