Ali ni bilo še včeraj poletje? Vsaj tako se zdi. Letošnji prehod med poletjem in jesenjo (ali so to bili že prvi znaki zime?) je bil nenaden. En dan v kratkih hlačah, že naslednji dan pa skoraj v rokavicah. A na takšne prehode se bomo morali navaditi. Dnevi so že občutno krajši, mrak in tema zvečer prihajata vse bolj zgodaj, vreme postaja manj prijetno in listje se odeva v jesenske tone.
Prav neverjetno je bilo letos spremljati tudi, kako hitro so se ob nenadni ohladitvi začele ohlajati tudi stavbe, ki so, odvisno od izolacije, v le nekaj dneh izgubile kar nekaj stopinj. Tudi zato ni bilo neobičajno, da je kdo že uporabil ukrepe za dogrevanje prostorov v času, ko se šele pripravljamo na kurilno sezono. Klimatska naprava je navadno zasnovana za hlajenje prostorov, vendar številne sodobne naprave omogočajo tudi ogrevanje. Z ogrevanjem ali dogrevanjem bivalnih prostorov boste poskrbeli za izboljšanje svojega udobja.
Poraba energije naj bo smiselna. Tako se najučinkoviteje ogrevate pozimi
Morda niste vedeli, da gospodinjstva pozimi za ogrevanje porabijo kar dve tretjini količine energije, ki jo sicer porabijo čez leto. In zato je prav jesen odličen čas za razmislek in pogovor o tem, kako je pozimi mogoče varčevati z energijo, ob tem pa se ne pretirano odreči bivalnemu udobju.
Segrevajte razumno in premišljeno
Jasno je, da želite pozimi imeti prijetno bivalno okolje, ampak ali mora biti res tako v vsaki sobi? Naše udobno temperaturno območje je od 20 do 22 stopinj Celzija. To je tudi idealna temperatura za vaš bivalni prostor. Kopalnica je seveda lahko nekoliko toplejša, tam lahko temperatura znaša vsaj 22 stopinj Celzija. Nasprotno pa je 16 stopinj Celzija na hodniku povsem dovolj. Seveda je to odvisno tudi od tlorisov stanovanj, ki so danes vse bolj "odprti", ločenih prostorov pa je vse manj. V spalnici po mnenju strokovnjakov povsem zadostuje temperatura med 16 in 18 stopinjami Celzija. V nobenem prostoru pa nikakor povsem ne izključite ogrevanja. V takem primeru se lahko hitro razvijeta vlaga in plesen, zato vseeno raje v praznih prostorih, kot je soba za goste, ogrevanje nastavite na vsaj nočni način. Vsaka stopinja manj pri sobni temperaturi vam prihrani 6 odstotkov pri stroških ogrevanja. Vredno je biti bolj pozoren na temperature.
Če živite v stari stavbi z visokimi stropi, se toplota pogosto nabira pod stropom, pri tleh pa je bolj hladno, zato uporabnike še posebej rado zebe v noge. Za takšne primere je odlična rešitev stropni ventilator, ki toploto potiska navzdol, kar pomeni manj energije za ogrevanje. Pri nakupu pa bodite pozorni na modele z energijsko varčnim motorjem.
Ponoči ogrevanja ne izklopite povsem
Če pozimi ponoči povsem izklopite ogrevanje, se bodo vaši prostori in stene povsem ohladili. Zato zjutraj potrebujete veliko energije, da vnovič ogrejete prostor. Poleg tega lahko hitro nastaneta vlaga in plesen. Zato ponoči nikar ne izklapljajte ogrevanja, lahko pa za nekaj stopinj vsekakor znižate nastavljeno temperaturo.
Prezračujte hitro in učinkovito
Tako imenovano šok prezračevanje ne prihrani le energije, temveč tudi preprečuje nastanek plesni! Najbolje je, da okna in vrata prostorov temeljito odprete za 5 do 15 minut vsaj dvakrat na dan. Tako se zrak povsem izmenja. Morda je v tem času smiselno ogrevanje izključiti, sicer bo delovalo na polno, saj bo dobilo signal, da je temperatura v prostorih upadla. Dolgotrajnejše nagibanje oken ni priporočljivo, saj vnaša manj svežega zraka in povzroča samo ohlajanje sten.
Poskrbite, da so radiatorji čisti
Zaradi prahu, pajčevine ali celo umazanije vaši radiatorji ne le smrdijo in so videti umazani, ampak tudi prepuščajo manj toplote. Hkrati pa prah, ki se z njih dviga, tudi draži dihala. Radiatorje zato redno sesajte in obrišite z vlažno krpo. Za čiščenje radiatorjev obstajajo posebne ščetke za radiatorje, precej preprosta metoda je tudi čiščenje s polivanjem vode skozi radiatorje, vendar morate v tem primeru z velikimi posodami učinkovito uloviti vso vodo pod radiatorji, da tla ne bodo mokra.
Uporabljajte tehnologijo, ki je na voljo
S termostatskim ventilom lahko specifično prilagodite temperaturo v stanovanju. Z rešitvijo pametnega doma pa lahko nadzirate in avtomatizirate ogrevanje prek pametnega telefona, torej na daljavo, zato lahko moč gretja zmanjšate tudi, ko ste že zapustili dom, če ste to recimo pozabili narediti pred odhodom. Hkrati pa si lahko znova ogrejete hišo, ko ste na poti domov. Rešitve za pameten dom pa lahko samodejno izklopijo ogrevanje in znižajo temperaturo na termostatih, ko recimo dom prezračujete.
Poskrbite, da okna in vrata dobro tesnijo
Pri starejših oknih in vratih so plastična tesnila pogosto porozna in prepuščajo mraz. Te vrzeli lahko preprosto in poceni izolirate s penastim tesnilnim trakom ali gumijastimi tesnili. Zvečer zagrnite tudi žaluzije in zagrnite zavese, da ohranite toploto v stanovanju.
Prhajte se učinkovito
Prhanje v primerjavi s kopanjem prihrani veliko energije, seveda pa lahko naredite še več: privoščite si kratko prhanje, saj minuta prhanja zahteva toliko energije, kot je gospodinjstvo porabi za osvetlitev v treh dneh. Zato se hitro oprhajte z mlačno vodo, ki ne le varčuje z energijo, ampak je tudi nežna do vaših las in kože. Poleg tega lahko v omejevalnike pretoka namestite energetsko varčne prhe.
Ventilatorski grelniki (kaloriferji), konvektorski grelniki, oljni radiatorji, halogenski grelniki, IR sevalni paneli, kombinirani grelniki, klimatske naprave … Kako najučinkoviteje dogrevati stavbe v prehodnem obdobju do kurilne sezone? Enotne rešitve za vse situacije ni, veliko bo namreč odvisno tudi od tega, ali potrebujete toploto za krajši čas ali za dalj časa, način dogrevanja pa bo odvisen tudi od vrste in velikosti objekta. Če potrebujete le kratkoročno in ciljno toploto, lahko doma razmislite o uporabi električnega grelnika. Če pa imate majhno zunanjo poletno hišico, ki služi kot pisarna, vam s prenosnim grelnikom ni treba skrbeti za priključitev prostora na sistem centralnega ogrevanja.
Ob dogrevanju pa ne smemo pozabiti niti na nekatera nujna opravila, ki bodo še dodatno poskrbela za učinkovito rabo energije ter hkrati preprečila škodo na vašem domu pozimi.
Osnove – to vsekakor morate storiti jeseni
Nekatere stvari je treba narediti vsako leto jeseni. Gre predvsem za nekatere preglede, vse to pa lahko opravite v enem dnevu. Ta opravila so še posebej pomembna za dobro klimo v notranjih prostorih. Prav tako pa prihranijo energijo in s tem tudi stroške.
Preverite ogrevanje
Najprej morate preveriti delovanje ogrevanja, najbolje, še preden postane zunaj res mrzlo in neprijetno. Če želite to narediti, popolnoma odprite ventile na vseh radiatorjih. Nato jih takoj odzračite, da se popolnoma ogrejejo in da ne bo slišati motečih zvokov. Preverite tudi grelno telo in po potrebi pokličite servis, če kaj ne deluje.
Negujte tesnila oken
Veliko oken je že pri silikonskih tesnilih nekoliko prepustnih in zato v prostor prepuščajo hladen zrak v prostor. Če boste ta tesnila skrbno negovali, boste prihranili pri stroških ogrevanja, vaš dom pa bo prijetnejši in toplejši. Pomembno je, da so tesnila vedno suha in da jih jeseni negujemo s posebnim silikonskim razpršilom, saj tako ostanejo prožnejša in lahko bolje tesnijo.
Poskrbite za vhodna vrata, da bodo odporna proti zimi
Predvsem stara vhodna vrata prepuščajo veliko zraka. To lahko hitro postane neprijetno in ker se hladen zrak spušča k tlom, utegne biti predvsem v noge bolj hladno. Če želite to preprečiti, lahko pred vrata položite zvito odejo ali posebno blazino, ki preprečuje prepih. Dobra izbira je lahko tudi gosta zavesa na notranji strani vrat. To zadržuje hladen zrak, hkrati pa poskrbi za prijetnejši videz.
Ustrezna sobna temperatura
Dojemanje, kaj je udobna temperatura za bivanje, je lahko za vsakega posameznika drugačno. Prebivalci hiš so, vsaj praviloma, navajeni na nekoliko nižje temperature, medtem ko so stanovalci v stanovanjih praviloma navajeni na nekoliko višje temperature, saj na temperaturo v stanovanjih vplivajo tudi sosednja stanovanja. Pomembno je, da preizkusite, pri kateri temperaturi se počutite udobno. Vendar pa za dobro spanje velja, da temperatura v spalnici ponoči ne sme biti višja od 18 stopinj. Splošno priporočilo za dnevne prostore je od 21 do 23 stopinj. Ko pa greste iz stanovanja, znižajte temperaturo, da bo od 4 do 6 stopinj nižja od običajne. Če ste pozimi odsotni dalj časa, lahko ogrevanje tudi povsem izklopite. Vendar pozor ‒ temperatura nikoli ne sme pasti pod 6 do 8 stopinj, da se izognete morebitnim poškodbam na napeljavi. Da bi se temu izognili, lahko ogrevanje nastavite na najnižjo stopnjo.
Minuta prhanja zahteva toliko energije, kot je gospodinjstvo porabi za osvetlitev v treh dneh
Zračite tudi pozimi
Tisto, na kar številni pozimi pogosto pozabijo ali se s tem neradi ukvarjajo, je prezračevanje. Vendar pa je to pogoj, da pozimi ostanemo zdravi. Prezračevanje preprečuje nastanek plesni, odstranjuje viruse in bakterije iz doma ter daje možganom svež zrak. Zlasti pri delu od doma boste opazili, da se tako lažje osredotočite. Glavno pravilo je, da prezračujemo od tri- do štirikrat na dan po 10 minut. Tedaj okna odpremo na široko, da se zrak izmenja v najkrajšem možnem času. Takšen način prezračevanja seveda velja za tiste nepremičnine, ki nimajo vgrajenih prezračevalnih sistemov (tudi o teh pišemo v tokratni številki Fokusa).
Rešite rastline pred mrazom
Imate rastline na balkonu ali terasi? Razmislite o tem, da bi jih dovolj zgodaj prepeljali ali poskrbeli za njihovo odpornost proti zimi. Rastline v lončkih lahko prezimite tako, da lonec ovijete z izolacijskimi materiali, kot je tkanina iz jute ali rastlinski flis. Za svoje rastline poskrbite najpozneje pri temperaturah okoli ledišča, da nepoškodovane preživijo zimo.
Če stanujete v hiši, preverite tudi žlebove in streho
Pri stanovanju je ta točka navadno izpuščena, saj zanjo poskrbi upravnik. Če imate hišo, jeseni preverite streho. Tudi strehe, ki rahlo puščajo, v vaš dom prepuščajo vlago in mraz, kar lahko povzroči škodo, izgubo energije in nastanek plesni. Žleb je treba tudi očistiti in preveriti, da umazanija in listje ne zamašita odtoka. Voda namreč potem ne more več pravilno odtekati, s tem pa se poškodujejo stene.
Tudi z elektriko in plinom je mogoče prihraniti
Ko gre za varčevanje s plinom, je verjetno vaš največji potencial prihranka pri ogrevanju. Če sobno temperaturo znižate le za eno stopinjo, lahko prihranite 6 odstotkov pri stroških ogrevanja. Porabo tople vode (s tem pa tudi za njeno ogrevanje porabljene energije) lahko zmanjšate za 15 odstotkov, če se prhate krajši čas in z manj vročo vodo. In ne pozabite ‒ omejevalniki pretoka vode in tako imenovane varčevalne glave za prhanje vam pomagajo aktivno varčevati z vodo.
Z električno energijo lahko zelo dobro varčujete z uporabo LED-diod namesto žarnic, z uporabo razdelilnikov, ki se lahko izklopijo, z umikom starih hladilnikov in nakupom novih, varčnih električnih aparatov. Električno energijo prihranite tudi, če perilo sušite na zraku namesto v sušilnem stroju in pri kuhanju na kuhalni plošči izberete površini lonca oziroma posode ustrezno kuhalno mesto, ter tako, da pri kuhi uporabljate pokrovko. Prav tako se izogibajte postavljanju naprav v stanje pripravljenosti, ampak jih raje povsem izklopite. V stanju pripravljenosti boste v letu dni porabili ogromno električne energije. Prav tako odklopite napajalne vtiče polnilnikov iz električnega omrežja, ko jih ne potrebujete.
Hladilnik in zamrzovalnik redno odmrzujte, saj že 2 milimetra debela plast ledu v zamrzovalniku poveča porabo električne energije za kar 15 odstotkov. Pri pranju lahko z elektriko varčujete tako, da perete samo polne stroje in perilo sušite na zraku. Večina oblačil zahteva le nizke temperature pranja. Močno umazano perilo operete le pri 60 stopinjah Celzija. Sicer pa pri svojih pralnem, sušilnem in pomivalnem stroju, če je to le mogoče, uporabljajte programe eco, saj so ti posebej zasnovani za varčevanje z energijo.
Optimalno dogrevanje v prehodnem obdobju
Da bi si zagotovili udobno bivanje, ob tem pa ne preveč obremenili družinskega proračuna s stroškom za elektriko, ponujamo nekaj nasvetov za učinkovito dogrevanje predvsem v prehodnem obdobju, ko je morda treba temperaturo dvigniti predvsem ob večerih in jutrih, medtem ko čez dan, še posebej, če ste odsotni, to ni potrebno.
Prenosni grelniki so odlična izbira, vendar pa vsi delujejo s pomočjo električne energije in zato je pametno najti takšnega, ki ponuja največjo moč ogrevanja ob hkrati najmanjši porabi električne energije. To se morda sliši nekoliko nasprotujoče si, a ni nemogoče, pomembna je namreč tudi učinkovitost ogrevanja oziroma izkoristek naprave.
Dobri stari ventilatorski grelniki
Ventilatorski grelniki, ki jih bolj poznamo pod imenom kaloriferji, so ventilatorji z električno tuljavo, ki ustvarjajo toploto in jo razpihujejo po prostoru. So cenovno dostopni in lahki za prenašanje, a tudi precej hrupni, njihova toplota pa se hitro izgubi, če nastane prepih v prostoru.
Sodobni kaloriferji uporabljajo keramične grelne elemente, ki s segrevanjem postajajo odpornejši, zato hitreje proizvedejo toploto in jo tudi bolje zadržujejo, kar pomeni večjo učinkovitost in nižje stroške. Naprave imajo termostat in se samodejno izključijo, ko dosežejo ciljno temperaturo, mora pa ta biti nastavljena smotrno.
Vse bolj priljubljeni konvektorski grelniki
Gre za naprave, ki imajo prav tako notranji grelni element, vendar pa za kroženje toplote ne uporabljajo ventilatorja, temveč se vroč zrak iz njih dviguje, nadomešča ga hladen zrak, ki se nato segreje. Zato se konvekcijski grelniki segrevajo počasneje kot ventilatorji, vendar pa toploto razporejajo bolj celovito in učinkovito.
Oljni radiatorji so najbolj zanesljivi
Gre za še eno obliko tradicionalnega grelnega telesa, ki uporablja električni tok v termalnem olju. To telo segreva olje, ki nato kroži po grelniku, princip je podoben kroženju vode v radiatorju. Že zaradi olja so takšni grelniki težje prenosljivi, bolj okorni, hkrati pa potrebujejo tudi do 20 minut, da se segrejejo. Je pa res, da tudi po izklopu še dolgo ostanejo topli. Z oljem napolnjeni radiatorji so poceni za delovanje, pa tudi olja v njih ni treba menjavati. Zato so primerni tudi kot samostojni grelni element, torej za manjše objekte, lahko tudi samostojne, manj pa so primerni kot dogrevalni element v kombinaciji s sistemom centralnega ogrevanja.
Tudi halogenske grelnike oziroma tako imenovane kvarčne peči poznamo že dolgo. Halogenske pline v teh grelnikih uporabljajo za daljšo življenjsko dobo grelnih elementov. Kvarčne peči se pogosto uporabljajo tudi na prostem, predvsem po prepovedi kajenja v javnih zaprtih prostorih tudi na terasah gostinskih lokalov. Takšni grelniki, ki so (bili) že od nekdaj tudi v kopalnicah, ne delujejo po načelu konvekcije za kroženje toplote, ampak toploto oddajajo neposredno na predmete. Takšni grelniki sicer niso primerni za velike prostore, so pa lahki in prenosni, odporni proti prahu in vodi ter delujejo z nizkimi stroški, tudi zato, ker je v napravah z več grelniki mogoče določati moč delovanja.
Vse bolj priljubljeni IR-sevalni grelniki
Po načelu segrevanja predmetov in ljudi v prostorih, kar počnejo z oddajanjem infrardečega sevanja, delujejo tudi infrardeči sevalni grelniki, tako imenovani IR-paneli, ki so v zadnjem času vse bolj priljubljeni. Tudi ti ne segrevajo zraka v prostoru, ampak le predmete in ljudi, ki so pred njimi. To je rešitev, če želite karseda hitro ogreti prostore oziroma predmete in ljudi v njih. Ker so izjemno preprosto zasnovani in skoraj nimajo gibljivih delov, so tudi zanesljivi, preprosti za vzdrževanje, predvsem pa so tihi, zato so lahko odlična izbira tudi za tiste, ki delate od doma.
Tudi kombinacija je lahko dobra izbira
V ponudbi so vse bolj razširjeni tudi kombinirani grelniki, ki za hitro razpršitev toplote uporabljajo ventilatorje, vendar pa prav zato niso tihi pri svojem delovanju. V njih so pogosto keramični grelniki, zrak, ki ga ogrejejo, pa nato razpihuje ventilator.
Najemate nepremičnino? Tako lahko varčujete z energijo kot najemnik
Kot najemnik lahko z energijo prav tako varčujete z usmerjenim ogrevanjem in prezračevanjem, saj boste po izračunih strokovnjakov z znižanjem temperature prostora le za eno stopinjo prihranili 6 odstotkov pri stroških ogrevanja. Oken tudi ne puščajte odprtih na nagib, ampak dom vsaj dvakrat na dan prezračite in le zmerno uporabljajte toplo vodo. Prepričajte se, da nad radiatorji ni ovir, zato prednje ne postavljate pohištva ali zaves, da lahko toplota neovirano ogreva prostor.