Rekordno poslovanje: Zavarovalna skupina Sava lani presegla načrt

Darja Kocbek Darja Kocbek
07.03.2024 18:30

Največjo rast premij so zabeležili pri avtomobilskih zavarovanjih, kar je v največji meri posledica dviga cen po polici zaradi inflacijskih pritiskov

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Uprava Save Re na novinarski konferenci, od leve: Peter Škvarča, Marko Jazbec (predsednik), Polona Pirš Zupančič, David Benedek
Borut Živulović

Zavarovalna skupina Sava je v letu 2023 kljub znatnemu vplivu škod zaradi poletnih ujm v Sloveniji in drugih državah, kjer posluje, presegla načrt. Čistega dobička je dosegla 64,7 milijona evrov, kar je 37,8 odstotka več kot v letu 2022. Obseg poslovanja je povečala za 14,4 odstotka, na 910,1 milijona evrov. Donosnost lastniškega kapitala je dosegla v višini 10,8 odstotka. Kosmatih premij so pobrali za 884,6 milijona evrov, kar je za 14,3 odstotka več kot v letu 2022.

Predsednik uprave Marko Jazbec je na konferenci za novinarje pojasnil, da so največjo rast premij zabeležili pri avtomobilskih zavarovanjih, kar je v največji meri posledica dviga cen po polici. Odzivali so se na inflacijske pritiske, ki so jih že v letu 2022 občutili pri zahtevkih za poplačilo škod. Del rasti premij pa je tudi posledica povečanja prodaje zavarovanj in posledično manjšega povečanja tržnega deleža na določenih segmentih zavarovanj. Več premij so zbrali tudi iz naslova tako rizičnih kot naložbenih življenjskih zavarovanj. Pomembno je k preseganju načrta prispevalo poslovanje pozavarovalnice Save Re na mednarodnih pozavarovalnih trgih.

Zaradi rasti obrestnih mer je Zavarovalna skupina Sava dosegla 2,1-odstotno donosnost naložb, kar je 0,6 odstotne točke več od načrtovane. Pomembno boljše od načrta so leto 2023 zaključile tudi družbe v skupini, ki upravljajo finančno premoženje. Iz tega naslova so začeli ustvarjati več prihodkov, kar je prav tako pozitivno vplivalo na rezultat skupine. Doseženi rezultati po besedah Marka Jazbeca kažejo robustnost Zavarovalne skupine Sava, dolgoročno vzdržnost samega modela in pa dobičkonosnosti.

Izplačila premij oškodovancem v lanskih neurjih in poplavah so pomembno prizadele Zavarovalnico Sava. Bruto škode so dosegle 88,3 milijona evrov, z upoštevanjem pozavarovalne zaščite pa se je vpliv teh škodnih dogodkov na rezultat skupine znižal na 27,4 milijona evrov. Celoten znesek izplačanih škod na ravni Zavarovalne skupine Sava je v letu 2023 bil 376,5 milijona evrov, kar je za 28,2 odstotka večji kot v letu 2022.

Marko Jazbec je ob predstavitvi poslovnih rezultatov pojasnil, da je treba pri donosnosti upoštevati nove računovodske standarde, ki veljajo z letom 2023. To pomeni, da je raven donosnosti zavarovalnic upadla že iz metodoloških razlogov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta