Stopnja pravičnosti in enakosti med spoloma na delovnem mestu v resnici upada. Lahko umetna inteligenca pomaga zaustaviti ta trend?

M. S.
15.07.2021 05:38
Položaje podpredsednic, direktoric in menedžerk v letu 2021 zaseda manj žensk kot leta 2019, kar še posebej velja za regijo Srednje in Vzhodne Evrope. Kakšna je stopnja pravičnosti in enakosti med spoloma v Sloveniji?
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Umetna inteligenca v podjetju IBM pomaga oblikovati in izvajati najboljše prakse v zvezi s plačami, zaposlovanjem, napredovanjem in razvojem kariere z namenom preprečiti nastanek neenakosti pri zaslužku.
Profimedia

Nedavne raziskave so pokazale, da doseganje enakosti med spoloma na delovnem mestu kljub vsem naporom dejansko nazaduje in pandemija covida-19 je stanje na tem področju še poslabšala. Okrogla miza z visokimi predstavniki institucij EU, delodajalcev in vlad iz Srednje in Vzhodne Evrope je izpostavila to vprašanje ter obenem predstavila priložnosti, ki jih na področju človeških virov prinaša umetna inteligenca (UI).

Nedavno objavljena raziskava podjetja IBM z naslovom Ženske, vodenje in zamujene priložnosti kaže, da enakost med spoloma ne predstavlja prednostne naloge za kar 70 odstotkov podjetij. Raziskava je pokazala tudi upad števila žensk, ki so na poti, da zasedejo vodilna mesta, in tako nakazala na slabšanje enakosti med spoloma na vodstvenih položajih. Položaje višjih podpredsednic, podpredsednic, direktoric in menedžerk v letu 2021 zaseda manj žensk kot leta 2019, kar še posebej velja za regijo Srednje in Vzhodne Evrope, na kar je opozorila tudi raziskava Svetovnega gospodarskega foruma Razlike med spoloma po svetu.

Poročilo za leto 2021 tako Republiko Češko uvršča na 78., Poljsko na 75. in Madžarsko na 99. mesto. Slovenija, ki je pristala na 41. mestu, se je uvrstila med Bolgarijo (38.) in Hrvaško (45.), kar pomeni, da je v Sloveniji vključenost žensk blizu svetovnemu povprečju, a vseeno lahko na nekaterih področjih zaznamo razlike. 

"Neenakost ni le nepravična, ampak lahko zastrupi kulturo podjetja, ovira inovacije in upočasni napredek. Odgovorna podjetja si ne morejo privoščiti molka. Obstaja veliko dobrih praks za zagotovitev pravičnega in enakopravnega obravnavanja vseh zaposlenih in tehnologije, kot je UI, lahko tu odigrajo pomembno vlogo. Predstavniki podjetij bi morali podpirati evropske institucije in nacionalne vlade ter tako EU omogočiti, da prevzame vodilno vlogo pri uporabi naprednih tehnologij za doseganje enakosti, raznolikosti in vključenosti v poslovanju kot tudi v javnih institucijah," je dejala Milena Jabůrková, zaposlena pri IBM in podpredsednica za digitalno gospodarstvo in izobraževanje pri Industrijskem združenju Republike Češke.

"IBM že vrsto let izvaja politiko enakosti plačil in se odločno zavzema za enako plačilo za enako delo, kar predstavlja del globalne usmeritve podjetja že od leta 1935. Kot digitalno podjetje za izpolnitev te zaveze uporabljamo raznovrstne tehnologije. Tako smo, na primer, razvili orodja na osnovi UI, kot je svetovalec glede plač in nadomestil, ki uporablja pomočnika Watson in upošteva vse pomembne dejavnike, kot so veščine zaposlenih, plačilna konkurenčnost, dinamika lokalnega trga, uspešnost, potencial itn.," je povedala Elvyra Šitel, strokovnjakinja na področju UI in kadrovskih zadev pri IBM Global Business Services.

Dodala je, da jim v podjetju umetna inteligenca pomaga ne le primerjati plače med moškimi in ženskami na horizontalni ravni in odkrivati morebitne razlike v povprečni plači, ampak tudi oblikovati in izvajati najboljše prakse v zvezi s plačami, zaposlovanjem, napredovanjem in razvojem kariere z namenom preprečiti nastanek neenakosti pri zaslužku.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.