Za organizacijo slovenskega dela prvenstva je pod vodstvom Evropske nogometne zveze (Uefa) skrbela Nogometna zveza Slovenije (NZS). O organizaciji velikega tekmovanja smo se pogovarjali z vršilko dolžnosti vodje projekta pri NZS Tamaro Jokič Rozman. Običajen delovni dan na stadionu se začne ob devetih zjutraj, ko se ljudje zberejo in postorijo prve reči. Ob desetih je vsak dan organizacijski sestanek ekipe na terenu, kjer so koordinatorji prizorišča za področja prostovoljstva, transporta, gostoljubja, marketinga, zdravstva, varnosti in medijev. Po organizacijskem sestanku se osebe s posameznih področij posvetijo svojemu delu, na dan tekme je na prizorišču okoli 60 prostovoljcev. "Za delo prostovoljcev je bilo prijavljenih tudi veliko tujcev. Zaradi pandemije, ki otežuje potovanja in bivanje, jih je prišlo deset na vsako lokacijo. Prostovoljci za bivanje poskrbijo sami, od trenutka, ko so na stadionu, pa NZS in Uefa skrbita za njihov transport, hrano in podobno," pove Tamara Jokič Rozman. "Največji poudarek prostovoljcev je na upoštevanju in izvajanju ukrepov proti širjenju covida-19, pomagajo pa na vseh področjih." Delovni dan, ko na prizorišču ni tekme, se je za ljudi, ki so sodelovali pri organizaciji dogodka, zaključil ob šestih popoldne, na dan tekme lahko traja tudi čez polnoč. Dve uri po koncu tekme je na sporedu nov sestanek organizacijske ekipe; z analizo dogajanja čez dan in posvetom o morebitnih možnostih izboljšati organizacijo.
Testiranje na covid-19 so organizatorji razdelili v tri dele. "Testiranje uradnih oseb opravi Uefa s svojimi izvajalci. Teste izvedejo na dva dni, testirani so ekipe, sodniki, delegati in vsi, ki so povezani s tekmovanjem. V drugi skupini smo člani organizacijskega odbora, tudi mi, ki smo stalno na stadionu, smo testirani na dva dni. Tisti, ki pridejo na prizorišče na dan tekme, gre za večje število prostovoljcev, varnostnike, tehnično osebje in druge, se testirajo pred vstopom na stadion. Natančnih številk nimam, a vsak dan je na lokacijah izvedenih od 120 do 150 testov," pove Jokič Rozmanova.
V projekt Euro U21 je vključena večina zaposlenih na NZS, to je okoli 25 ljudi, na prizoriščih pa imajo svoje zadolžitve. "Imamo tudi zunanje izvajalce, ker z ljudmi iz svojih vrst ne moremo opraviti vsega dela. Na prizoriščih je po šest Uefinih predstavnikov. Nekaj ljudi je po Sloveniji tudi zaradi bivanja nogometnih ekip pri nas. Vsaki reprezentanci zagotavljamo prevoz z avtobusom, osebne avtomobile in kombije za osebje, ki je del tekmovanja. Priskrbimo tudi tovorna vozila za prevoz opreme. Poiskati smo morali voznike teh vozil in osebje, ki je ves čas na voljo reprezentancam in drugim. Slednje pomaga pri izpolnjevanju vsakodnevnih obveznosti," pojasni Tamara Jokič Rozman. Slovenski organizatorji so bili pred in med tekmovanjem veliko na zvezi z madžarsko nogometno zvezo: "Usklajevali smo vsa področja, da so tekme organizirane in izvedene na čim bolj enakovredni ravni."
Vipovcev na tekmah naj ne bi bilo
Ob odprtju prvenstva so bili v Sloveniji tudi vidni predstavniki Evropske nogometne zveze, med njimi tudi predsednik Uefe Aleksander Čeferin. "Takšni dogodki za seboj potegnejo poseben protokol, vso zadevo koordinira predstavnik protokola iz Uefe, delegacija pa je bila zelo majhna, štela je le tri osebe," nam je pojasnila Tamara Jokič Rozman iz NZS. "Stadion je zaprt za javnost, tam so samo osebe, ki so potrebne za izvedbo dogodka," je poudarila vodja projekta pri NZS in zavrnila trditev, da so na tekmah vip gostje, čeprav je bilo na otvoritveni tekmi iz "vip prostorov" stadiona Ljudski vrt slišati trkanje kozarcev: "Na tekmah so predstavniki reprezentanc, mest gostiteljic, NZS-ja in Uefe. Nihče, ki ni povezan s prvenstvom pa ni na stadionu."
Med evropskim prvenstvom v Sloveniji je za potrebe tekmovanja odprtih dvanajst hotelov, v osmih bivajo reprezentance. "Hotele so si ekipe izbrale same v postopku, ki se je začel po žrebu. Predstavniki zvez so si ogledali hotele, lokacijo, igrišča za trening in stadione," izbor pojasni Tamara Jokič Rozman. Dodatni štirje hoteli so namenjeni osebju, ki vsakodnevno opravlja dela, povezana z dogodkom, v Ljubljani je nastanjen tudi krovni menedžment Uefe. S četrtkom se evropsko prvenstvo za slovenske organizatorje ne konča, ampak se pričnejo priprave na zaključni del, poudari Tamara Jokič Rozman.