Za prebivalce občin, ki ležijo ob trasi zdajšnje državne ceste med Ormožem in Ptujem, in še posebno za letos ustanovljeno civilno iniciativo, dileme ni. Med severnimi in južnimi variantami izgradnje nove ceste je sprejemljiva zgolj slednja, torej gradnja obvoznice od Markovcev proti Ptuju ob južni strani Ptujskega jezera. Tudi ekonomska študija je po besedah predstavnikov infrastrukturnega ministrstva pokazala, da je obvoznico gospodarneje zgraditi južno, delno tudi po območju Nature 2000 in ne skozi naselje Spuhlja.
Okoljska presoja obeh variant
Vendar je, tako na zadnjem sestanku v zvezi z načrtovano gradnjo, v študiji variant treba preveriti tudi možnost izgradnje te. Prav zato, ker južna trasa hitre ceste poteka ob območju Nature 2000 in na njem, je potrebna še ekološka študija.
Vesna Kolar Planinšič iz direktorata za okolje pravi, da je treba izvesti presojo sprejemljivosti na varovanih območjih in pa okoljsko poročilo za celovito presojo vplivov na okolje, tako da se, enako kot ekonomski vidik, ovrednoti tudi ekološki. Župani bi radi, da se presoja vplivov na okolje opravi na terenu, čim prej, da se gradnja hitre ceste Ormož-Ptuj, ki se je z gradnjo viadukta Sejanca na ormoškem koncu že začela, ne bi prekinila.
Medresorska presoja
Ministra za okolje in prostor Jureta Lebna in ministrice za infrastrukturo Alenke Bratušek na tokratnem sestanku sicer ni bilo. Zvonko Zavasnik z ministrstva za infrastrukturo pa je napovedal medresorsko okoljsko presojo, ki naj bi bila narejena v prihodnjem letu.
Hrup vse večji
Meritve so pokazale veliko preveč hrupa za stanovanjske hiše ob cesti med Ptujem preko Budine, Spuhlje naprej skozi Zabovce proti Zavrču in Borovce proti Ormožu in Središču ob Dravi. Tomaž Willenpart iz direkcije za infrastrukturo potrjuje, da je v Sloveniji od nekaj nad šest tisoč kilometrov cest kar tretjina prehrupnih, a država tega ne zmore odpraviti.
Prebivalci so kar šestkrat s protestnim prehajanjem prehodov za pešce opozarjali na nevzdržne razmere