Najstarejša oljarna v Sloveniji šteje 273 let. Toliko časa že bučno olje iz semen oljnih buč pridobivajo v Framu. In tako je logično, da so prav v Oljarni Fram prvi zaščitili postopek predelave bučnih semen v bučno olje ter ga vpisali v register nesnovne kulturne dediščine. Nedavno so odprli muzej oljarstva oziroma obnovljeno staro oljarno v Framu, kar so združili v večji dogodek in ob tem z manjšim zamikom zaradi epidemije označili 270. obletnico začetka proizvodnje bučnega olja v Framu.
Letno sto tisoč litrov olja
"Oljarna Fram je vodilno podjetje za pridelavo bučnega olja v Sloveniji. Proizvodnja je na nivoju 100-odstotne zasedenosti, omejena je s prostorom v kraju. Smo mini podjetje z desetimi zaposlenimi, letnim prometom okoli 1,5 milijona evrov. Kapaciteta letno proizvedenega olja je okoli sto tisoč litrov olja," pove direktor Roman Belšak. O širitvi še niso razmišljali, ker želijo bučno olje pridelovati po stari klasični metodi, po recepturi, ki se prenaša iz roda v rod. Po pričevanju kmetov semena buč letos niso vzklila, problematična je sorta rustikal, najbolj razširjena hibridna buča v Sloveniji. "Oljarna Fram bučnice odkupuje od domačih proizvajalcev, kmetov, ki so člani KZ Ptuj. Vsako leto si zagotovimo surovino še za polovico naslednje sezone, ker ne želimo čakati in tvegati. Tako je proizvodnja v Oljarni Fram zagotovljena še za naslednjo sezono," pojasni direktor.
Po doslej znanih podatkih so na Štajerskem začeli jedilne buče saditi v 17. stoletju, olje pa so kmetje sprva pridobivali le za lastne potrebe. Prve večje oljarne na Štajerskem, ki so izdelovale bučno olje za prodajo, so v arhivskih virih omenjene sredi 18. stoletja. Iz tega obdobja je najstarejša znana oljarna v Framu. V 19. stoletju je bilo oljarn že več, med njimi tri v Framu in ena v Slovenski Bistrici. Industrijski kompleks Oljarne Fram je v središču vasi Fram. Sestavlja ga nekaj zgradb in dvorišče, skozi katero teče Framski potok z manjšim jezom.
"Oljarna Fram je najstarejša oljarna v Sloveniji, kar pomeni, da ima bogato zgodovino, in na to smo zelo ponosni. Tradicija predelovanja bučnih semen v okusno bučno olje se je prenašala iz generacije v generacijo. Kot podjetje, ki skrbi za dediščino, smo se zavedali, kako pomembno je ohraniti to bogato zgodovino in jo predstaviti širši javnosti, zato smo se odločili obnoviti staro oljarno," je povedal Roman Belšak, direktor Oljarne Fram, ki podjetje vodi štiri leta.
V projektu oživljanja najstarejše slovenske oljarne je združilo moči več partnerjev: Oljarna Fram in Občina Rače - Fram, KZ Rače in Društvo vinogradnikov Rače - Fram. Obnova je bila dolgotrajna in zaključena letos maja. Obnovili so stavbo, ostrešje, fasado, okna, restavratorska dela, uredili prostore stare oljarne v muzej oljarstva in v promocijsko-degustacijski prostor s trgovino lokalnih proizvodov ter turistične ponudbe. Dela so potekala pod budnim očesom mariborske enote zavoda za varstvo kulturne dediščine. Obnova je stala 177 tisoč evrov, za projekt so pridobili 67 tisoč evrov nepovratnih sredstev LAS Dobro za nas. Projekt je zasnoval arhitekt Matej Lampič.
"V oljarni smo pustili vse vitalne dele, kot so bili, le očistili, restavrirali in zaščitili smo jih. V tem prostoru so ostale klasične peči na drva, kjer se praži bučno olje, ostali so stiskalnice, ohranjeni mlini, mešala, čistilci. Možno jo bo zagnati v pogon," je pojasnil Belšak. Za obnovo si je dolgo prizadevala Občina Rače - Fram, Tanja Kosi zadolžena za področje turizma, predvsem pa pokojni župan Branko Ledinek.
"To je biser, ki ga bo občina kot turistično točko z veseljem pokazala vsakemu občanu in vsakemu turistu od blizu in daleč. Gre za velik prispevek v kraju. Zgodovina je res dolgoletna. Gre za najstarejšo oljarno v Sloveniji, najverjetneje najstarejšo v tem delu Evrope, na kar smo kot občina zelo ponosni," je povedal župan Samo Rajšp.
Zgodovina Oljarne Fram
Začetki Oljarne Fram segajo v daljno leto 1750. Johann Krajnc, mlinarski pomočnik, je prišel takrat iz Temišvara v Fram in se poročil z vdovo. Skupaj sta upravljala "Malečhof" z mlinom v lasti slivniškega grofa (Franc Ludvik Plemeniti Knuenburg), a so 21. julija 1780 od grofa odkupili ta Malečhof z mlinom, travnik v Ješenci in vinograd v Obersdorfu. Tako se je pričela zgodovina oljarstva v Sloveniji in okolici, ko se je začelo bučno seme predelovati v bučno olje v "žmikah", kot so nekdaj rekli oljarnam. Od leta 1750 do 1945 je bila oljarna v lastništvu družine Krajnc (Thomas Krainz), pri nacionalizaciji pa združena s sosednjo Oljarno Bezjak v Oljarno Fram. Leta 2005 jo je odkupila KZ Ptuj.
Z obnovljeno oljarno želi Oljarna Fram ohraniti in nadgraditi oljarsko tradicijo in s partnerji približati turistično ponudbo regije ter promovirati lokalne izdelke. "Namenjena je širši javnosti. V njej bodo potekale degustacije, prireditve, delavnice, družabni dogodki, tudi prodajalna, kjer bodo na voljo izdelki Oljarne Fram in partnerjev projekta ter drugih. Verjamem, da bodo obnovljeni prostori oživeli in postali pomemben del turistične ponudbe v regiji," je prepričan direktor Belšak, ki pravi, da je za zdaj vsak dan odprta trgovina, ogled stare oljarne pa je možen ob predhodnem dogovoru za zaključene skupine.