Fram: Stara oljarna postala muzej

Barbara Bradač Barbara Bradač
23.07.2023 05:30

V Oljarni Fram prvi zapisali nesnovno dediščino, recepturo bučnega olja na Slovenskem, ter jo zaščitili

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V Oljarni Fram danes dela deset zaposlenih. Olje pridelujejo še po stari recepturi.
Igor Napast

Najstarejša oljarna v Sloveniji šteje 273 let. Toliko časa že bučno olje iz semen oljnih buč pridobivajo v Framu. In tako je logično, da so prav v Oljarni Fram prvi zaščitili postopek predelave bučnih semen v bučno olje ter ga vpisali v register nesnovne kulturne dediščine. Nedavno so odprli muzej oljarstva oziroma obnovljeno staro oljarno v Framu, kar so združili v večji dogodek in ob tem z manjšim zamikom zaradi epidemije označili 270. obletnico začetka proizvodnje bučnega olja v Framu.

Po doslej znanih podatkih so na Štajerskem začeli jedilne buče saditi v 17. stoletju, olje pa so kmetje sprva pridobivali le za lastne potrebe. Prve večje oljarne na Štajerskem, ki so izdelovale bučno olje za prodajo, so v arhivskih virih omenjene sredi 18. stoletja. Iz tega obdobja je najstarejša znana oljarna v Framu. V 19. stoletju je bilo oljarn že več, med njimi tri v Framu in ena v Slovenski Bistrici. Industrijski kompleks Oljarne Fram je v središču vasi Fram. Sestavlja ga nekaj zgradb in dvorišče, skozi katero teče Framski potok z manjšim jezom.

Tu so ponve za praženje, stiskalnice in mlini, ki jih je poganjala voda. Kasneje so že takratni lastniki dodali elektromotor, saj je obseg predelave in proizvodnje olja presegal zmogljivosti vodne energije.
Igor Napast

"Oljarna Fram je najstarejša oljarna v Sloveniji, kar pomeni, da ima bogato zgodovino, in na to smo zelo ponosni. Tradicija predelovanja bučnih semen v okusno bučno olje se je prenašala iz generacije v generacijo. Kot podjetje, ki skrbi za dediščino, smo se zavedali, kako pomembno je ohraniti to bogato zgodovino in jo predstaviti širši javnosti, zato smo se odločili obnoviti staro oljarno," je povedal Roman Belšak, direktor Oljarne Fram, ki podjetje vodi štiri leta.

Še leta 1987 je stara oljarna delovala. V muzeju so ohranjeni stroji, gostje si lahko pogledajo, kako so olje pridelovali nekoč.
Igor Napast

V projektu oživljanja najstarejše slovenske oljarne je združilo moči več partnerjev: Oljarna Fram in Občina Rače - Fram, KZ Rače in Društvo vinogradnikov Rače - Fram. Obnova je bila dolgotrajna in zaključena letos maja. Obnovili so stavbo, ostrešje, fasado, okna, restavratorska dela, uredili prostore stare oljarne v muzej oljarstva in v promocijsko-degustacijski prostor s trgovino lokalnih proizvodov ter turistične ponudbe. Dela so potekala pod budnim očesom mariborske enote zavoda za varstvo kulturne dediščine. Obnova je stala 177 tisoč evrov, za projekt so pridobili 67 tisoč evrov nepovratnih sredstev LAS Dobro za nas. Projekt je zasnoval arhitekt Matej Lampič.

Roman Belšak
Igor Napast

"V oljarni smo pustili vse vitalne dele, kot so bili, le očistili, restavrirali in zaščitili smo jih. V tem prostoru so ostale klasične peči na drva, kjer se praži bučno olje, ostali so stiskalnice, ohranjeni mlini, mešala, čistilci. Možno jo bo zagnati v pogon," je pojasnil Belšak. Za obnovo si je dolgo prizadevala Občina Rače - Fram, Tanja Kosi zadolžena za področje turizma, predvsem pa pokojni župan Branko Ledinek.

Na prireditvi so se zahvalili sodelavcem v projektu, brez katerih obnove ne bi bilo.
Igor Napast

"To je biser, ki ga bo občina kot turistično točko z veseljem pokazala vsakemu občanu in vsakemu turistu od blizu in daleč. Gre za velik prispevek v kraju. Zgodovina je res dolgoletna. Gre za najstarejšo oljarno v Sloveniji, najverjetneje najstarejšo v tem delu Evrope, na kar smo kot občina zelo ponosni," je povedal župan Samo Rajšp.

Z obnovljeno oljarno želi Oljarna Fram ohraniti in nadgraditi oljarsko tradicijo in s partnerji približati turistično ponudbo regije ter promovirati lokalne izdelke. "Namenjena je širši javnosti. V njej bodo potekale degustacije, prireditve, delavnice, družabni dogodki, tudi prodajalna, kjer bodo na voljo izdelki Oljarne Fram in partnerjev projekta ter drugih. Verjamem, da bodo obnovljeni prostori oživeli in postali pomemben del turistične ponudbe v regiji," je prepričan direktor Belšak, ki pravi, da je za zdaj vsak dan odprta trgovina, ogled stare oljarne pa je možen ob predhodnem dogovoru za zaključene skupine.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta