Protesta zaradi izida glasovanja sveta zavoda Šolskega centra Ptuj (ŠCP) glede imenovanja ravnatelja Strojne šole Ptuj, ki naj bi ga organizirali učitelji dijaki in njihovi starši, sicer ni bilo, so pa njihovi predstavniki stopili pred medije in še enkrat javno izrazili podporo dosedanjemu ravnatelju Bojanu Lampretu. S tem so izrazili, kot so zapisali v kolektivu Strojne šole Ptuj, "ogorčenje zaradi napada na demokracijo ob volitvah za ravnatelja". Kot smo že poročali, so namreč člani sveta zavoda, ki so se odločili za tajno glasovanje, Lampretu kljub predhodnemu pozitivnemu mnenju sveta staršev, učiteljskega zbora in dijaške skupnosti namenili le šest glasov, enajst glasov podpore pa njegovi protikandidatki Anji Jesenek Grašič.
Harbova zanika nepravilnosti
Na anonimno pismo o domnevnih nepravilnostih v ŠCP, ki je le dva dni pred glasovanjem sveta zavoda o ravnateljih treh šol še dodatno razburilo vse vpletene, se je zdaj odzvala tudi dosedanja ravnateljica Ekonomske šole Ptuj in nekdanja vršilka dolžnosti direktorja ŠCP Darja Harb. Vse navedbe v pismu, povezane z njo, je označila za lažne in neutemeljene. Sicer pa naj bi bili v preteklosti omenjene navedbe že preverili različne inšpekcije in drugi organi, ki naj ne bi bili ugotovili nobenih nepravilnosti. Harbovi so sicer člani sveta pri vnovični kandidaturi za ravnateljico namenili enako glasov kot drugi kandidatki Vesni Trančar, zato bodo razpis najverjetneje morali ponoviti.
Sugestije in mešetarjenje
Kot je pojasnil član sveta staršev Milan Mlakar, so na aprilskem sestanku pregledali cilje obeh kandidatov za ravnatelja ter v celoti podprli Lampreta. Ker je bil kasneje seznanjen tudi, da so vsi učitelji podprli dosedanjega ravnatelja, ne vidi razloga, da bi bilo Lampretovo vodenje šole sploh pod vprašajem. "Moj otrok odhaja iz šole. Bi pa rad zagotovil tudi tistim otrokom, ki šele prihajajo, dobro šolo, od katere bodo veliko odnesli," je med drugim dejal Mlakar.
"Sprašujemo se, v imenu koga ali česa upa nekdo brez slabe vesti in morale mnenje učiteljskega zbora, dijakov in njihovih staršev označiti za ničvredno in nepomembno. Na podlagi česa se člani sveta zavoda ŠC Ptuj odločajo pri glasovanju za ravnatelja? Na podlagi mnenja, ki ga dajo vsi akterji Strojne šole Ptuj, ali na podlagi sugestij, političnih spletk in mešetarjenja?" je v odprtem pismu javnosti med drugim zapisal kolektiv šole. Ob tem pa jih, kot tudi piše v pismu, še najbolj bolijo namigovanja, da je strojna šola slaba: "To je čista laž! Kdor se lahko pohvali z zlatimi maturanti, z državnimi prvaki, zmagovalci na domačih in mednarodnih tekmovanjih ter natečajih, s projekti, ki odmevajo doma in v tujini, ta ne more delati slabo." Kot je potrdila njihova predstavnica Zlatka Planinc, ne izključujejo, da je celo njihov predstavnik v svetu zavoda glasoval v nasprotju z njihovo jasno izraženo voljo. Minuli petek so tako potrdili predlog za njegovo razrešitev in potrdili nadomestnega člana v svetu zavoda Romana Petroviča.
Pred novinarje pa sta stopila tudi dijaka šole, ki sta med glavnimi razlogi, da so dijaki svojo podporo namenili Lampretu, navedla njegov pristop in človeški odnos. Z od sveta zavoda izbrano ravnateljico pa pristnega odnosa, ki si ga sami želijo, naj ne bi bilo.
Prijava kaznivega dejanja
Na policiji so potrdili, da so policisti PP Ptuj včeraj, 13. maja, iz ministrstva za izobraževanje, znanost in šport prejeli anonimno prijavo v zvezi s kaznivim dejanjem nenamenske in neracionalne rabe javnih sredstev v Šolskem centru Ptuj. Kot so še sporočili, bodo zadevo preučili, z njo seznanili tožilstvo in jo obravnavali.
Težavno sodelovanje
Direktor ŠCP Oton Mlakar je včeraj ob navedbah v anonimnem pismu, ki govori o številnih domnevnih nepravilnostih pa tudi slabih odnosih, povedal, da je z vsemi učitelji v dobrih odnosih, ob tem pa priznava, da je na kolegiju malo težje, saj naj bi ga nekateri od petih ravnateljev sprejemali kot vodjo, drugi pa ne. "Z gospodom Lampretom se nimam težav pogovarjati. Je pa težko sodelovati na profesionalnem nivoju, ko ti človek v obraz pove, da ti nisi njegov šef, da tega ne priznava in da ima sploh drugačno videnje nadaljnjega razvoja tega centra. Tukaj bomo morali najti kompromis. Bila sva tudi že poklicana na ministrstvo, saj tudi on, enako kot pisec pisma, gospod Pustovrh - očitno imata ta dva včasih tudi kak sestanek -, piše na ministrstvo o Medpodjetniškem izobraževalnem centru (MIC)."
Verjetna ponovitev razpisa
Sicer pa bodo najverjetneje morali, kot je mogoče razbrati iz odgovora Inšpektorata Republike Slovenije za šolstvo in šport, razpise za vse tri ravnatelje, torej Strojne, Ekonomske ter Elektro in računalniške šole zaradi napake v postopku ponoviti. Svet zavoda je namreč razpise za prosto mesto ravnateljev objavil le na Zavodu RS za zaposlovanje in spletni strani šole. "Kot ustrezna se šteje objava v časopisih (na primer tudi v Šolskih razgledih) in v Uradnem listu RS, ni pa predvidena oziroma ustrezna objava na internetni strani šole ali objava prostega delovnega mesta na Zavodu RS za zaposlovanje. Tudi objava po radiu ne šteje kot primerna," so zapisali v inšpektoratu, pa tudi, da ravnanje, ki ni v skladu s tem, pomeni postopkovno napako, ki je razlog za neveljavnost postopka imenovanja.
Predsednica sveta zavoda Mirjana Nenad z mnenjem inšpektorata še ni seznanjena. "Pridobili smo si pravno mnenje odvetnice ŠCP, v katerem je zapisano, da se objeva na spletnih straneh zavoda šteje kot objava v sredstvih javnega obveščanja," je pojasnila Nenadova, ki je sicer seznanjena z okrožnico šolskega ministrstva, a je ta po njenem deloma neveljavna, kar je bil tudi razlog za pridobitev pravnega mnenja. Če se bo izkazalo, da bodo morali razpis ponoviti, pa naj bi se po besedah Nenadove po pomoč in razlago obrnili na ministrstvo pa tudi druge pristojne institucije.