Kot smo poročali, je vlada na seji v juliju imenovala novih šest od sedmih svojih predstavnikov v svetu javnega Socialno-varstvenega zavoda (SVZ) Hrastovec. Ta je z okoli 640 oskrbovanci in 450 zaposlenimi največji v državi, njegova ustanoviteljica pa je država, ki ima v svetu zavoda večino, saj imenuje 7 do 13 članov. Nenavadno je, da se je vlada odločila za zamenjavo članov le osem mesecev pred iztekom mandata dosedanjim v marcu 2021.
6
članov od sedmih, ki jih imenuje vlada v 13-članskem svetu zavoda, je bilo nenadoma zamenjanih
Za učinkovito upravljanje
Na vprašanje, zakaj se je odločilo za imenovanje novih šestih članov, smo iz ministrstva že v juliju dobili odgovor, da gre za zamenjavo zaradi večje učinkovitosti pri upravljanju zavoda. Nismo pa dobili odgovora, zakaj potemtakem niso zamenjali vseh svojih članov, saj je kot edini ostal Štefanec. Na naše ponovno poizvedovanje za konkretnimi argumenti in ali je namen vlade zamenjati tudi direktorico Andrejo Raduha, ki je mandat pričela letos, potem ko se je z njenim imenovanjem strinjala bivša ministrica Ksenija Klampfer, pa so nam odgovorili: "Svet zavoda kot organ upravljanja med drugim opravlja tudi nadzorno funkcijo z vidika gospodarnega ravnanja s sredstvi. Menjava predstavnikov ustanovitelja je v skladu s pristojnostmi vlade in ne vpliva na mandat direktorice, ki se je začel 1. januarja letos."
Uspešno poslovanje
SVZ Hrastovec je eden izmed redkih, ki ima zelo dobro pozitivno poslovanje in je v letu 2020 zagotovil 15,9 milijona evrov za uspešno nadaljnje poslovanje. Zavod ima zelo velik mednarodni ugled in je učna baza za mednarodne projekte. "Obveščamo slovensko javnost, da je ta zavod v dobrem stanju na vseh področjih: strokovnem, pri zdravstveni oskrbi, osnovni oskrbi in na finančnem področju," zatrjujejo Cigler in razrešene članice sveta. Dodajajo, da so vsa poslovna poročila objavljena in dostopna na portalu Ajpes, vključno z bilancami stanja.
Kaj pa etična pravila
Miha Cigler dodaja: "Na področju socialnega varstva bi že spomladi 2020 lahko oziroma moral minister Janez Cigler Kralj spremljati nezakonite, koruptivne poskuse posameznikov. Žal na njih ni odreagiral, temveč jim je asistiral in pomagal pri razrešitvi starega članstva brez utemeljenega razloga in ustrezne pravne podlage. Če bi minister ravnal v skladu s pravnimi in etičnimi pravili, bi pred tako radikalno odločitvijo vsaj preveril stanje na terenu in se prepričal o pravilnosti takšne zamenjave, ki bi morala biti v korist uporabnikom storitev in ne posameznikom."