Ukinitev odredbe o prepovedi uporabe nevarnih pesticidov, s katero slovenska zakonodaja med drugim pred učinki fitofarmacevtskih pripravkov ščiti čebele in ki jo je napovedalo ministrstvo za kmetijstvo, je med slovenskimi čebelarji povzročila val ogorčenja. V Čebelarski zvezi Slovenije so prepričani, da bo država s tem naredila korak nazaj pri varstvu čebel.
Katastrofa pri Čakovcu
Vendar čebelarji menijo, da je nacionalna zaščita kljub vsemu še dodatna varovalka. Čebelarji na severovzhodu Slovenije so te dni precej pod vtisom velike ekološke katastrofe na Hrvaškem. Tam je uporaba pesticidov na njivskih površinah v okolici Čakovca pomorila kar 60 milijonov čebel oziroma nekaj čez 1150 panjev. Uradno vzroka za ta pomor sicer še niso ugotovili, saj čakajo na analize vzorcev pomorjenih čebel. Poznavalci sklepajo, da se je to zgodilo zaradi škropljenja oljne ogrščice sredi dneva in z enim od herbicidov iz Srbije, katerega uporaba je sicer v EU prepovedana.
60
milijonov čebel je poginilo v okolici hrvaškega Čakovca
Lovljenje šibkega ravnovesja
Pašo čebel imajo Pislak Balijevi v severovzhodnem delu Slovenije, predvsem na Štajerskem in v Prekmurju, med drugim tudi na Dravskem polju, kjer je kmetijstvo zelo intenzivno, ter v Halozah in na Pohorju. Skupno imajo 2500 čebeljih panjev v 35 čebelnjakih, od tega je 20 premičnih, in dajejo delo dvanajstim zaposlenim. Zato so ukrepi pri omejevanju uporabe škodljivih snovi zanje življenjsko pomembni.
Tudi sam ozavešča kmete
Peter Marin, mladi čebelar s Ptujskega polja, pravi, da na intenzivnem kmetijskem območju lahko čebele varno pase le v dogovoru s kmeti. Pridružuje se protestu zoper ukrep kmetijskega ministrstva: "To zagotovo ni v prid našim čebelam. A tudi sam veliko naredim za ozaveščanje, saj zavzeto lepim plakate o zaščiti čebel in se o tem, kako je treba ravnati z zaščitnimi sredstvi, veliko pogovarjam s kolegi, ki kmetujejo. Prav dobro se že zavedajo, da čez dan ne smejo škropiti, saj so čebele na paši. S pametnim dogovorom veliko naredimo, ker se tako vsi bolj zavedamo, da so čebele prvi pokazatelj, ali je v okolju kaj narobe. To je navsezadnje pomembno tudi za ljudi, ki tukaj živimo."
Izobraževanje in dogovor
Predvsem je pomembno tudi izobraževanje kmetov, kdaj uporabljajo zaščitna sredstva in ali jih uporabljajo v strogo predpisanih koncentracijah. Izkušnje z intenzivnim kmetijstvom so izostrile ukrepanje in delovanje Čebelarstva Pislak Bali.