Zgodovinsko, arhitekturno in umetnostno dediščino mesta je z mnogo ur vloženega znanstvenega dela in raziskav pripravila avtorica dr. Simona Kostanjšek Brglez. Ob izidu je Zgodovinsko društvo dr. Jožeta Koropca pripravilo slavnostno predstavitev v Slomškovem domu, ki je bil napolnjen do zadnjega. Prišli so tudi številni kolegi Kostanjšek Brglezove, predstavniki muzejev, arhivov in drugi strokovnjaki s področja zgodovine.
Poleg Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU) in sponzorjev je k izdaji pripomogla tudi občina Slovenska Bistrica. Župan Ivan Žagar je knjigi na pot v krajšem nagovoru avtorici izrazi vso priznanje. Zbrane je pozdravil tudi Primož Rajh, predsednik Zgodovinskega društva. Etnologinja in bibliotekarka v Univerzitetni knjižnici Maribor dr. Jerneja Ferlež je povzela pomembnost zgradb nekoč in danes in tudi zapisala uvodne besede v monografiji: "Zgradbe se skozi čas neizbežno spreminjajo. Po eni strani sledijo novim namembnostim, novim načinom življenja, odvisne so od tehnološkega razvoja, od razpoložljivih materialov, od družbenih okoliščin in ne nazadnje - od osebnih dejavnikov in okusa vsakokratnih lastnikov in uporabnikov. Spremembe so nujne, saj bi sicer zgradbe v mnogih pogledih postale neuporabne, s tem pa bi skoraj zagotovo začele propadati." Knjigi na pot je spregovoril tudi zgodovinar, profesor na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru dr. Aleš Maver, zadnjo slavnostno besedo na odru pa je imel generalni konservator Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije Robert Peskar, ki je poudaril, da v Sloveniji v monografiji zelo redko uspe predstaviti kraj, še posebej pa mesto. Monografija Preobrazbe mesta predstavlja spomenik Slovenski Bistrici, je dejal. Kulturni pečat so prireditvi dodali člani Mešanega pevskega zbora (MePZ) Natanael z zborovodkinjo Rebeko Bračič domačega Kulturnega društva Slomšek.
Popisana je arhitekturna in umetnostna dediščina
Avtorica dr. Simona Kostanjšek Brglez je v nadaljevanju prireditve v pogovoru z Jano Jeglič, ki je povezovala prireditev, ob predstavljanju nekaterih strani iz monografije na video projekciji podajala razlago. Razložila je, da naslovnica v sliki metulja prikazuje vse, kar je v monografiji obravnavano, zadnja stran knjige pa vsebuje tudi zgodovinski pečat Slovenske Bistrice z obzidjem in tremi stolpi. Rdeča in bela barva na platnicah sta barvi zastave Slovenske Bistrice. V minulih letih je mesto že raziskovala, med drugim je v diplomski nalogi leta 2010 zajela vse slovenjebistriške župnije. Bila je tudi avtorica aplikativnega raziskovalnega projekta Umetnost za turizem, ki se je izvajal na Umetnostnozgodovinskem inštitutu Franceta Steleta ZRC SAZU v sodelovanju s Turistično agencijo Sajko turizem med letoma 2019 in 2022, v katerem je tudi bil opravljen del raziskav za monografijo.
Knjiga ima 432 strani, 673 enot je slikovnega gradiva. V prvem delu so tri poglavja: Slovenska Bistrica, eno najstarejših mest na Spodnjem Štajerskem, Arhitekturna in umetnostna dediščina Slovenske Bistrice in Podobe Slovenske Bistrice v preteklosti. Najobsežnejši del v knjigi je Katalog primerjalnih posnetkov, v katerem so med drugim razglednice, fotografije, skice, risbe, pogovori z ljudmi. Strokovno mnenje knjigi so podali recenzenti: dr. Marja Lorenčak Kiker, izr. prof. dr. Aleš Maver in dr. Ferdinand Šerbelj.
Predstavitev monografije bo tudi v Mariboru, v četrtek, 16. februarja, ob 17. uri v Glazerjevi dvorani Univerzitetne knjižnice Maribor.