Uroš Kodrič, mladi prevzemnik kmetije iz Pleterij na Dravskem polju, je bil med tistimi mladimi kmeti, ki so se udeležili včerajšnje razprave o spremembah na področju kmetijskozemljiške politike na Ptuju:
Sklad naj deluje za kmeta
Da je dostop do kmetijske zemlje še kako pomemben, poudarja tudi Doris Letina iz Zveze slovenske podeželske mladine, kjer se zavzemajo za prioritetno obravnavanje kmetov, ko gre za zakup državne zemlje: "Na Skladu za kmetijska zemljišča (SKZ) je, da kmetijsko zemljo preda v roke našega kmeta, sprejeti pa je treba tudi prepoved rabe kmetijskih zemljišč za druge namene."
Brez ljudi, zemlje in znanja kmetijstvo ne bo preživelo
Družinsko za prehransko varnost
Družinske kmetije so steber prehranske varnosti, je prepričan tudi Milan Unuk, predsednik ptujske organizacijske enote KGZ: "Že velika prisotnost mladih na tem današnjem pogovoru kaže, da je med mladimi vse večje zanimanje za delo na kmetiji. To pa pomeni, da moramo zakonodajo spisati tako, da se bo skladova zemlja razdelila med perspektivne mlade kmete. Podoba dogajanj na kmetijskem področju v zadnjih 20, 30 letih razkriva prazne hleve nekdaj dobro delujočih domačih kmetijskih podjetij. Tista, ki so ostala, stavijo na dobiček, mi pa naša živilskopredelovalna podjetja prodajamo tujcem, ki na ta način prihajajo tudi do najboljše kmetijske zemlje."
Cesta po kmetijski zemlji
Biotehniška šola Ptuj obdeluje 45 hektarjev kmetijskih zemljišč, ki jih ima v zakupu od SKZ. "Pred leti je gradnja državne ceste močno zarezala v naša polja, jih razdelila na pol, nekaj kmetijskih zemljišč smo zato tudi izgubili. Vsa dosedanja prizadevanja, da bi nam sklad dodelil nadomestna zemljišča, so bila zaman. Zame je nerazumljivo, da ustanova, kot smo mi, torej šola, ki izobražuje na področju kmetijstva, ne more dobiti v zakup kmetijske zemlje," opozarja ravnatelj Marjan Horvat.