Kolektiv Osnovne šole (OŠ) Ivanjkovci v ormoški občini se iskreno veseli prestižnega priznanja Blaža Kumerdeja za izjemne dosežke pri razvoju in uvajanju novosti v vzgojno-izobraževalno prakso, ki jo je razvil v partnerskem sodelovanju z Zavodom RS za šolstvo. Na nagrado so zaposleni in učenci zelo ponosni, še posebno pa na zapisano v obrazložitvi: "Na šoli deluje izjemen kolektiv, ki pod vodstvom ravnateljice Nade Pignar vnaša v pouk najsodobnejše pristope, zgledno timsko sodeluje, spremlja sodobne didaktične smernice, učitelji pa imajo izreden posluh za glas učenca v učnem procesu in so tako zgled učeče se skupnosti."
Učenci so v središču
Kot poudarja ravnateljica Pignarjeva, so priznanje dobili za več projektov, med njimi je denimo Uvajanje formativnega spremljanja, "kar pomeni, da inovativno načrtujemo učna okolja za učence. Učencem s tem omogočamo izbirnost, odločanje in odgovornost, možnost izboljšanja dela, učenja in njihovih izdelkov. S tem zagotovimo učencem boljše razumevanje smisla učnih dejavnosti. Današnje generacije so drugačne, frontalni pouk zanje večinoma ni primeren in naloga učiteljev, ki so strokovnjaki na svojih področjih, je, da najdemo ustrezen pristop."
143 učencev obiskuje OŠ, za njih skrbi 28 zaposlenih
Šestošolci o svoji šoli
Miha Pučko: "Všeč mi je, da smo ekošola in zato zelo varčno delamo s stvarmi in uporabljamo čim manj takih, ki niso razgradljive. Skrbimo za zdravo prehrano, kar mi veliko pomeni, saj tudi doma - moja mama je športnica in vegetarijanka - skrbimo zanjo."
Nika Kosec: "Zelo rada hodim v šolo in iz nje peš in zaradi gibanja lažje razmišljam pri pouku. Ni mi težko vstati prej, saj se bolje počutim in se malo več družimo s sošolci. Veselim se, da bomo pešačenje podaljšali na dva tedna. Lepo se mi zdi, da z nami pešačijo tudi učitelji in poskrbijo za našo varno pot v šolo."
Gašper Puklavec: "Rad kolesarim in zato sem se vključil v vse dejavnosti, kot sta izpit in tekmovanje v spretnostni vožnji, kjer smo za nagrado dobili čelade in majice. Učitelji nas pri vsem spodbujajo in zato imaš več volje, da tekmuješ na različnih področjih. Sam sodelujem tudi pri Ekokvizu in Kengurujčku."
V šolo in nazaj peš
Eden od številnih projektov, ki so bili med učenci izredno lepo sprejeti, je Gibanje za zdravje, z njim si prizadevajo za dobro psihično in fizično počutje, zdravo prehrano z rednimi in uravnoteženimi obroki ter z obilico sadja in zelenjave, predvsem iz lokalnega okolja. Učenci so najbolj navdušeni nad pešačenjem v šolo in iz nje ter nad skupnim kolesarjenjem in tekom zunaj šolskih ur. Doslej so pešačili v šolo in nazaj en teden, letos so se na pobudo učencev odločili, da bodo pešačili kar dva tedna. Na šoli so zadovoljni, da so pešačenje podprli tudi starši. Pignarjeva: "Hoja je pod vodstvom učiteljev, pridružijo se nam tudi prostovoljci iz kraja in starši. Domačini ob poti denimo pripravijo kak topel napitek. S privarčevanim izkupičkom pri prevozih potem med počitnicami izpeljemo smučanje ali planinski izlet."
Domiselne nadgradnje
Z Zavodom RS za šolstvo so uspešno sodelovali pri vpeljavi obveznega drugega tujega jezika (nemščine) in v dejavnostih projekta Bralna pismenost, ki so jih nadgradili z odprtjem krajevne knjižnice v šoli. Tu so še projekti Vsak torek v šoli, uvajanje prvega tujega jezika v prvi triadi ter Pogum in trajnostna mobilnost. Vendar je njihova odlika, da te osnovne projekte sami domiselno še razširijo in nadgradijo.
"S tem ustvarjamo spodbudno učno okolje tako za učence kot za zaposlene ter krepimo kulturo zaupanja, sodelovanja in odgovornosti. Usmerjeni smo v spremljanje napredka, personalizacijo pouka ter v smiselne in avtentične učne situacije s poudarkom na odgovorni in dejavni vlogi posameznika. In srečni smo, ko lahko na koncu rečemo, da smo res veliko delali in razmišljali, a nam je uspelo," sklene Pignarjeva.