Pred skoraj štirimi leti je v ptujski mestni občini potekalo zbiranje podpisov za začetek gradnje hitre ceste Hajdina-Ormož, ki bi po takrat veljavnem nacionalnem programu za izgradnjo avtocest morala biti zgrajena že do leta 2013. Peticija svojega namena ni dosegla, še več, v lokalnem okolju so se pred dobrim letom morali sprijazniti s tem, da nova cesta, če kdaj, med Ormožem in Ptujem ne bo hitra cesta, pač pa glavna.
Variante danes in nekoč
Župani občin, ki ležijo ob načrtovani trasi ceste, ki je od Ormoža do Markovcev zakoličena, zadnje leto budno spremljajo dogajanja v zvezi z iskanjem najustreznejše trase od Markovcev do Ptuja oziroma priključka na avtocesto v Dražencih. In če se je v preteklosti bolj ali manj na pamet govorilo o vsaj dveh možnih južnih poteh ceste in eni severni trasi, so zdaj, po lokalnih volitvah, vse glasnejše pobude o južno-južni trasi ceste, ki bi bila obenem tudi videmska cestna obvoznica.
Pobude o južno- južni trasi ceste, ki bi bila obenem tudi videmska cestna obvoznica, so vse glasnejše
V torek predstavitev aktivnosti
Civilna iniciativa pripravlja v torek, 5. februarja, ob 18. uri v dvorani doma krajanov Budina-Brstje predstavitev dosedanjih aktivnosti v zvezi s problematiko rekonstrukcije Ormoške ceste in gradnjo ptujske obvoznice.
Kritična civilna iniciativa
Za 11. februarja je napovedan sestanek z DRSI, a ker nismo prejeli, vsaj ne doslej, projektne dokumentacije, se sestanka ne bomo udeležili, so pred dnevi sporočili člani civilne iniciative za ptujsko obvoznico. "Kot vse kaže, je sestanek sklican le zato, da bi na državi zadostili pogojem iz novega gradbenega zakona, po katerem mora biti civilna sfera vključena v postopke. Mi pa želimo aktivno sodelovati in se moramo na sestanek ustrezno pripraviti. Tisto, kar so nam pokazali lansko jesen, ni to, kar želimo, in če ne poznamo projektne dokumentacije, to ni mogoče. Nesporno je, da je obnova Ormoške ceste nujna, saj je izboljšanje prometne varnosti nujno, ne pristajamo pa na predloge, da se cesta širi in viša, da bi po njej tovorna vozila lažje in hitreje vozila," pojasnjujejo v civilni iniciativi.
Ministrstvo daje več možnosti južni varianti
Z ministrstva za infrastrukturo so na naša poizvedovanja, kako sprejemljiva sta nova predloga, torej severno-severna in južno-južna varianta nove ptujske obvoznice, pojasnili: "Predlagana varianta sever-sever pomeni spremembo izhodišč, na katerih temeljita objavljena razpisa DARS za cestno povezavo Ptuj-Markovci. Osnovno izhodišče je, da se začetna in končna točka navezave ne spreminjata glede na študijo variant, kar pomeni, da je priključevanje ceste na avtocestno omrežje v priključku Draženci. Severna-severna varianta temu ne sledi in obrača koncept cestne navezave na Ormož. Po predlogu civilne iniciative bi morali zgraditi nov most čez Dravo in verjetno tudi nov avtocestni priključek severno od Hajdine, popolna neznanka je tudi teren severno od Ptuja, kjer bi potekala predlagana nova trasa. Takšna preveritev v sklopu te študije ni možna."
O novi južno-južni trasi pa na ministrstvu: "Varianta, o kateri razmišljajo v občini Videm, pa je zelo podobna že znanim predlogom in precej bolje sovpada z osnovnim izhodiščem. Tudi projektna naloga za prej omenjena razpisa je predvidela, da izbrani izdelovalec dopolnitve študije variant izdela novo varianto po južni strani. Občini glede predloga ne nasprotujemo, vztrajamo pa, da se z njihovim predlogom izhodišča ne spreminjajo."