Strojna šola Ptuj: Ogorčeni zaradi "napada na demokracijo"

Hojka Berlič Hojka Berlič
13.05.2019 12:31

Učitelji Strojne šole Ptuj pa tudi tamkajšnji dijaki in njihovi starši so danes javno izrazili ogorčenje nad odločitvijo sveta zavoda, ki proti njihovi volji v novem mandatu ni podprl dosedanjega ravnatelja Bojana Lampreta.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Predstavniki učiteljev, staršev in dijakov Strojne šole Ptuj so ogorčeni, da je svet zavoda pri glasovanju za ravnatelja preslišal njihove mnenje.
Hojka Berlič

Današnjega protesta zaradi izida glasovanja sveta zavoda Šolskega centra (ŠC) Ptuj glede imenovanja ravnatelja Strojne šole Ptuj, ki naj bi ga organizirali učitelji, dijaki in njihovi starši, sicer ni bilo, so pa njihovi predstavniki stopili pred medije in še enkrat javno izrazili podporo dosedanjemu ravnatelju Bojanu Lampretu. S tem so izrazili, kot so zapisali v kolektivu Strojne šole Ptuj, "ogorčenje zaradi napada na demokracijo ob volitvah za ravnatelja Strojne šole Ptuj". Kot smo že poročali, so namreč člani sveta zavoda, ki so se odločili za tajno glasovanje o ravnateljih, Lampretu kljub predhodnem pozitivnemu mnenju sveta staršev, učiteljskega zbora in dijaške skupnosti namenili le 6 glasov, 11 glasov podpore pa njegovi protikandidatki Anji Jesenek Grašič.
Kot je pojasnil tudi član sveta staršev Milan Mlakar, so na aprilskem sestanku pregledali cilje obeh kandidatov za ravnatelja ter v celoti podprli Lampreta. Ker je bil kasneje seznanjen tudi, da so vsi učitelji podprli Lampreta, ne vidi razloga, da bi bilo njegovo vodenje šole sploh pod vprašajem. "Moj otrok odhaja iz šole. Bi pa rad zagotovil tudi tistim otrokom, ki šele prihajajo, dobro šolo, od katere bodo veliko odnesli," je med drugim dejal Mlakar.
"Sprašujemo se, v imenu koga ali česa upa nekdo brez slabe vesti in morale mnenje učiteljskega zbora, dijakov in njihovih staršev označiti za ničvredno in nepomembno? Na podlagi česa se člani sveta zavoda ŠC Ptuj odločajo pri glasovanju za ravnatelja? Na podlagi mnenja, ki ga dajo vsi akterji Strojne šole Ptuj, ali na podlagi sugestij, političnih spletk in mešetarjenja?" je v odprtem pismu javnosti med drugim zapisal kolektiv Strojne šole Ptuj. Ob tem pa jih, kot tudi piše v pismu, še najbolj bolijo namigovanja, da je strojna šola slaba šola: "To je čista laž! Kdor se lahko pohvali z zlatimi maturanti, z državnimi prvaki, zmagovalci na domačih in mednarodnih tekmovanjih ter natečajih, s projekti, ki odmevajo doma in v tujini, ta ne more delati slabo. Ta dela dobro!" Kot je potrdila njihova predstavnica Zlatka Planinc, ne izključujejo, da je celo njihov predstavnik v svetu zavoda glasoval v nasprotju z njihovo jasno izraženo voljo. Minuli petek so tako z 28 glasovi za od 32 potrdili predlog za razrešitev njihovega predstavnika v svetu zavoda. Njihov dosedanji predstavnik Dušan Holc naj bi se s tem strinjal in s podpisom tudi potrdil njihovega nadomestnega člana v svetu zavoda Romana Petroviča.
Pred novinarje pa sta stopila tudi dijaka šole, ki sta med glavnimi razlogi, da so dijaki svojo podporo namenili Lampretu, navedla njegov pristop in človeški odnos. Z novo izbrano ravnateljico s strani sveta zavoda pa pristnega odnosa, ki si ga sami želijo, naj ne bi bilo. "Po mojem mnenju do takšnega zapleta sploh ne bi smelo priti, saj smo dijaki poleg učiteljev tisti, ki smo temelj šole," je tako prepričan tudi dijak drugega letnika Jure Kramberger.

Verjetna ponovitev razpisa

Sicer pa bodo najverjetneje morali, kot je mogoče razbrati iz odgovora Inšpektorata Republike Slovenije za šolstvo in šport, razpise za vse tri ravnatelje, torej Strojne, Ekonomske ter Elektro in računalniške šole zaradi napake v postopku ponoviti. Svet zavoda je namreč razpise za prosto mesto ravnateljev namreč objavil le na Zavodu RS za zaposlovanje in spletni strani šole. "Kot ustrezna se šteje objava v časopisih (na primer tudi v Šolskih razgledih) in v Uradnem listu RS, ni pa predvidena oziroma ustrezna objava na internetni strani šole ali objava prostega delovnega mesta na Zavodu RS za zaposlovanje. Tudi objava po radiu ne šteje kot primerna," so zapisali na inšpektoratu, pa tudi, da postopanje, ki ni v skladu s tem, pomeni postopkovno napako, ki je razlog za neveljavnost postopka imenovanja.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta