Turistično sezono na Ptuju bodo zvozili, a za naprej ne bo dovolj

Hojka Berlič
23.07.2021 06:00
Ptuj je lansko turistično sezono končal presenetljivo dobro, a vprašanje je, ali lahko to ponovi. Slovenci se znova več odpravljajo v tujino, tranzitni gostje se, če sploh, ustavijo le na kratko.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ptujski turistični delavci so si po koncu lanske sezone kljub vsemu zadovoljno meli roke, letos pa jim ne kaže tako dobro. 
Petra Lesjak Tušek

Še malo in prvi mesec poletne turistične sezone bo za nami. Zasedenost Term Ptuj je primerljiva z enakim obdobjem lanskega leta in leta 2019. "Prevladujejo večinoma domači gosti in gosti iz okoliških držav iz oddaljenosti do 600 kilometrov. V obdobju pred pandemijo je bilo več tujih gostov, tudi iz bolj oddaljenih držav. Predvsem med domačimi gosti je veliko takšnih, ki se k nam vračajo vsako poletje," so sporočili iz Term Ptuj. Sicer je pri njih povpraševanje enakomerno po vseh nastanitvah - Grand hotelu Primus, prenovljenih individualnih mobilnih hiškah ter kampu. Tudi zasedenost zunanjega vodnega parka je trenutno odlična, predvsem ob lepem vremenu. Za zdaj pa, kot pravijo, dobro kaže tudi z rezervacijami za jesen. "Zasedenost do konca leta pa je v veliki meri odvisna od epidemiološke slike v Sloveniji in drugih državah, precepljenosti prebivalcev ter delovanja letalskih linij," dodajajo.

 

Manj sproščeno

Precej slabše kot lani pa so v novo poletno turistično sezono zakorakali zasebni ponudniki prenočitvenih kapacitet. "Lani so turistični boni kar zaživeli, ljudje so jih dosti izkoriščali. Letos pa bonov, vsaj do zdaj, ni bilo veliko," pravi vodja hostla Sonce Iva Koželj. V družinsko vodenem hostlu s 13 sobami so bili v preteklosti večinoma odvisni od tranzitnih gostov. Zdaj, pravi, imajo dobro zasedenost le ob sobotah.

"Nekatere države so imele uredbe, da so morali državljani v dvanajstih urah prevoziti Slovenijo. Ti si ne upajo ustaviti. Tisti, ki se, večinoma družine z otroki, pa so ves čas v strahu, ali jim bo uspelo pravočasno prečkati mejo s Hrvaško. Vsi skrbno predložijo cepilne knjižice, dokumente o cepljenju. Sproščenosti ni več," vzdušje opisuje Koželjeva. Upe sicer polagajo v nove bone, a se Koželjeva sprašuje, koliko bo lahko Ptuj iz njih iztržil, saj bodo po njenem mnenju za unovčevanje bonov bolj zanimivi kraji na Obali in na Gorenjskem, kjer so kopališča: "Terme imajo svoje goste. Zaradi ukrepov imajo točno določeno število kopalcev. Ko je na primer neka mamica šla na kopališče ob dvanajstih, je niso več spustili noter, saj so imeli že zapolnjena mesta. Že sami imajo namreč ogromno namestitvenih kapacitet."

Letos si tako neke dobre sezone ne obetajo, po besedah Koželjeve bo treba predvsem nekako preživeti: "To sezono bomo nekako zvozili. A ne bo dovolj za naprej, da bi imeli za plače še čez zimo. Na pomoč bo morala znova priskočiti država, vsaj pri tistih, ki nimamo velikih kapacitet. Za velike ni taka težava, saj imajo običajno še kakšne restavracije, oddajajo za delavce."

Le enodnevni gosti

Lanska sezona je bila odlična, Slovenci so ostajali pri nas po več dni, letos je zgodba povsem drugačna, pravi tudi Vladimir Šilak, ponudnik sob v središču mesta: "Imamo le enodnevne goste, kar pomeni veliko dela in malo dobička. Tri četrtne jih ne ve o Ptuju ničesar, niti tega ne, da je to najstarejše slovensko mesto. Na Ptuju so se ustavili le, ker je na polovici njihove poti." Slovenci so se po njegovem mnenju znova množično odpravili čez meje, predvsem na Hrvaško, na morje, zato v glavni sezoni od letošnjih bonov ne pričakuje kaj dosti. Tudi za jesen rezervacij za zdaj ni, čeprav je res, pravi, da se ljudje zdaj zanje odločajo kasneje kot v preteklosti. "Poleg tega smo lani sicer imeli nekaj manj prometa kot običajno, a nam je več ostalo, saj nismo plačevali tolikšnih provizij spletnim agencijam," še razmišlja Šilak.

Letošnji boni jeseni?

Hotel Mitra je vrata ponovno odprl šele pred tremi tedni, zasedenost in število rezervacij se po besedah direktorja Petra Vesenjaka povečujeta šele zadnje dni: "Ocenjujem, da bo za Ptuj kot destinacijo letošnja sezona slabša od lanske. Lahko pa nas še kaj preseneti, tako v pozitivnem kot v negativnem smislu. Uspešnost letošnje sezone je zelo težko napovedati, a za zdaj ne kaže najbolje. Sicer bo po mojem mnenju za boljše ocene treba počakati do začetka avgusta." Letos se bodo boni po Vesenjakovem mnenju bolj porazdelili po različnih gospodarskih panogah: "Mislim pa tudi, da so bili tisti gostje, ki so prišli lani, med tistimi, ki so najbolj naklonjeni potovanjem, odkrivanjem. Neporabljeni boni pa so po moji oceni ostali pri tistih, ki ne potujejo ravno toliko ali pa sploh ne. In zato bo težko privabiti del lanskih neizkoriščenih bonov. Letos so domači gostje tudi bolj sproščeni in so se veliko podali v tujino. In morda hranijo bone za jesen. Upajmo pa, da takrat ne bo zapiranja dejavnosti, saj bi to pomenilo res veliko slabše rezultate."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta