V nedeljo se bodo otroci prebujali ob gledanju Profesorja Baltazarja, Backa Jona in Pujse Pepe na enki, dopoldne boste v intervjuju na Valu 202 prisluhnili Primožu Rogliču, čez dan na dvojki gledali svetovno prvenstvo v nogometu. Otroci bodo zaspali ob poslušanju pravljice na Prvem, starejši večer sklenili z ogledom britanskega dokumentarca o Freddieju Mercuryju. Vse to boste lahko, če boste želeli, počeli v nedeljo. Če bi radi kakovostne vsebine RTV Slovenija spremljali tudi v prihodnje, lahko to poveste na nedeljskem referendumu.
Kot odgovorni urednik Vala 202 dogajanje spremljam iz prve vrste. Udeležujem se sej programskega sveta, do mene pridejo zanesljive informacije o dogajanju v zaodrju, neposredno sem vpet v ustvarjanje programa, tudi intenziven poslušalec, gledalec in bralec vsebin RTV Slovenija sem.
V nedeljo se bo odločalo o usodi RTV Slovenija. Glas ZA sprejetje novega zakona je tudi glas ZA kakovost in profesionalnost na RTV Slovenija.
Veljavni zakon o RTV Slovenija je bil sprejet leta 2005. Od takrat se je svet drastično spremenil, vključno z medijskim okoljem. Pametni telefon je osrednje orodje naših življenj, kratkočasimo se na youtubu, netflixu in spotifyu, televizijo gledamo z zamikom, poslušamo podkaste. Spremenilo se je vse, le zakon o RTV Slovenija je ostal enak. Je zastarel, zato otežuje ustvarjanje sodobnega medija.
Novi zakon ni popoln, večine vseh izzivov sploh ne naslavlja, v primerjavi z obstoječim pa prinaša konkretne izboljšave. Prinaša, denimo, možnost boljšega upravljanja in depolitizacijo. Programski svet je organ, ki ima velik vpliv na programe RTV Slovenija. Ta hip obsega 29 svetnikov, po novem jih bo 17. Večino zdaj imenuje državni zbor, po novem ne bo državni zbor imenoval nobenega. Novi zakon določa, da bo v programskem svetu 6 predstavnikov zaposlenih, 11 pa bo predstavnikov javnosti. Teh ne bo več imenoval državni zbor, temveč bodo izbrani z javnimi pozivi – vključujoč predvidene kompetence – prek nabora institucij, denimo varuha človekovih pravic, Akademije znanosti in umetnosti, Olimpijskega komiteja, informacijskega pooblaščenca itd.
Novi zakon predstavlja zasilno zavoro drvenju v nepovrat razraščajoče se neprofesionalnosti, amaterizma in irelevantnosti. Prinaša osnovo, da bomo lahko boljši.
Glas proti sprejetju novega zakona je tudi glas proti kakovosti, profesionalizmu in proti spremembam na RTV Slovenija.
Novi zakon ni popoln, večine vseh izzivov sploh ne naslavlja, v primerjavi z obstoječim pa prinaša konkretne izboljšave. Prinaša, denimo, možnost boljšega upravljanja in depolitizacijo.
V hišo so na ključna mesta prišli strankarski operativci. Uroš Urbanija, do pred kratkim šef Urada za komuniciranje v času Janševe vlade, je postal direktor Televizije Slovenija. Ksenija Koren, nekdaj zadolžena za medije v kabinetu takratnega predsednika vlade Janeza Janše, je brez televizijskih izkušenj postala urednica dnevnoinformativnega programa. Donedavni član Janševega kabineta Drago Zadergal je zdaj vodja pravne službe RTV Slovenija. Gre za očiten in neposreden strankarski prevzem najodgovornejših položajev. To se doslej ni dogajalo, to ne more biti javni RTV.
Vodstvo ukinja televizijske oddaje brez resnega razmisleka in boljših idej. V času globalnih tektonskih premikov, ko je na kocki prihodnost, posledice vojne pa čuti ves svet, vključno s Slovenijo, so ukinili zunanjepolitično oddajo Globus. To niso razvojne spremembe, to je programska škoda.
Na televiziji se pojavljajo posamezniki, ki so še nedolgo nazaj agitirali na strankarski televiziji, torej Novi24TV, katere direktor je bil tudi Aleš Hojs. Niso problem novi obrazi, težava je, da dejansko niso novinarji, temveč do pred kratkim strankarski propagandisti, ki obenem nimajo opravljenega niti govornega tečaja za nastopanje, kaj šele kilometrine za vodenje.
Po veljavnem zakonu je državni zbor v prejšnji sestavi "na predlog poslušalcev in gledalcev" v programski svet imenoval tudi Slavka Kmetiča, nekdanjega železničarskega sindikalista, sicer pa dolgoletnega člana SDS. Ta je za Novo24TV izjavil: "Mi informativnega programa RTV sploh ne rabimo, imamo vašo televizijo, imamo druge televizije." Po veljavnem zakonu v programskem svetu sedi tudi Vane Gošnik, za katerega se je izkazalo, da ni plačeval RTV-prispevka. To niso ljudje, ki bi jim bilo mar za javni medij, niti niso zmožni strokovne programske razprave. To so glasovi šankističnega diskurza. A to so tudi ljudje s pomembnim vplivom na oblikovanje programov RTV Slovenija.
Imena bi lahko bila druga, tudi stranka. Težava je, da lahko po obstoječem zakonu to počne katerakoli politika.
Če boste glasovali proti sprejetju predloga zakona o RTV Slovenija, boste glasovali proti spremembam trenutnega stanja, ki je privedlo do padca gledanosti TV Slovenija, padca branosti rtvslo.si, upada oglaševalskih prihodkov in predvsem do drastičnega padca zaupanja javnosti v RTV Slovenija - Valicon je RTV Slovenija ta mesec nameril najnižjo doslej izmerjeno stopnjo zaupanja od aprila 2018, ko so RTV vključili v raziskavo. Če ne bo prišlo do sprememb, lahko trend pljuskne tudi v ostale enote RTV Slovenija, denimo na Radio, ki ta hip dosega rekordno poslušanost in oglaševalske prihodke.
Če boste glasovali proti sprejetju predloga zakona o RTV Slovenija, boste glasovali proti spremembam trenutnega stanja, ki je privedlo do padca gledanosti TV Slovenija, padca branosti rtvslo.si, upada oglaševalskih prihodkov in predvsem do drastičnega padca zaupanja javnosti v RTV Slovenija.
Če se bo trend nadaljeval, bodo programi dosegali še manj gledalcev, bralcev in naposled poslušalcev. Zato se bo še več ljudi spraševalo, zakaj potrebujemo RTV Slovenija. Lahko da jim bo nekdo prisluhnil. Nemara pa da bodo nosilci moči le veseli uničenega medija brez dosega, saj bodo lahko počeli, kar se jim bo zahotelo. Če ne bo prišlo do sprememb, bo RTV Slovenija še naprej propadala in nemara celo propadla.
Na RTV že prej ni bilo vse v redu. Nasprotno. A katastrofalno, kakor je zdaj, še ni bilo. Novi zakon je zasilna zavora. Je zgolj začetek, je nujna osnova za izboljšave in ustvarjanje medija, vrednega oznake javni.
Ste torej za kakovostno RTV Slovenija ali ste proti kakovostni RTV Slovenija?
Nekateri kolegi so že odšli. Ostali čakamo sporočilo javnosti.