Praznovali smo praznik vstajenja. Nekateri tudi iskreno verjamejo, da je nekdo, ki je bil mrtev, na ta dan vstal od mrtvih, nekateri pa smo bili bolj udeleženi pri spremljevalnem programu: šunki, pirhih, potici ... Kot biolog ne verjamem, da lahko nekdo, ki je mrtev, zelo mrtev, vstane od mrtvih! Seveda ni nič narobe, če kdo v to verjame. Če kdo vstane od mrtvih, rečemo temu čudež, če pa živi prestopimo med mrtve, pa temu rečemo ukrep. V prvem primeru gre za prostovoljno odločitev verujočega, v drugem pa za ukaz vladajočega, katerega neupoštevanje se kaznuje. In tu se pojavi ključna razlika - razlika med religijo in demokracijo! Prvo sprejmeš, čeprav nimaš racionalne osnove, pri drugi pa racionalna osnova ne garantira racionalnih rešitev. Demokracija svoj prav gradi na podpori večine in večino vabi z obljubami. Svoje obljube pa veže na svoj mandat, kar pomeni, da so te preverljive. Vera svoje obljube veže na dogajanja po smrti, kar pomeni, da obljubljenemu moraš zaupati, kajti iz onostranstva se ni nihče vrnil, da bi potrdil resničnost obljubljenega, razen tistega, ki vse to obljublja!
Kaj je torej narobe z demokracijo? Odgovor je relativno preprost - ni naravna! Tudi religija ni, ampak se vsaj ne pretvarja, da je. Demokracija pa je kombinacija verujočih v svojo ikono, ki ni storila nobenega čudeža, je pa naredila marsikaj čudnega, in drugih, ki s svojim glasom izberejo nekoga, ki mu trenutno zaupajo. V naravi štejejo dejanja, v demokraciji pa obljube. Kot vrsta se iz Afrike nismo uspešno razširili in razvijali zato, ker smo sledili demokratično izvoljenemu posamezniku, ki nam je obljubljal boljše življenje, ampak smo zgolj sledili nekomu, ki je šel v nam zanimivo smer ali pa smo šli po svoje. Za to smo bili nagrajeni ali pa kaznovani. In potem smo se nekje ustalili in si izmislili demokracijo. Ko smo odločali neposredno, je bilo še znosno. Potem smo pa svoja razmišljanja, strahove, dvome in odločitve demokratično prenesli na izbrane. Izumili smo posredno, predstavniško demokracijo. Izbrani odločajo namesto nas in za nas. Če to niso tisti, katere smo sami izbrali, nič hudega, saj jih je izbrala večina!
Za volitve pamet ni bila nikoli niti zahtevana niti potrebna, dovolj je bila vera, naivnost
Zakaj se racionalna javnost zgraža nad grozodejstvi nemškega nacizma in velikega vodje tretjega rajha? Saj so bili demokratično izvoljeni! Izkoristili so stisko ljudi in jim ponudili rešitev z nadvlado arijske rase. Takrat so ljudje postali verniki, ki so svojemu firerju verjeli kljub temu, da s svojo pojavo ni bil niti a od arijcev, ki jih je prikazoval na plakatih. Ljudje dostikrat ne verjamejo temu, kar vidijo, ampak tistemu, kar želijo videti! Takrat demokracija postane demonkracija. Vladavino ljudstva zamenja vladavina demona! Tega v naravi ni in zato je jasno, da izbori, vezani na obljube in mandat, niso prava rešitev. Izbori, vezani na napredek, pa so nekaj drugega. Če podelite nekemu ministru mandat za to, da razproda našo zemljo, vodo in zrak, lahko samo nemočno opazujete dogajanje, čakate nove volitve in upate, da bo še kaj ostalo, kar bi novi minister (za)ščitil. Če bo ... Tudi če se ministrica igra z našimi otroki, je isto, mogoče naslednjemu (naslednji) uspe kaj popraviti?
Seveda vse to omogočajo glasovi, tudi tistih, ki so vam na volitvah obljubljali nekaj popolnoma drugega. So se pač premislili, pa potem še enkrat pa ... so zdaj iz vezanih preko brezzveznih postali nepovezani! In mi še vedno debatiramo o volilnih okrajih in preferenčnih glasovih, ki bodo rešili zadevo! In zaupamo koprivam? Kadar daš glas človeku, je vedno problem, ker bo lahko tvoj glas izrabil za lastno dobrobit. Stvar karakterja pač! V milijonih let nam je uspelo sebe privzdigniti nad naravo! Pa je to res? Naravno nadomeščamo z umetnim, čustva z emojiji, voščila s stikerji, bližino z zasloni in opazovanje z razlago! Napisali smo sistem živali, kjer smo na vrhu in celo kralj živali, lev, je precej nižje - včasih celo v kletki, kamor ga sami zapremo! Govorimo o naravi in človeku ločeno, govorimo o živalih in ljudeh. In ne o ljudeh in drugih živalih, ker smo nekaj več. Akvinski je živalim odrekal "neumrljivo dušo", da o Descartesu sploh ne govorim. Še pse in mačke, ki smo jih udomačili, smo naučili pretvarjanja, poslušnosti in ponižnosti. In se potem hvalimo, da smo jih počlovečili?
Po drugi strani smo razvili tehnologijo, s katero se ponašamo, naprave, ki imajo pridevnik "pametni", kot so ure, telefoni, hladilniki in celo pametne table. Te smo imeli na šoli, na kateri poučujem. Kar nekaj jih je bilo. Predstavljajte si, kako mora trpeti pametna tabla, ko se po njej pišejo neumnosti! Ko bomo vso pamet prenesli na pametne naprave, bomo ostali brez nje, mislim brez pameti, in bodo naprave opravljale vlogo vodenja in upravljanja. Nekaterim z boljšimi procesorji bo šlo bolje, drugim slabše! To pomeni, da bo tudi demokracija pozabljena in tudi volitve bodo odveč. Ampak za volitve pamet ni bila nikoli niti zahtevana niti potrebna, dovolj je bila vera, naivnost in da si proti, če že nisi za. Seveda ostanejo še tisti, ki ne gredo na volišča! Ali bi vi šli v trgovino, kjer nimajo hrane po vašem okusu? Verjetno bi, če bi bili zadosti lačni!