(VEČERNO BRANJE) Prenova šolskega sistema ali kako pobarvati belo knjigo

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Marko Vanovšek

Prenova šolskega sistema je edina stalnica sistema. Osnovni problem je v popolni odsotnosti vizije tistih, ki z določeno periodiko sistem prenavljajo. Alibi za njihovo početje pa so tako imenovane "javne obravnave", kjer se zelo malo govori o vsebini in ogromno o financiranju različnih postavk, avtonomiji, posodabljanju, beri: "iskanju novih imen za že znano" in tako dalje ...
Pomembno je tudi sklicevanje na različne ankete med deležniki sistema, predvsem izvajalci, kjer se ponekod pokažejo signifikantna razhajanja med učitelji in ravnatelji. Upoštevajo se seveda tudi primerjalne mednarodne študije, ki obsegajo znanja in sposobnosti z različnih področij. Mar ni nenavadno, da se v zgodbi kot ključni igralec pojavlja šolski sindikat? Sindikat vendar zastopa pravice zaposlenih! In kaj ima to skupnega z vizijo? Ali sindikat zaposlenih v zdravstvu odloča o nevrokirurških posegih in razvoju novih diagnostičnih metod?
Kdo zagovarja pravice tistih, katerim je prenova namenjena? Starši s peticijami? Ključno vprašanje, na katero je treba odgovoriti, se glasi: Ali želimo, da otroci razumejo ali znajo? Znajo, ker razumejo? Znajo = pomnijo? Trenutno je - kot že par sto let - v ospredju znanje, kar je v obdobju vedno dostopnih informacij (beri Googla) precej zgrešeno. Verjetno ni najbolj smiselno v eri informacij koncept izobraževanja graditi na obvladovanju in rekapitulaciji teh. Nekoč si v šoli videl globus, zemljevid, mikroskop in te je to pritegnilo. Učitelji so te razsvetlili z informacijami, ki ji drugje nisi dobil, zdaj pa imaš vse to in še več že na svojem telefončku! Zakaj bi si zapomnil nekaj, kar ti je dostopno v delčku sekunde? Nekoč si bral in bogatil svoj čustveni in domišljijski svet, zdaj pa je vrhunec branja povzetek literarnega dela na dijaškem netu.

Andrej Petelinšek
Dragan Bosnić, profesor na Prvi gimnaziji Maribor
Andrej Petelinšek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta