Letos je bilo to že tretjič, enkrat ni bilo vode kar dvanajst ur. "Ob tem nas ni nihče niti obvestil. Ne razumem, kako se lahko to dogaja v sodobnem času. Če so odgovorni vedeli, da so okvare tako pogoste, ker so cevi skoraj popolnoma uničene, zakaj jih niso zamenjali, ko so gradili pomurski vodovod," so besede le enega od prebivalcev občine Puconci, ki so nedavno zaradi počene cevi v Predanovcih več ur ostali brez pitne vode v gospodinjstvih.
Po stalnem scenariju
Po podatkih Boštjana Zvera, tehničnega vodje v podjetju Vodovod sistema B, se je od leta 2008 na cevovodu med Predanovci in Cankovo zgodilo 61 takih okvar. "Vsi lomi so zelo podobni, cev običajno poči na spodnji strani po vsej dolžini. V zelo kratkem času po nastanku okvare vgrajene tlačne sonde javijo padec tlaka na omrežju, kar se prek sistema obveščanja s SMS-alarmi pošlje dežurnim delavcem. Sanacija okvare traja od osem do dvanajst ur, odvisno od lokacije, dostopa in vremena," opiše Zver. Stroški odprave okvare, gibljejo se okrog 5000 evrov, se poravnajo iz strojelomnega zavarovanja vodovodne infrastrukture.
Čemu omrežnina?
Uporabniku javne komunalne infrastrukture v tem primeru je jasno, da mora te okvare odpraviti upravljavec. Ob pogostih okvarah starega omrežja v sistemu B je to javno podjetje Vodovod sistema B oziroma njegovi podizvajalci - to so občinska komunalna podjetja, če so se ukvarjala s to dejavnostjo pred ustanovitvijo javnega podjetja, ali soboška Komunala, ki je prav tako podizvajalec javnega podjetja.
Z ventili do vode
V prvi fazi gradnje goričanskega vodovoda (sistem B) je bil v Kraščih zgrajen vodohran, s katerim je, je povedal Boštjan Zver, oskrba z vodo med odpravljanjem okvare za vse porabnike skoraj nemotena - razen ko z zapiranjem linijskih ventilov ni mogoče popolnoma osamiti kraja okvare. Takrat je nekaj porabnikov ves čas okvare brez vode, njihovo število pa je bistveno manjše kot prej in je odvisno od lokacije počene cevi. Z vgradnjo dodatnih linijskih ventilov, je še dejal Zver, se trudijo tudi te težave odpraviti. Preden je bil zgrajen vodohran v Kraščih, so bili med popravilom brez vode vsi uporabniki od kraja okvare naprej. Največ težav je bilo na Cankovi, tamkajšnja gospodinjstva so bila običajno brez vode ves čas odpravljanja okvare.
Namenska sredstva bi občine morale uporabiti za vzdrževanje in obnovo omrežja, pa jih žal ne