KPK opozarja lendavskega župana na še vedno nezdružljivi funkciji

Majda Horvat
09.04.2021 10:22
Janez Magyar meni, da je tolmačenje protikorupcijskega zakona glede na zakon o narodnostnih skupnostih preozko
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Janez Magyar, lendavski župan in (še vedno) svetnik madžarske skupnosti 
Nataša Juhnov

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je lani prejela prijavo domnevne nezdružljivosti funkcije župana Občine Lendava Janeza Magyarja s članstvom v svetu Madžarske samoupravne narodne skupnosti Občine Lendava. Novembra je v svojih poročilih navedla, da je po pregledu javno dostopnih podatkov ter po pridobitvi pojasnila Občine Lendava in samoupravne narodne skupnosti ugotovila, da poklicni župan s tem, da je obenem član sveta Madžarske samoupravne narodne skupnosti Občine Lendava, ki je oseba javnega prava, krši prvi odstavek 27. člena zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK).

Robert Šumi, predsednik KPK 
Bobo

Senat KPK in njen predsednik Robert Šumi sta lendavskemu županu Janezu Magyarju 18. novembra izdala opozorilo, da v treh mesecih odpravi nezdružljivost funkcije poklicnega župana in članstva v svetu Madžarske samoupravne narodne skupnosti Občine Lendava. Se je to zgodilo?

Navadne in posebne pravne osebe

"Pojasnjujemo, da je komisija v tej zadevi 16. marca 2021 na Madžarsko samoupravno narodno skupnost Občine Lendava naslovila zaprosilo za pojasnila v zvezi z okoliščinami, o katerih sprašujete. Odgovor še pričakujemo," so nam sporočili iz KPK. Odgovora lendavske narodnostne skupnosti na to vprašanje nismo prejeli, župan Janez Magyar pa nam je poslal dopis, ki ga je predložil tudi KPK. V njem ugotovitve o nezdružljivosti obeh funkcij odločno zavrača.

"Mnenja smo, da Madžarske samoupravne narodne skupnosti ne morete obravnavati zgolj kot navadno pravno osebo javnega prava, pač pa kot osebo javnega prava, za katero velja v skladu s 27. členom izjema," je župan navedel v dopisu. Pri tem se sklicuje tudi na tabelo nezdružljivosti funkcij, objavljeno na spletni strani KPK, v kateri ni navedena prepoved oziroma nezdružljivost opravljanja poklicne funkcije s članstvom v madžarskem ali italijanskem svetu manjšinske samoupravne skupnosti občine.

Kdo odstopa od zakonitosti?

"To pomeni, da ne morete sedaj sami interpretirati in ugotavljati nezdružljivosti obeh funkcij, če predhodno tega niste umestili v javno objavljeno tabelo. Vaša interpretacija pomeni tudi odstop od načela zakonitosti," je podčrtal župan. Ugotavlja, da je tolmačenje 27. člena protikorupcijskega zakona glede na 2. člen zakona o samoupravnih narodnostnih skupnostih preozko in napačno.

"Če bi zakonodajalec menil, da gre pri članstvu v svetu samoupravne narodne skupnosti za funkcijo, ki je nezdružljiva s katero drugo funkcijo, bi po našem mnenju v zakonu o samoupravnih narodnih skupnostih, ki je lex specialis za področje udejanjanja pravic narodnih manjšin, ki živita v Republiki Sloveniji, to tudi izrecno zapisal," še navede župan. Poudarja tudi, da članstvo v svetu ne pomeni kršitve integritete, še manj tveganja za korupcijo, kajti financiranje madžarske narodne skupnosti je zagotovljeno iz državnega proračuna, ne iz občinskega.

Dopis končuje z ugotovitvijo, da sodne prakse, ki bi urejala problem, na katerega opozarja KPK, še ni. "Zaradi navedenega predlagamo, da se na DZ naslovi zahteva za obvezno (avtentično) razlago 28. člena zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, saj menimo, da vaša interpretacija tega določila v tem primeru ni ustrezna."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta