Novi prostor za fizioterapijo v Domu starejših Lendava

Majda Horvat Majda Horvat
11.03.2019 16:30

Vedno več stanovalcev potrebuje pomoč pri okrevanju po zlomih in pri ohranjanju psihofizičnih sposobnosti, vse več se jih zanjo tudi odloči

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Franc Špilak, direktor doma, in Nives Olaj, fizioterapevtka
Majda Horvat

Dom starejših Lendava ima novi prostor za fizioterapijo. "To je za nas zelo pomembna pridobitev," je povedal direktor doma Franc Špilak. Vedno več stanovalcev namreč potrebuje pomoč pri okrevanju po zlomih in pri ohranjanju psihofizičnih sposobnosti, vse več pa se jih zanjo tudi odloči. Prav zato so že doslej tej oskrbi posvečali posebno pozornost in zaposlili dve fizioterapevtki, čeprav bi jim po normativih pripadala le ena, zdaj se torej veselijo še novega in sodobno opremljenega prostora, ki je poleg sobe za delovno terapijo.

Le za stanovalce

Novi prostor je trikrat večji od dosedanjega, skupinskih vaj se lahko udeleži kar 15 stanovalcev. Za zunanje uporabnike fizioterapevtskih storitev ne izvajajo in tega niti ne nameravajo. "Naš namen je posvetiti se stanovalcem," je povedal Špilak. V domu biva 179 stanovalcev, zanje skrbi 110 zaposlenih, od teh deset prek javnih del.

Franc Špilak, direktor doma, in Nives Olaj, fizioterapevtka
Majda Horvat
Skupaj zdaj lahko telovadi 15 stanovalcev.
Arhiv Doma

Breme vse večje

Zaradi dviga plač zaposlenih so s februarjem tudi v Lendavi podražili osnovno oskrbo za 1,8 odstotka in zahtevno oskrbo (oskrba štiri) za 2,5 odstotka. V to podražitev še niso zajeti drugi stroški, ki so prav tako višji, upoštevali jih bodo pri naslednji podražitvi, predvidoma aprila, in potem zaradi novega dviga plač zaposlenih še enkrat jeseni.
Špilak priznava, da je breme stanovalcev pri plačevanju oskrbe že dolgo preveliko in se še povečuje. Dom ima tri vrste prihodkov: za zdravstvene storitve prejema denar od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, oskrbnino plačujejo stanovalci, nekaj pa zasluži s tržno dejavnostjo. Pred približno petnajstimi leti so prihodki za zdravstvene storitve v strukturi vseh prihodkov doma pomenili približno 40 odstotkov, zdaj pa že manj kot 30, kar pomeni, da je treba tako kot drugod višje stroške pokrivati z dražjo oskrbnino.
"V Sloveniji že primanjkuje zdravstvenega in negovalnega kadra, čeprav pri nas tega še ne čutimo. To delo pa mora biti cenjeno in tudi primerno plačano. Toda tega bremena v nedogled ne moremo prelagati na stanovalce. Ob tem pa na zakon o dolgotrajni oskrbi, ki bi lahko rešil nekatera vprašanja glede financiranja, čakamo že zelo dolgo," še pove Špilak.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta