Pet let po tem, ko je družba Odelo Slovenija iz Prebolda, v kateri se ukvarjajo s proizvodnjo avtomobilskih luči, v Črešnjevcih pri Gornji Radgoni kupila nekdanji Murin obrat, bodo investirali v gradnjo novega skladiščnega objekta, ki se bo raztezal na 4100 kvadratnih metrih površine. Ocenjena vrednost investicije je 2,5 milijona evrov. Ko so leta 2016 v Črešnjevcih zagnali proizvodnjo, je bilo tam 18 zaposlenih, danes jih je že 63, medtem ko v Preboldu dela 1680 ljudi. Odločitev za vzpostavitev proizvodnje v Črešnjevcih se po mnenju direktorja družbe Boruta Kocbeka, ki je odgovoren za oba obrata, po petih letih kaže kot pravilna, saj je tam nastal uspešen manjši obrat, specializiran za proizvodnjo rezervnih delov. To pa je tudi eden od razlogov, da so se takrat odločili za vzpostavitev novega obrata na povsem drugi lokaciji. Proizvodnja rezervnih delov, pojasni Kocbek, namreč pomeni, da so prioritete in način dela nekoliko drugačni kot v Preboldu.
Rezervni deli na voljo še 15 let po koncu proizvodnje
Načrtovanje novih modelov avtomobilov se začne približno tri leta in pol pred prihodom avtomobila na trg. "V tem času proizvajalec nominira dobavitelja in začne se razvojni proces. Ko je ta končan in je pripravljen tudi dizajn bodočega avtomobila, se začne izdelava orodij – projekt se industrializira, takrat se tudi v Odelu Slovenija aktivno vključimo v proces," opisuje postopek razvoja avtomobila Kocbek. Kot omenjeno, pri snovanju projekta sodelujejo s proizvajalci že prej, tako recimo že danes z Mercedesom sodelujejo pri razvoju avtomobilov, ki bodo na trg prišli šele čez nekaj let. V avtomobilski industriji velja praksa, da so proizvajalci avtomobilov tudi lastniki orodij, ki jih dobavitelji uporabljajo za izdelavo različnih delov. "Know-how, kako torej uporabljati in konstruirati to orodje, pa je še vedno naš," doda Kocbek. Obdobje, v katerem morajo proizvajati rezervne dele za posamezen model avtomobila, je po Kocbekovih besedah natančno določeno: "Nepisano pravilo pri nemških proizvajalcih je, da se morajo rezervni deli proizvajati še 15 let po koncu serijske proizvodnje. Tako dolgo smo pogodbeno zavezani dobavljati rezervne dele."
Na pogorišču tekstilnih tovarn
Kocbek poudarja, da sta oba obrata Odela nastala na pogoriščih nekdanjih tekstilnih tovarn. V Preboldu je bila tekstilna tovarna že v 19. stoletju in je prav tako končala v stečaju kot soboška Mura. "Z zagonom nove proizvodnje smo rešili vprašanje strukturne brezposelnosti nekdanjih tekstilnih delavk. V proizvodnji namreč zaposlujemo večinoma ženske, saj gre za razmeroma enostavne izdelke, pri katerih so potrebne nekatere ročne spretnosti, zato so nekdanji zaposleni v tekstilnih obratih ustrezen kader za tovrstno proizvodnjo." Vendar imajo pri iskanju ustreznih kadrov težave, pri tem opažajo v Črešnjevcih posamezna nihanja. V začetku lanskega leta so tako zaznali upad ponudbe na trgu delovne sile, kar pripisujejo tudi temu, da ljudje ob meji iščejo priložnosti za zaposlitev v Avstriji. Konec leta, ko je proizvodnjo v Murski Soboti zapiral Boxmark, pa je bilo spet več povpraševanja po delu. Kocbek pri tem poudarja, da zaposlujejo v prvi vrsti ljudi iz lokalnega okolja, ki jih v podjetju ustrezno izobrazijo in usposobijo za delo.
Kljub negotovim razmeram pričakujejo rast
Gospodarsko ohlajanje v Nemčiji, ki je tudi posledica dogodkov v tamkajšnji avtomobilski industriji, sicer že občutijo v Odelu, vendar so optimisti v zvezi s poslovanjem v prihodnjih letih. "Drži, da se je gospodarska rast ohladila, avtomobilski trgi so v obdobju stagnacije in delnega zmanjševanja v proizvodnji. Prodaja avtomobilov je lani upadla, tudi nadaljnje projekcije kažejo znižanje," pravi Kocbek, ki ob tem poudarja, da so v Odelu v zadnjem letu in pol uvedli sedem novih projektov. "Tako smo lani še vedno rasli in tudi za letos načrtujemo rast prihodkov. Odpuščanj zaradi ohlajanja gospodarstva pri nas ne pričakujemo, ravno zaradi tega, ker bomo lahko po vsej verjetnosti to kompenzirali s pričakovano rastjo. Gre za napovedi na podlagi trenutne situacije, seveda pa tega ne moremo stoodstotno zagotoviti, saj se lahko zadeve na trgu zelo hitro spremenijo." V letu 2018 je imela družba nekaj več kot 200 milijonov evrov prihodkov in 12 milijonov evrov dobička. Odelo Slovenija ima največ zaposlenih v celotni skupini Odelo, ta je del turškega holdinga Bayraktarlar iz Istanbula. Celotna skupina, katere sedež za raziskave in razvoj je v Stuttgartu, ima 3500 zaposlenih, njene podružnice pa so ob Sloveniji, Nemčiji in Turčiji še v Bolgariji, Mehiki in na Kitajskem. V letu 2018 so na ravni skupine ustvarili za 380 milijonov evrov prometa.