Pomurci za pokrajine

Timotej Milanov Timotej Milanov
11.02.2019 17:42

Svet Pomurske razvojne regije bo vladi posredoval pobudo o ustanovitvi pokrajin v državi ali le v Pomurju.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Svetu Pomurske razvojne regije predseduje šalovski župan Iztok Fartek (v sredini), razpravo o pokrajinah pa so opravili na pobudo župana občine Dobrovnik Marjana Kardinarja.
Nataša Juhnov

Člani sveta Pomurske razvojne regije, ki ga sestavljajo župani vseh pomurskih občin, so na pobudo župana občine Dobrovnik Marjana Kardinarja razpravljali o ustanovitvi pomurske pokrajine, s katero bi po njegovem mnenju med drugim omogočili boljše delovanje regije, predvsem v odnosu do Ljubljane in pri sodelovanju z regijami sosednjih držav. "Ne glede na to, da je ustanovitev pokrajin v pristojnosti države, je treba narediti korak naprej," meni Kardinar.
Tudi župan občine Gornja Radgona Stanko Rojko meni, da Slovenija potrebuje regionalizacijo in da je regija prešibka v odnosu do glavnega mesta. Pri tem izpostavlja po njegovem mnenju sramotni odnos države do cestne infrastrukture, ki je v nekaterih pomurskih občinah v zelo slabem stanju.

Kaj bodo imeli od tega prebivalci?

Župan občine Odranci Ivan Markoja meni, da je pobuda preslabo pripravljena in je bila sprožena na politični podlagi. Sam pravi, da bi se morali pri tovrstnih zadevah najprej vprašati, kaj bodo od tega imeli prebivalci regije, pri tem še pove, da so v preteklosti sprejeli že več omejitev, s katerimi so otežili življenje ljudem v Pomurju, med drugim v okviru vzpostavljanja Nature 2000 in Krajinskega parka Goričko, na območju katerega so po besedah Markoje od časa ustanovitve parka nekatere občine razvojno nazadovale.

Narodnostni poslanec Ferenc Horvath (v sredini) pozdravlja pobudo, a meni, da so možnosti za ustanovitev pokrajin v tem mandatu majhne.
Nataša Juhnov

Problem je delitev denarja

Narodnostni poslanec v državnem zboru Ferenc Horvath pove, da je v času, odkar je poslanec, še bolj spoznal to, kar je po lastnih besedah vedel že pred tem: "Da je Prekmurje zelo oddaljeno od Ljubljane. Eden od mnogih problemov te države je, da je preveč centralizirana." Horvath opozarja, da razviti del države dobi tudi veliko več razvojnih sredstev od nerazvitih občin na periferiji, čeprav to ni razvidno iz statističnih podatkov. Pri tem navaja primer lendavske občine, kjer je v preteklosti deloval kot občinski svetnik in podžupan: "Letno smo skoraj tretjino proračuna namenili za socialne transferje. V občinah s podobno velikim proračunom, kjer niso imeli nezaposlenosti, so lahko ta sredstva namenili za razvoj. Gre za 1,5 do 2,5 milijona evrov na letni ravni. Če si zamislimo, kaj bi lahko s tem denarjem naredili v desetih letih, dobimo drugo zgodbo." Horvath sicer pozdravlja pobudo, a meni, da je glede na politično stanje v državnem zboru in na dejstvo, da je za sprejetje tovrstnega zakona potrebna dvotretjinska večina, malo verjetno, da bodo v tem mandatu uspeli s pobudo o pokrajinah.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta