Soboški mestni svetniki so v prvi obravnavi potrdili proračun za letošnje leto, ki na prihodkovni strani znaša 25,4 milijona evrov, na odhodkovni pa skoraj 27 milijonov evrov. Primanjkljaj v višini 1,6 milijona evrov bo občina pokrila z brezobrestnim zadolževanjem pri državnem proračunu, prav tako v proračunu načrtujejo prihodke iz programa prodaje zemljišč. Proračun največ denarja predvideva za nadaljevanje prenove mestnega središča (3,7 milijona evrov), nadgradnjo vodovoda sistema B (2,2 milijona evrov), vzdrževanje in gradnjo cest - tudi za projekt vzhodne obvoznice (1,8 milijona evrov) in ukrepe trajnostne mobilnosti, ki vključujejo gradnjo kolesarskih stez, krožišč in pločnikov (1,1 milijona evrov). Pri tem je župan Aleksander Jevšek povedal, da je proračun nastajal v specifičnih razmerah, ker vlada ni privolila v zahteve Skupnosti občin Slovenije glede višjih povprečnin, to pa po njegovih besedah za soboško občino pomeni milijon evrov manj na letni ravni. Slovenske občine so si prizadevale za 634 evrov povprečnine na občana, vlada pa je s sklepom in brez soglasij občinskih združenj določila, da bo povprečnina 589 evrov, še pravi Jevšek. Kot še poudarja, je realna višina mestnega proračuna od 19 do 20 milijonov evrov. Letošnji je bistveno višji, saj občina še črpa sredstva iz mehanizma celostnih teritorialnih naložb.
Premalo denarja za primestna naselja
V proračunu so predvidena tudi sredstva za obnovo grajske dvorane (175 tisoč evrov). Predsednik občinskega odbora za proračun in finance ter svetnik Neodvisne stranke Pomurja Anton Slavic je opozoril, da je investicijski del proračuna močno obremenjen s projekti iz preteklosti, kot sta vodovod in prenova Slovenske ulice. Predsednik občinskega odbora za urbanizem ter svetnik Socialnih demokratov Matjaž Durič pa pravi, da so med drugim ugotovili, da je premalo denarja namenjenega za razvoj infrastrukture v primestnih naseljih.
Opozorila, da je naložbeni del proračuna obremenjen s projekti iz preteklosti
Kam je šel denar za Expano?
Svetnika in predsednika občinskega odbora za gospodarstvo, kmetijstvo in turizem Boštjana Berlaka je zanimala postavka, ki se nanaša na delovanje paviljona Expano. Kot pravi, je bilo za to v letu 2019 načrtovanih 237 tisoč evrov, predvidena realizacija v lanskem letu pa znaša okoli 110 tisoč evrov. Berlaka zanima, za kaj je bilo porabljenih 120 tisoč evrov, ki so jih prerazporedili. Vsi omejeni odbori so sicer svetnikom predlagali, da predlog odloka o proračunu v prvi obravnavi podprejo. Na vprašanje svetnika SMC Marjana Gujta, ali občina nadaljuje projekt ustanavljanja svojega lekarniškega zavoda, Jevšek odgovarja, da bodo svetniki že na eni od naslednjih sej mestnega sveta odločali o morebitni izločitvi mestne občine iz javnega zavoda Pomurske lekarne. Svetnik Desusa Jože Šadl opozarja, da bo kmalu objavljen razpis ministrstva za izobraževanje, namenjen sofinanciranju obnove in gradnje športnih dvoran ter bazenov. "V proračunu za leto 2019 smo imeli načrtovanih 20 tisoč evrov za izdelavo projektne dokumentacije za pokriti bazen, ta postavka ni bila realizirana. Razpis bo objavljen, mi pa nimamo pripravljenega niti enega dokumenta. Tu bomo izgubili sredstva." Svetnik SDS Andrej Mešič pa se je vnovič zavzel za gradnjo nove atletske steze. V preteklosti je že predlagal, da bi jo zgradili v okviru prenove Murinega stadiona, tokrat pa je povedal, da bi stezo lahko umestili na območje Fazanerije, kjer je načrtovana gradnja novih pomožnih igrišč.