V občini Gornji Petrovci še brez pojasnil glede odziva na negativno mnenje računskega sodišča

Damjana Nemeš, Vestnik
13.01.2022 06:00

Na zadnji seji občinskega sveta v Gornjih Petrovcih o sestavah volilne komisije in sveta šole, opozicija kritična do neupoštevanja njenih predlogov. O odzivnem poročilu na negativno mnenje računskega sodišča ob obravnavi proračunov za leti 2022 in 2023.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Več pojasnil mora podati občina Gornji Petrovci računskemu sodišču v odzivnem poročilu na negativno mnenje o pravilnosti poslovanja občine.

Nataša JUHNOV

Svetniki Občine Gornji Petrovci so na zadnji redni seji imenovali občinsko volilno komisijo za obdobje štirih let. Dosedanjim članom je namreč 14. oktobra lani potekel mandat, zato so naslednji dan na občinski spletni strani objavili javni poziv za posredovanje predlogov za imenovanje članov v komisijo, ki jo sestavljajo predsednik in njegov namestnik ter trije člani in njihovi namestniki. Ker na prvem pozivu ni bilo podanih predlogov za predsednika komisije in njegovega namestnika, ki morata v skladu z določili zakona o lokalnih volitvah biti imenovana izmed sodnikov ali drugih diplomiranih pravnikov, je bil 5. novembra objavljen še drugi poziv, rok za podajo predlogov s soglasji kandidatov pa se je iztekel 17. novembra. Predloge kandidatov, ki jih je zbrala občinska komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja, je predstavil njen predsednik Drago Svetec. Svetniki so soglasno potrdili, da bodo občinsko volilno komisijo v prihodnjih štirih letih sestavljali Suzana Luthar Petovar iz Bunčanov kot predsednica, Sabina Rogan iz Ženavelj kot namestnica predsednice, Stanko Kozic iz Stanjevcev, Boštjan Šlihthuber iz Stanjevcev in Marko Horvat iz Šulincev kot člani ter Alojz Andrejek iz Martinja, Aleksander Bencik iz Gornjih Petrovcev in Robert Hari iz Gornjih Petrovcev kot namestniki članov. Sedež komisije je v Gornjih Petrovcih, sklep o imenovanju članov v komisijo pa je začel veljati naslednji dan po objavi v uradnem listu. Poleg tega so na seji imenovali tudi predstavnike ustanovitelja v svet šole Gornji Petrovci. Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja je na podlagi prispelih predlogov občinskemu svetu predlagala, da v svet zavoda imenujejo Stanka Lepošo iz Lucove, Ernesta Kerčmarja iz Adrijancev ter Draga Škerlaka iz Stanjevcev. Predlog komisije je bil potrjen z osmimi glasovi za in petimi proti, člani opozicije pa so opozorili na to, da njihovi predlogi niso bili upoštevani.

Odzivno poročilo v 90 dneh

Kot smo že poročali, pa je računsko sodišče 13. decembra lani petrovski občini za pravilnost poslovanja v letu 2019 izreklo negativno mnenje. Občina mora od dneva izdaje mnenja v 90 dneh predložiti odzivno poročilo in tam izkazati popravljalne ukrepe za odpravo odkritih nepravilnosti. Kot je zapisano v 66 strani dolgem poročilu, mora občina v odzivnem poročilu navesti popravljalne ukrepe in ustrezna dokazila o njihovi izvedbi za odpravo ugotovljenih nepravilnosti. Tako mora občina izkazati začetek postopka za izbiro izvajalca in sklenitev pogodbe za izvedbo notranje revizije občine, vzpostaviti mora ločene evidence za uporabo občinskega minibusa za prevoze otrok iz osnovne šole in druge prevoze, seznaniti mora občinski svet in nadzorni odbor s stanjem vseh zapadlih obveznosti na dan 31. decembra 2021 in predložiti načrt prevzemanja novih obveznosti in načrt dinamike odplačil vseh zapadlih obveznosti, prikazano po virih, ki bodo zagotovili plačilno sposobnost občine. Izkazati mora še, da je četrtletno poročala ministrstvu za finance o stanju celotne zadolženosti občine in pravnih oseb javnega sektorja na ravni občine na dan 30. septembra 2021. Imenovati mora tajnika občine in sprejeti sklep o višini stroškov oziroma kilometrine za uporabo občinskega minibusa.

Župan še vedno brez komentarja

Računsko sodišče je namreč ugotovilo, da je bila na občini pomanjkljiva priprava posameznih proračunskih dokumentov, izplačila so presegla načrtovana sredstva na proračunskih postavkah, občina prav tako ni vzpostavila sistema spremljanja prevzetih obveznosti v breme proračunov prihodnjih let in ni zagotovila notranje revizije poslovanja za leto 2019. V revizijskem poročilu računsko sodišče navaja še, da so bile ugotovljene nepravilnosti tudi pri prodaji nepremičnega premoženja, pri javnih naročilih, pri šolskih prevozih učencev, pri sofinanciranju programov športa, v javnih razpisih v turizmu, kulturi in športu, pri zadolževanju, pri uporabi službenega vozila župana, pri plačilu glob za prometne prekrške s službenim vozilom in na drugih področjih. Za komentar o mnenju računskega sodišča smo zaprosili tudi župana Franca Šlihthubra, ki pa nam je povedal le, da bodo ob obravnavi proračuna za leti 2022 in 2023 na občinski seji obravnavali tudi revizijsko poročilo računskega sodišča. "Takrat boste izvedeli vse v zvezi s tem," je še dodal.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta