Hekatoni + Gen Z = prihodnost inovacij

. .
27.10.2023 16:31

Kaj nastane, ko mladim omogočimo prostor, v katerem se lahko svobodno izražajo in hkrati nagovorijo družbene problematike?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Arhiv Naročnika

Gen Z, mladi, rojeni med letoma 1995 in 2002, predstavljajo generacijo, ki je odraščala z mnogimi spremembami. Spremembami gospodarstva, družbe, predvsem pa tehnologije, okolja, podnebja. Morda je prav to razlog, da predstavniki generacije Z brez strahu tako zavzeto izražajo svoje želje po spremembah. Kakšen je rezultat, ko jim damo priložnost, da se svobodno izrazijo?

Je 1+1 še vedno 2?

Načeloma, da. V zadnjih letih smo se kot družba srečali z mnogimi vprašanji – nekaterimi novimi, predvsem pa s starimi vprašanji, na katera danes mladi iščejo nove odgovore. Ob iskanju novih rešitev so se kot učinkovit prostor izkazali prav hekatoni. Ti predstavljajo stičišče odločevalcev in mladih generacij, saj dovoljujejo kreativno izražanje in spodbujajo kritično razmišljanje. Hekatoni sicer izvirajo iz Združenih držav Amerike, kjer imajo že več kot 20-letno zgodovino. Sprva so bili namenjeni skupinam programerjev in razvijalcev aplikacij, danes pa na veliko več področjih naslavljajo mnogo širši spekter vprašanj in tematik.

Konkurenca = zdrava

Če kaj vemo o generaciji Z, je to dejstvo, da imajo radi konkurenco, dokler je ta zdrava, predvsem pa cenijo priložnosti, ki so vključujoče in omogočajo enake pogoje za vse. Hekatoni imajo tu prednost, saj so dostopni in omogočajo diskurz med različnimi skupinami. Z mladimi, študenti in dijaki na eni strani ter z odločevalci, strokovnjaki in celotnimi družbami na drugi strani. Po celem svetu tako opažamo, kako različne skupine nagovarjajo mlade na način, ki je inovativen, zanimiv in zanje ustrezen. Začenjajo se pogovori, odprte debate, iščejo se rešitve. Mladi tako postanejo del spremembe, ki si je tako močno želijo, odločevalci pa imajo priložnost vpogleda v njihovo razmišljanje.

Kaj pa hekatoni pri nas?

Tudi v Sloveniji so hekatoni vedno bolj priljubljeni. Zasledimo jih lahko na področju marketinga, programiranja, strojništva, trajnosti, zavarovalništva, podjetništva in mnogih drugih, mladim zanimivih področjih. Eden od najtežje pričakovanih hekatonov pri nas je zagotovo LIT hekaton, ki ga v okviru projekta LIT (Lajf = igra tveganja) izvaja Slovensko zavarovalno združenje (SZZ). Potekal bo med 17. in 21. novembrom.

Hekaton s tradicijo

LIT hekaton bo letos potekal že tretje leto zapored. Lansko leto so se tekmovalci spopadli z izzivom na temo igrifikacije, letos pa bo njihova naloga poiskati rešitev za povečanje stopnje zavedanja o pomenu zavarovanja pri nas, kar je v luči nedavnih poplav, ki so avgusta zaznamovale Slovenijo, še posebej aktualna tema. Kljub vedno večjemu številu naravnih nesreč pri nas pa je zavedanje o tveganjih, ki jih te prinašajo, nizko.

Glavna nagrada letošnjega zavarovalnega hekatona je 2.000 € za zmagovalno ekipo, prijave pa so odprte do 12. 11. 2023. V 48 urah bodo v skupinah treh ali štirih članov, starih med 18 in 25 let, tekmovalci iskali rešitev na zastavljeni izziv, ob tem pa jih bodo usmerjali LIT mentorji iz slovenskih zavarovalnic in Slovenskega zavarovalnega združenja.
 

Prijavni obrazec je dostopen na povezavi, kjer so zbrane tudi dodatne informacije in pogoji za sodelovanje.

Dodatne brezplačne izobraževalne vsebine so na voljo na Instagramu @lajfjeigratveganja, Facebook strani, TikToku in spletni strani. Aktualne priložnosti za delo, izobraževalne dogodke, zabavne in poučne vsebine pa lahko vsak mesec spremljate v LIT novičniku za mlade (prijava na LIT novičnik).

Arhiv Naročnika
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.