Za večjo enakost med spoloma v znanosti

Oglasno sporočilo Oglasno sporočilo
10.02.2024 07:16

Danes obeležujemo mednarodni dan žensk in deklet v znanosti.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
dr. Ana Oberlintner
Arhiv Naročnika

Gre za pomemben dan, ko po vsem svetu v ospredje postavljamo dosežke žensk in deklet v znanosti ter opozarjamo na izzive, s katerimi se soočajo na svoji karierni poti.

Ženske v znanosti se soočajo s številnimi ovirami, kot so stereotipi, predsodki, diskriminacija, pomanjkanje vzornic, mentorjev in mrež, težave pri usklajevanju poklicnega in zasebnega življenja, manjše možnosti za napredovanje, financiranje in priznanje ter večje tveganje za spolno nadlegovanje in nasilje. Vse to vpliva na njihovo motivacijo, samozavest, produktivnost in zadovoljstvo v znanosti ter na njihovo zastopanost na vodilnih in odločevalskih položajih. 

Po zadnjih podatkih Unescovega inštituta za statistiko je delež žensk v raziskovalni dejavnosti po vsem svetu še vedno pod 30 %. V znanosti in tehnoloških poklicih v EU je žensk 41 % (She Figures 2021), v Sloveniji pa je po podatkih Statističnega urada žensk z doktoratom 46 %, žensk, ki so doktorirale iz tehniških in tehnoloških ved pa le 22 %.

Ženske v znanosti prinašajo drugačne perspektive, izkušnje, interese in vrednote, ki obogatijo znanstveno raziskovanje in ga naredijo bolj odzivnega na potrebe in pričakovanja družbe. Da ženske v znanosti prispevajo k razvoju novih znanj, idej, rešitev in inovacij, ki naslavljajo globalne izzive, kot so podnebne spremembe, zdravje, energija, trajnostni razvoj in digitalna preobrazba, se zavedata tudi L'Oréal in Unesco. Nacionalni program štipendij L'Oréal – Unesco »Za ženske v znanosti« je od svojega nastanka leta 2006 zato podprl že 49 perspektivnih slovenskih raziskovalk ter njihova znanstvena spoznanja.

Med njimi je tudi dr. Ana Oberlintner, ki je bila za svoje raziskovanje površinskih modifikacij celuloznih nanomaterialov pred kratkim nagrajena s Preglovo nagrado za izjemno doktorsko delo na področju kemije in sorodnih ved.

»V moderni družbi se soočamo z mnogimi izzivi, eden izmed njih je tudi prekomerna uporaba plastične embalaže, ki ni razgradljiva. Najbolj pogost plastični izdelek je pakirna embalaža, ki pa ima ravno najkrajši čas uporabe, saj je ta pogojen z rokom uporabe izdelka (npr. sendvič). Kot 'zero-waste' alternativa je možna uporaba alginata in hitozana, nanoceluloza pa je ključna za izboljšavo trdnosti in bariernih lastnosti. Ker pa je nanoceluloza po naravi hidrofilna in slabo kompatibilna s polimeri, jo je potrebno modificirati, kar je področje moje dizertacije,«  razloži.

dr. Ana Oberlintner z mentorjem doc. dr. Urošem Novakom
Arhiv Naročnika

Ženske v vodstvenih vlogah v znanosti: Nova doba trajnostnega razvoja

Mednarodni dan žensk in deklet v znanosti, ki ga obeležujemo danes, je namenjen priznavanju pomembne vloge žensk in deklet v znanstveni skupnosti, spodbujanju njihovega sodelovanja na znanstvenem področju ter ozaveščanju o enakopravni vključenosti žensk v izobraževanju, zaposlovanju in procesih odločanja. Opozarja na neenakosti med spoloma v znanosti in na potrebo po večji zastopanosti, prepoznavnosti in podpori žensk v znanosti. 

Letošnja skupščina Združenih narodov, ki je potekala 8. in 9. februarja na sedežu ZN v New Yorku, je v ospredje postavila geslo »Ženske v vodstvenih vlogah v znanosti: Nova doba trajnostnega razvoja« (angl. Women in Science Leadership: a New Era for Sustainability). V okviru obeležitve dneva žensk v znanosti so na okrogli mizi na temo poti od odkritja do trga v New Yorku sodelovale tudi tri slovenske znanstvenice. Dr. Polona Šafarič Tepeš, dr. Daša Lipovšek in dr. Katja Lumbar Globočnik svojo znanstveno kariero razvijajo čez lužo, kjer vodijo raziskave in inovacije v biotehniški industriji ter si utirajo pot v svetu tveganega kapitala.

Kot je izpostavila dr. Polona Šafarič Tepeš, ki je vodila pogovor, so ženske na področju naravoslovja, tehnologije, inženiringa in matematike (t. i. področju STEM) po vsem svetu zgodovinsko slabše zastopane. Merjenje raznolikosti, enakosti in vključenosti v biotehniški industriji iz leta 2022 denimo ugotavlja, da je le 34 % predstavnic v vodstvenih ekipah in 20 % izvršnih direktoric v biotehniški industriji in njihovih zagonskih podjetjih žensk. Med investicijskimi partnerji v družbah tveganega kapitala je prav tako le 11 % žensk.

Kljub temu ali pa prav zaradi tega pa so ženske vodje vzornice in zgled dekletom, ki se o svoji prihodnosti še odločajo.

Bolj vključujoča znanstvena krajina, ki spodbuja raznolikost in ustvarjalnost s pobudami, kot so podporne mreže, mentorski programi in financiranje raziskovanj, do naložb v ravnovesje med delom in prostim časom, so pomembni dejavniki, ki podpirajo in spodbujajo dekleta in ženske pri odločitvi za kariero na področju STEM. Pred 25 leti sta v ta namen združila moči tudi L'Oréal in Unesco ter ustanovila program »For Women in Science«, ki podpira raziskovalke na področju STEM pri zaključku njihovega doktorskega študija.

Kdo so letošnje izbrane raziskovalke, navdih in zgled za mlajše generacije deklet, ki jih bo nacionalni program štipendij L'Oréal – Unesco »Za ženske v znanosti«  podprl v svojem 18. letu delovanja, bo znano začetek marca.
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.