Avtomobilska varnost je bolj kot kdaj koli prej stvar odločitve avtomobilskega proizvajalca, kar velja tudi za rezultate preskusnih trčenj. Ni znano, da bi rezultat koga od proizvajalcev drastično presenetil, kar je razumljivo: računalniške simulacije so zadosti izpopolnjene, da dajo dovolj natančno sliko avtomobilske varnosti.
Presenečenja se dogajajo z drugega zornega kota. Pregovorno ''najbolj varen'' avtomobil, volvo, vsaj po rezultatih trčenj to ni (več). Volvo XC40 je med letos preskušenimi šele na desetem mestu, pred njim sta celo funky cat (8.) in wey coffee (4.)! To se sicer iz podeljenih zvezdic ne vidi, saj za njimi stoji zapleten sistem preskušanj in vrednotenj, kar pomeni, da so tudi znotraj enakega števila zvezdic razlike.
Volvo sicer ni bil preskušan v času tule prikazanih rezultatov, vseeno pa je treba resno vzeti tiste druge – kitajske avtomobile. V tokratnem paketu je bil najboljši tesla model Y, mercedes-benz oziroma mercedes-EQ EQE pa je za njim. Pa vemo, da je Mercedes-Benz starosta avtomobilske industrije, Tesla pa v primerjavi z njim še kratkohlačnik.
Kaj potemtakem lahko rečemo za kitajske proizvajalce? Drži, da je za naše vedenje njihov trg izjemno nepregleden, modelska ponudba v Evropi pretežno nepoznana, marsikateri sodelujejo z evropskimi znamkami oziroma so kitajske znamke lastnice evropskih, na primer Volva. Kitajci imajo neizčrpen vir bistrih in izšolanih ljudi, ki se hitro učijo, poleg tega uspešno sodelujejo tudi s priznanimi svetovnimi avtomobilskimi oblikovalci. Zdaj izdelujejo čedne avtomobile, ki so za povrh še varnostno primerljivi z evropskimi izdelki.
Pri tem se zdi skoraj sramotno, da so trije od štirih ''kitajcev'' v našem naboru na področju varnosti prehiteli citroën C5 X in celo BMW i4. Ja, tako se v teh časih obrača ta svet in marsikaj, kar je bilo nekoč pregovorno, to ni več. Je pa treba še enkrat in bolj odločno priznati: večina kupcev si menda želi še bolj varne avtomobile, posledična tekma med proizvajalci pa prav to povečevanje varnosti avtomobile skokovito in opazno draži.
Kratka zgodovina Eura NCAP
Sredi 90. let je na pobudo Britancev nastal vseevropski konzorcij Euro NCAP, zadolžen za preskus pasivne varnosti avtomobilov, torej tega, kako varno avtomobil varuje potnike pri trčenju. Že čisto prvi preskus je pokazal precejšnje razlike med velikostno podobnimi avtomobili in zaradi slabega rezultata takoj odplaknil mali rover 100 v zgodovino. Z začetnih največ treh je NCAP dvignil število zvezdic na pet in v tem času razširil število preskusov, najprej zgolj pasivne, že nekaj časa pa tudi aktivne varnosti. V to seveda sodijo varnosti namenjeni zloglasni asistenčni sistemi, za katere so razvili, za vsakega posebej, številne algoritme preskušanj in določili njihovo zahtevnost.
Vsaka človekova dejavnost ima namreč nek optimum, od višine osebnega zavarovanja ob telesnih poškodbah in smrti do avtomobilske varnosti. Vsak razvoj sledi krivulji, ki kaže, da prvi koraki z malo vložka naredijo velik korak naprej, a dlje ko se s tem problemom ukvarjamo, bolj se večajo stroški razvoja in manjša njegov učinek. Kak vmesni preboj v znanju sicer naredi trenuten preskok, a prebojev je, žal, zelo malo.
Letošnjih 37
Letos so pri Euru NCAP opravili že 37 preskusov. Najboljši trije so tesla model Y, lexus NX in EQE, najslabši pa opel astra, mobilize limo in 308. Toda nobeden si ni zaslužil manj kot štiri zvezdice: deset jih je dobilo štiri, preostalih 27 pa pet zvezdic.
Če še nismo tam, bomo zagotovo kmalu: ker bodo vsi avtomobili zadosti varni, bo to postala obskurna tema in marginalen vzrok za nakup, po napovedih številnih proizvajalcev pa se bomo kmalu tako ali tako vozili s samovoznimi avtomobili, ki zaradi svoje (programske) odličnosti vožnje preskusnih trčenj sploh ne bodo potrebovali.