Darilni boni in darilne kartice: Kaj morate vedeti pred nakupom?

ZaB
09.12.2024 10:26

Razmišljate, da bi si veseli december olajšali z nakupom darilnega bona ali kartice? Najprej dobro preverite ponudbo, predvsem pa preprečite, da bi od darila nazadnje največ imel ponudnik, ne obdarovanec ali obdarovanka.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Maribor - Glavni trg - Prazniki - Veseli december - Stojnice na Glavnem trgu - božična tržnica - -
Andrej Petelinšek

Zveza potrošnikov Slovenije ugotavlja, da veliko ponudnikov na spletnih straneh ne zagotavlja vseh podatkov o pogojih uporabe darilnih bonov in kartic, zato svetujejo, da se pred nakupom dobro informirate, morebitnega obdarovanca ali obdarovanko pa opozorite, naj darilni bon ali kartico izkoristi čim prej, saj se v nasprotnem primeru lahko zgodi, da bo darilo zanj na koncu postalo darilo za ponudnika.

Na kaj morate biti pozorni?

1. Rok uporabe

Roki uporabe darilnih bonov se med različnimi izdajatelji precej razlikujejo. Lahko so zelo kratki, le nekaj mesecev, ali pa nekaj let, lahko imajo celo neomejen rok trajanja ali pa veljajo 30 let. Pri nakupu bodite pozorni, da je datum veljavnosti jasno označen, saj lahko prekratek rok pomeni, da obdarovanec ali obdarovanka bona ne bosta mogla izkoristiti. Nekateri izdajatelji omogočajo možnost podaljšanja veljavnosti bonov, a to velikokrat vključuje dodatne stroške.

2. Samovolja ponudnikov

Ali so ponudniki res upravičeni po lastni presoji določiti krajši rok uporabe? Obligacijski zakonik namreč uvršča darilne bone in kartice med tako imenovane izkazne papirje in določa, da se za zastaranje terjatev smiselno uporablja pravilo kot za vrednostne papirje. To pravilo pa določa, da velja splošni zastaralni rok pet let, če s posebnim zakonom ni določeno drugače.

Stališče ZPS je, da naj bo minimalna veljavnost darilnih bonov in kartic, tudi tistih, na katerih je namesto zneska navedena konkretna storitev, pet let. Če pa kateri od izdajateljev priznava časovno neomejeno uporabo, je to dobra poslovna praksa. 

3. Omejitve pri uporabi

Pri bonih, ki jih izdajajo trgovski centri ali trgovske verige, je treba biti bolj pazljiv, saj morda ne veljajo v vseh trgovinah.

4. Kako se znesek porabi

Ob nakupu preverite, ali bon omogoča delno unovčenje ali pa ga je treba porabiti naenkrat, v celoti. In pozor: noben izdajatelj v pregledu ZPS ne omogoča vračila neizkoriščene vrednosti bona v gotovini. Takšnim težavam se lahko izognete z nakupom bonov manjših vrednosti, svetujejo pri ZPS in dodajajo, da je v tem smislu načeloma velika prednost darilnih kartic, saj običajno ne poznajo omejitve pri načinu uporabe. Pri darilnih karticah pa preverite še, ali omogočajo ponovno polnjenje in ali je preverjanje stanja na kartici preprosto.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta