Na pametne telefone nikoli več ne bomo gledali enako. Tehnološki napredek, ki ga je v vsega nekaj letih dosegla v naprave vgrajena umetna inteligenca, nikogar ne pusti ravnodušnega. Če smo se še lani navduševali nad funkcijo obkroževanja za iskanje (Googlov Circle to Search), ki so jo hitro prejeli premijski pametni telefoni, je njeno nadaljevanje popoln šok.
Še včeraj je znal mobilnik približno uganiti, kaj je na sliki, in podati opis ali pa nas napotiti v spletno trgovino, kjer lahko izdelek (če je šlo za izdelek) kupimo. Letošnja nadgradnja omenjene funkcionalnosti pa gre še precej dlje. Premierno jo je na dogodku Galaxy Unpacked v San Joseju, kjer se je danes svetu predstavila družina pametnih telefonov Samsung Galaxy S25, prikazal največji proizvajalec pametnih telefonov na svetu. Južnokorejski gigant je naredil iskanje na zaslonu mobilnika telefona še bolj uporabno, hitro in predvsem kontekstualno prilagojeno. Iskanje z obkroževanjem zdaj hitro prepozna telefonske številke, e-poštne naslove in naslove spletnih strani ter že v naslednjem koraku uporabniku omogoča, da z enim samim dotikom pokliče, pošljete e-pošto ali obišče spletno stran. Še več, z družino novih telefonov Galaxy S25 dobite tudi več predlogov za naslednje korake, če prepoznana vsebina namiguje, da bi lahko bila uporabna na več načinov. Poleg tega Galaxy S25 omogoča brezhibno preklapljanje med aplikacijami za hitra nadaljnja dejanja, kot sta deljenje sličic GIF-a ali shranjevanje podrobnosti dogodka.
Telefoni, ki razumejo uporabnika
Ogromen napredek, praktično preboj je viden in občuten tudi na področju razumevanja naravnega jezika. To, v kolikor govorimo enega od velikih svetovnih jezikov, ki so trenutno podprti, močno poenostavi vsakodnevne interakcije. Preprosto vprašajte in intuitivno poiščite določeno fotografijo v galeriji fotografij ali prilagodite velikost pisave v nastavitvah naprave.
A prava magija se skriva za pritiskom stranskega gumba, ki požene umetno inteligenco Gemini (to zagotavlja Google, torej podobne funkcionalnosti lahko v prihodnje pričakujete tudi na večini premijskih modelov drugih proizvajalcev). Po videnem na predstavitvi sodeč lahko pohvalim brezhibno interakcijo med Samsung in Google aplikacijami ter aplikacijami nekaterih drugih ponudnikov, npr. Spotify. Športni navdušenci lahko z govorom prikličejo razpored tekem svoje najljubše športne ekipe in ga z enim glasovnim ukazom dodajo v svoj koledar.
Kot človeku, ki veliko tipka, so mi bila sicer najbolj všeč orodja Galaxy AI za komunikacijo, produktivnost in ustvarjalnost. Galaxy S25 obvlada t. i. prepisovanje vsebin, torej zvočni posnetek sestanka ali intervju pretvori v besedilni zapis. Še več, to lahko stori tudi s posnetkom pogovora, kjer v nekaj sekundah pripravi povzetek klica (funkcija sliši na ime Call Transcript). So stvari v tujem jeziku? Ni problema. Funkcija Pomoč za pisanje (Writing Assist) poleg pametnih predlogov, kako izboljšati besedilo obvlada tudi prevajanje. In čeprav rišem in skiciram zelo poredko, sem lahko le prikimal idejam pomočnika za risanje (Drawing Assist), ki dobesedno odpira nove načine za oživitev idej s kombinacijami skic, besedilnih ali slikovnih iztočnic.
Kaj bi danes jedel?
V dobi umetne inteligence gre personalizacija resnično daleč. Na trenutke se zdi, kot bi telefon uporabniku bral misli, tako spretno je vse skupaj integrirano in povezano. Družina telefonova Smsung Galaxy S25 ima namreč vgrajen algoritem Personal Data Engine, ki zagotavlja izkušnje, natančno prilagojene uporabnikovim željam in vzorcem uporabe. Po tednu dni vas bo telefon poznal vsaj tako dobro kot vaši prijatelji! Omenjeni »vpogledi« so uporabljeni v več aplikacijah, kar omogoča prilagojene izkušnje, kot je iskanje stare fotografije v galeriji z uporabo govora.
Zelo uporabna novotarija za vse, ki nam delovni dan krojijo urniki in sestanki, je tudi funkcija povzetka urnika Now Brief, ki nam zjutraj pove, kaj vse imamo na urniku. Zvečer pa to, kako smo dan opravili. Ostali boste odprtih ust.
Podobno kot sem sam ostal pri demonstraciji prepoznavanja vsebin, kjer je hostesa preprosto odprla hladilnik, fotografirala notranjost in umetni inteligenci Gemini velela, naj ji pripravi zdrav predlog za večerjo – seveda sestavljen zgolj iz stvari, ki jih je umetna pamet prepoznala v hladilniku. A ni ostalo zgolj pri ustnem predlogu, na zaslonu telefona se je izpisal tudi recept, kako jed pripraviti.
Ko smo že pri hrani – zelo uporabna funkcija je tudi večslojna interakcija z uporabnikom in okolico. Primer: ob obisku Pariza nas zgrabi lakota. Ker ne znamo francosko, lahko le ugibamo, kaj piše na meniju lokalnega bistroja, ki se za angleški ali katerikoli drugi tuj jezik ne zmeni. K sreči je v žepu novi Galaxy S25, ki seveda zna prevesti vsebino menija, kot to znajo tudi že njegovi predhodniki. Toda priklic pomočnika Gemini pa dobesedno postreže z novo dimenzijo uporabniške izkušnje. Zakaj? Ker gre vse skupaj nekako takole: »Gemini, predlagaj mi tri stvari iz menija do skupne vrednosti 50 evrov.« In glas nevidnega »možica« iz telefona se oglasi ter nas morebiti povpraša še po vrsti hrane, ki bi nam teknila, ter nato predlaga uporabno kombinacijo predjedi, glavne jedi in sladice. Ampak ker s tem naša zadrega glede neznanja francoščine še ni rešena, kot tudi ne natakarjevo neznanje drugih tujih jezikov, telefonu preprosto povemo, naj jedi naroči v francoščini. In že naslednji hip smo očarani vsi: mi, natakar in gostje s sosednjih miz, ki so tej interakciji bili priča.
Ob takšnem tehnološkem napredku umetne inteligence je res težko ostati ravnodušen. Samsung, kapo dol za Galaxy AI in interakcijo Gemini v pametne telefone. Zdaj imamo lahko v dlani nov svet.