MG je že desetletje v lasti kitajskega avtomobilskega koncerna SAIC Motor Corporation Limited (ki je tudi lastnik znamke Roewe), pod katerim – očitno – doživlja preporod. Ambicije so velike, kar nakazuje tudi dejstvo, da prihaja tudi na manjše trge Evrope.
Uradni zastopnik za naš trg bo hrvaško podjetje Grand Automotive Adriatic (GAA), ki je od letos (tako kot od nedavnega tudi predstavništvo znamke Renault v Sloveniji) v lasti velike izraelske skupine Taavura. GAA zastopa znamko MG v državah bivše Jugoslavije in v Albaniji.
Na omenjene trge prihajajo štirje modeli. Najstarejši (predstavljen 2017) in najmanjši (dolg 4,3 m) je cestni terenec ZS. Je večji od renegada in manjši od compassa, sicer pa so tekmeci duster, ASX, ateca in podobni. Na izbiro bosta dva bencinska motorja (1.5 VTi 78 kW in 1.0 T-GDI 82 kW) in dva menjalnika (ročni in samodejni), hkrati pa tudi električna različica ZS EV (predstavljena 2019) z dvema baterijama (50,3 ali 70 kWh), ki napajata 130- ali 115-kilovatni elektromotor. Pravijo, da je nadpovprečno prostoren, vključno s prtljažnikom.
MG 5 electric, predstavljen 2020, naj bi bil prvi električno gnani kombi na svetu. Dolg je 4,6 metra, malo več od tipa SW in malo manj od golfa varianta. Gre za Emdžijevo različico modela Roewe Ei5 in ponuja izbiro ene od dveh baterij (50,3 ali 61,1 kWh), pri čemer sta ustrezna motorja moči 130 oziroma 115 kilovatov. Njegov adut je seveda prtljažnik, ki meri od 479 do 1367 litrov.
Srednje veliki, leta 2019 predstavljeni cestni terenec MG EHS je dolg 4,8 metra in je priključni hibrid. Turbobencinski motor prostornine 1,5 litra zmore 121 kilovatov, elektromotor 90 kilovatov, baterija 16,6 kilovatne ure, sistemska moč znaša ugodnih 190 kilovatov, samodejni menjalnik pa je 10-stopenjski.
Najnovejši, predstavljen lani, je marvel R electric, 4,7 metra dolgi športni terenec, ki z merami in s pogonom vozi vštric z ioniqom 5, enyaqom in machom-E. Poganjata ga dva (zadnji pogon, RWD) ali trije (4-kolesni pogon, AWD tri-motor) elektromotorji. RWD zmore 132, AWD 212 kilovatov, v obeh primerih pa ima pogonska baterija 70 kilovatnih ur. Notranjost je z materiali in opremo precej razkošna, še posebej izstopa kar 19,4-palčni zaslon infozabavnega sistema. Marvel R je tudi oblikovno predvsem zunaj, a tudi znotraj, v koraku s časom in s sodobnimi trendi.
Vsi modeli imajo svetila LED in bolj ali manj bogat nabor asistenčnih sistemov MG pilot in v splošnem so vsi nadpovprečno opremljeni, poleg tega imajo 7-letno garancijo, električno gnani pa tudi sistem V2L (polnjenje ali napajanje zunanjih uporabnikov). Po kratkem prvem preskusu lahko rečemo, da gre za udobne in lahko vodljive avtomobile, v splošnem pa tudi veliko avtomobila za svoj denar.
Cene sicer še niso znane, kot okvir pa lahko navedemo cene za hrvaški trg. Tam stane ZS od (preračunano iz kun) 18.500 evrov, ZS EV 34.860 evrov, 5 electric 34.300 evrov, EHS 38.300 evrov in marvel R 50.900 evrov.
402 kilometra lahko marvel R prevozi z enim polnjenjem baterije
Stara, legendarna znamka MG je pri nas že skoraj pozabljena, ima pa danes pestro modelsko ponudbo, prepoznaven logotip (črki MG v 8-kotniku), avtomobile s sodobnim videzom, z nadpovprečno serijsko opremo in sodobnimi tehnologijami, vključno s pogonskimi. A bolj kot neprepoznavnost znamke ga pesti neprepoznavnost obraza modelov, še bolj pa zmeda z imeni.
Toda MG je tudi nekaj drugega – popestritev sicer dokaj konservativnega trga uveljavljenih znamk, kar je, skupaj s skoraj 100-letno tradicijo, z britanskim poreklom in s 7-letno garancijo na vozila, zagotovo njegova prednost. Prvi salon naj bi pri nas odprli že jeseni, prihodnje leto naj bi jih bilo že deset. In tudi to je lahko njegov adut, ki pomaga uresničiti načrtovano prodajo dva tisoč vozil letno pri nas.