Objavljamo 10 najnižje izmerjenih temperatur na Zemlji, koliko "toplejša" pa je Slovenija?

M.R.
13.01.2025 11:52

V času, ko tudi k nam priteka hladen zrak, jutranje temperature pa so po večjem delu države pod lediščem, smo zbrali najnižje izmerjene temperature na našem planetu.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Štiri najnižje temperature so namerili na Antarktiki
Profimedia

Najnižjo temperaturo so na Zemlji izmerili leta 2010 v Dome Fujiju na Antarktiki, tudi naslednje tri najnižje temperature so bile izmerjene na Antarktiki.  

Dome Fuji (Antarktika)

Eno najvišjih mest na Antarktiki je Dome Fuji. Glede na satelitska merjenja so leta 2010 v njegovi bližini namerili temperaturo -93,2 stopinje Celzija, kar je najnižje izmerjena temperatura. Pri tem je treba poudariti, da gre za satelitsko merjenje površinske temperature in ne za temperaturo zraka. 

Znanstvena postaja Vostok (Antarktika)

Vostok je ruska raziskovalna postaja v osrčju Antarktike. 21. julija 1983 so tam izmerili temperaturo -89,2 stopinje Celzija, kar je glede na standarde Svetovne meteorološke organizacije (WMO) najnižja neposredno izmerjena temperatura zraka na Zemlji. 

Postaja Amundsen-Scott (Antarktika)

Gre za ameriško postajo, ki deluje že od leta 1956, služi pa raziskovanju polarnega podnebja in astrofizike. Čeprav tam beležijo zelo nizke temperature, tako nizkih, kot so jih namerili na postaji Vostok, niso namerili. Na tej postaji so najnižjo temperaturo -82,8 stopinje Celzija izmerili leta 1982.

Dome Argus (Antarktika)

Gre za enega najvišjih in najbolj hladnih krajev na Antarktiki. Glede na satelitske podatke so na tem območju leta 2005 zabeležili temperaturo -82,5 stopinje Celzija. Neposredno merjenje temperature pa je precej onemogočeno zaradi težkega dostopa.

Denali (Aljaska)

Po ekstremno nizkih temperaturah je znan tudi najvišji vrh ZDA Mount McKinley (Denali), ki je visok 6190 metrov. Tam so leta 1950 izmerili 73,8 stopinje Celzija. Sicer pa glede na znane podatke se tam nižje temperature gibljejo med -40 do -60 stopinj Celzija. 

Verhojansk (Rusija) 

Za eno najhladnejših poseljenih mest na planetu velja Verhojansk v Sibiriji. Leta 1892 so tam namerili temperaturo -69,8 stopinje Celzija. Mesto je znano po surovih zimah in velikih temperaturnih razlikah med letom. 

Raziskovalna postaja Klinck (Grenlandija)

Klinck je raziskovalna postaja na Grenlandiji, kjer so leta 1991 izmerili temperaturno -69,4 stopinje Celzija. Postajo uporabljajo za preučevanje grenlandskega ledenega pokrova in atmosferskih fenomenov. 

Omjakon (Rusija)

V vzhodni Sibiriji leži naselje Omjakon, ki je znano kot eno najbolj hladnih stalno poseljenih mest na svetu. Leta 1933 so tam izmerili temperaturo -67,8 stopinje Celzija. 

North Ice (Grenlandija)

North Ice je bila britanska raziskovalna postaja na grenlandskem ledeniku. Leta 1954 so tam izmerili temperaturo 66,1 stopinje Celzija. Postaja je bila aktivna v času raziskovanja severnega dela Grenlandije. 

Snag (Yukon, Kanada)

V kanadski pokrajini Yukon leži majhno naselje Snag, kjer so leta 1947 zabeležili temperaturo -63 stopinj Celzija, kar je najnižje izmerjena temperatura v Severni Ameriki. To mesto je danes praktično nenaseljeno, še vedno pa se ga omenja zaradi tega rekorda. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta