Sredi osemdesetih let prejšnjega stoletja je skupina ameriških arheologov preučevala satelitske posnetke na polotoku Jukatan v Mehiki in opazila skoraj popoln obroč s premerom več kot 200 kilometrov.
Značilne vrtače, napolnjene s čisto modro vodo, so tipičen motiv iz turističnih brošur, ki se zdijo naključno raztresene po polotoku, gledano iz vesolja pa ustvarjajo vzorec v obliki polkroga.
Danes je znano, da je ta črta, ki je videti, kot da bi jo narisalo velikansko šestilo, pravzaprav "brazgotina", ki jo je pustil okoli 12 kilometrov širok asteroid, ki je zadel Jukatan in eksplodiral z nepredstavljivo močjo. Tako je nastal krater Chicxulub, ki svoje ime dolguje istoimenskemu mestu. S premerom več kot 180 kilometrov velja za enega največjih trkov nebesnih teles v zgodovini Zemlje.
30 kilometrov globok krater
Ena najsmrtonosnejših katastrof na planetu je povezana z množičnim izumrtjem dinozavrov, znanstveni članek, ki to potrjuje, pa je bil objavljen v reviji Science Journal. Znanstveniki so izključili druge teorije, kot je ogromen vulkanski izbruh in druge možne scenarije. Menijo, da je udar asteroida v trenutku naredil 30 kilometrov globok krater in sprožil podobno reakcijo tal, kot bi se obnašalo jezero, če bi vanj nasuli kup gramoza, piše PunKufer.
V letih, ki so sledila, se je svet spremenil do nerazpoznavnosti. Oblak pepela je zakril nebo in nastopila je enoletna noč. Temperature so padle pod ledišče in skoraj 75 odstotkov življenja na Zemlji je bilo izbrisanega.
Danes je ta središčna točka namišljenega kroga približno kilometer pod majhnim mestom Chicxulub Puerto. V mestu z nekaj tisoč prebivalci nizke hiše, pobarvane v rumeno, belo in oranžno, obdajajo skromen mestni trg.
Ljubitelji dinozavrov, ki obiščejo kraj, da bi začutili duh preteklosti, se pogosto izgubijo v zaraščenih in zavitih cestah in končajo v bližnjem Chicxulub Pueblu. A ko pridejo na pravo lokacijo, naletijo na nekaj opomnikov o katastrofi vseh katastrof – risbe dinozavrov, ki so jih naslikali lokalni otroci.
V bližini je tudi igrišče s savropodi, pa tudi betonska kost, okoli katere si lahko obiskovalci ogledajo različne vrste izumrlih prebivalcev iz daljne preteklosti. Približno 45 kilometrov južneje je tudi konec lanskega leta odprt muzej znanosti o kraterju Chicxulub, v katerem lahko obiskovalci izvedo več o dogodkih, ki so spremenili podobo Zemlje, še piše PunKufer.