V Zdravstvenem domu (ZD) Ormož skrbijo za zdravje nekaj več kot 17 tisoč prebivalcev občin Ormož, Sveti Tomaž in Središče ob Dravi. V njem dela 105 zaposlenih, med njimi 17 zdravnikov in zobozdravnikov. Osem je zdravnikov specialistov, pet imajo ta čas specializantov in sedem zobozdravnikov.
Boj za urgenco
Ob naložbi v nadzidavo in širitev prostorov si prizadevajo, da bi dobili satelitski urgentni center (SUC). V prvotni zamisli mreže slovenskih urgenc jim je bila namreč dodeljena le služba nujne medicinske pomoči, ki v ekipi ne bi imela zdravnika, temveč samo zdravstvenika in voznika. Temu so se uprli in so zdaj zadovoljni, da jim je ministrstvo obljubilo, da se lahko potegujejo za pilotni projekt SUC-a. Medtem ko bodo v naslednjih mesecih poskusno vzpostavili dispečerski center zdravstva za ZD Maribor, Slovenska Bistrica in Lenart, ptujsko in ormoško območje v sistem še ne bo vključeno.
Direktorica Vlasta Zupanič Domanjko: Končno bomo zagotovili ustreznejše prostore za naše delo
Nujno vlaganje v širitev
Delo v ormoškem ZD je zdaj povsem podrejeno naložbi v ureditev mansarde in prizidka za intervencije, ki je vredna skoraj 2,5 milijona evrov. Naročnik je dom, izvajalec gradbenih del pa podjetje VG5 iz Ljubljane.Dela so sicer začeli že oktobra lani. Predvidevajo, da bodo uporabno dovoljenje dobili do konca septembra. Zupanič Domanjkova pojasnjuje: "V ta rok že štejemo podaljšanje roka zaradi zimskih razmer, ki niso dovoljevale dela, in aneksa k izvajalski pogodbi. Spreminjali smo jo predvsem zaradi vključitve gradnje Centra za krepitev zdravja v sklopu EU-projekta, s katerim bomo nadgradili in razvili preventivne programe."
V ormoškem ZD so veseli, da jim uspeva dobiti specializante, kar je v razmerah, ko primanjkuje zdravnikov, pripravljenih delati zunaj mest, uspeh. Trenutno imajo specializante za družinsko medicino, pediatrijo, za medicino prometa, dela in športa ter specializanta pedoontologije in s področja klinične psihologije.
Večino denarja da ZD
Skoraj 60 odstotkov denarja bo prispeval ZD sam, ki je za naložbo najel kredit v višini 1,3 milijona evrov za obdobje 15 let. K njemu so soglasje dale vse tri občine ustanoviteljice. Te bodo za naložbo iz svojih proračunov primaknile skupno dober milijon evrov. Glede na število prebivalcev bo občina Ormož prispevala dobrih 752 tisoč evrov, Središče ob Dravi skoraj 132 tisočakov in Sv. Tomaž dobrih 128. Ker dom trenutno deluje na kar treh dodatnih lokacijah, je pri organizaciji dela potrebno veliko potrpljenja in tudi razumevanja zaposlenih in uporabnikov.
"Hvaležna sem vsem, da kljub velikemu posegu v naše vsakodnevno delo in predvsem spremembam za paciente vse skupaj poteka še znosno," poudari Zupanič Domanjkova.