Po nogomet na Planet

Agata K. Rakovec
26.08.2018 06:22
Slovenski nogomet je končno dobil domovinsko pravico na slovenskih televizijah. Prvič v zgodovini samostojne države si bomo namreč prav vse tekme prve lige Telekom Slovenije (PLTS) v nogometu lahko ogledali v neposrednem prenosu. Nogomet bo naslednja tri leta doma na Planet TV in na nacionalni televiziji.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Urednik športnega programa na Planet TV Miran Tišič pravi, da nogometne tekme najraje spremlja na domačem kavču, čeprav poleg treh "mulcev" marsikaj tudi presliši.
Blaž Vatovec/Planet TV

Vzorno sodelovanje

Miranom Tišičem
»Za potek sodelovanja smo se dogovorili za tri leta vnaprej. Nacionalka prenaša eno tekmo na krog, mi pa vse ostale. Povedano drugače: na 2. programu TV Slovenija bodo v eni sezoni prenašali 36 tekem, mi pa jih bomo prenašali 144. Lihe kroge, se pravi prvega, tretjega ..., bo imela prvi izbor nacionalka, v sodih krogih pa bomo prvo tekmo izbirali mi. Večni derbiji so štirje in si jih delimo 2:2, in to pravilo bo veljalo vse tri sezone.«

Živel (Lokal)patriotizem!

»Eno je lokalpatriotizem, ki je gotovo velik faktor. Veliko je oboževalcev lokalnih, malih klubov. Zelo sem bil recimo presenečen nad dobro gledanostjo tekme med Muro in kranjskim Triglavom. Spremljalo jo je kar 10 odstotkov gledalcev, pa je bila na vroč poletni dan ob šestih popoldne,«
»Vsi si želimo močne Olimpije, kajti močna Olimpija je dobra za vse, tudi za gledanost,«
»Super je tudi, da se je v prvo ligo vrnila Mura. Je prava poživitev in ima res strastne navijače. Prekmurci so mogoče celo bolj zvesti nogometni feni kot Štajerci, čeprav so oboji res neverjetni.« Idealno bi bilo, če bi se vrnil tudi Koper, ki je neslavno ugasnil in se preselil v nižje lige, ker ni izpolnjeval finančnih kriterijev Uefe. Toda vrnitev je žal vedno dolgotrajen proces: iz četrte moraš napredovati v tretjo ligo, iz tretje v drugo ...«

V tujini si eden izmed mnogih

»Večina klubov v tej ligi je obsojena na proizvodnjo novih igralcev. Domžale so imele v lanskem letu 4,5 milijona prihodkov in od tega je bila največja postavka, 2 milijona, prodaja igralca. Praktično vsi so obsojeni na proizvodnjo igralcev. Za uspeh potrebuješ kup strokovnjakov in dobrih trenerjev, ki seveda stanejo. Mislim, da je veliko odvisno tudi od tega, kako pametni ljudje te mlade fante obdajajo. Pri 17-ih za nikogar ne moreč reči, da bo vrhunski, razen mogoče za Messija. Če so starši in menedžer normalni, bodo ti fantje raje kakšno leto dlje v domačem klubu, kjer mogoče ne bodo imeli veliko denarja, bodo pa imeli veliko priložnosti za igranje. Prehod iz mladinske v člansko kategorijo je praviloma najtežji, in če imaš ob sebi ljudi, ki jim zaupaš, je lažje. Hkrati te forsira tudi klub, ki mu je v interesu, da te bo čez nekaj časa dobro prodal. Tako imaš precej več možnosti. Če greš v tujino, si tam eden izmed mnogih in nihče se ne bo posebej ukvarjal s tabo. Mislim, da je pametno nekaj let počakati. Večina, ki je šla v tujino prezgodaj, se je vrnila brez uspehov.«

Pester spremljevalni program

»Ljudje se včasih pritožujejo, da je slovenska liga zanič, so nostalgični, češ kako je bilo včasih boljše, ali pravijo, da v njej igrajo 'stari ateji', toda v evropskih nastopih se izkaže, da so bile Domžale boljše od ruske Ufe, ki ima osemkrat večji proračun. Ne bom trdil, da je naša liga vrhunska, ni pa zanič. In predvsem je naša,« razmišlja Tišič. Sezona 2018/19 bo sicer prva, ko si bomo lahko vseh 180 tekem ogledali na televiziji. Zakaj je dobro in prav, da je tako? »To je dobro tako za nas, za televizijo, za NZS kot tudi za klube. Če vlada večje zanimanje za slovenski nogomet, kar se zaradi TV-prenosov zagotovo zgodi, klubi lažje pridejo do sponzorjev. Gre pa tudi za popularizacijo nogometa. Še več otrok se bo odločilo za nogomet. Velika večina teh se bo imela fino, družila se bo z vrstniki in bo kakovostno preživljala prosti čas, se bolje znašla v kolektivu, nekaterim izmed njih pa bo resnično uspelo in morda bo iz te množice izšel kakšen nov Jan Oblak. Čez 15 ali 20 let bomo zato morda imeli tri nove vrhunske igralce,«
Članek je bil objavljen v reviji STOP.
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta