Gospodarski spor med mariborsko občino in Športnim centrom Pohorje, ki je že skoraj štiri leta v stečajnem postopku, se vsaj na prvi stopnji bliža koncu. Sodni cenilci so ocenili premoženje, ki je bilo na željo občine izločeno iz stečajne mase, ker je to premoženje, ki je potrebno za izvajanje koncesijske dejavnosti. In ker ga občina želi imeti, mora zanj plačati. Ker se o vrednosti žičniških naprav predstavniki občine in stečajni upravitelj Drago Dubrovski niso mogli dogovoriti, jo bo določilo sodišče, a za to nima ustreznega znanja, zato je pritegnilo več cenilcev s strokovnih področij. Ti premoženje ocenjujejo na 16,8 milijona evrov.
Mariborska občina ima pravico, da poda pripombe k cenitvenemu poročilu in posledično k višini cenitve. Kako bodo ravnali, na občini ne razkrivajo. "S strani sodišča smo prejeli cenitveno poročilo, ki je trenutno v fazi preveritve. MO Maribor se bo o nadaljnjih korakih odločala po izvedenih preveritvah," so kratko odgovorili.
Za več kot pol dražje kot v pogajanjih
Cenitev je za skoraj 10 milijonov evrov višja, kot je bila cena na mizi v pogajanjih. Dubrovski je povedal, da so bili v pogajanjih že tik pred ciljem, a da je podpis mediacijske pogodbe padel v vodo zaradi razlogov občine. Uradno sicer ni znan znesek iz pogajanj, a neuradno so se pogovarjali o sedmih milijonih evrov, kar je bil za občino previsok znesek. Predlagali so novo cenitev, ki pa je bila kar dvakrat višja, zato dogovor ni bil sklenjen. Gordijski vozel pogajanj bo presekal sodnik.
"Cenitve so za sodišče osnovni dokument, na podlagi katerega bo sodnik lahko sprejel svojo odločitev. V končni fazi sodišče nekega dne mora razsoditi in s sklepom določiti odkupno vrednost in rok plačila," pravi Dubrovski, zadovoljen z ocenjeno vrednostjo. "Tega ne jemljemo kot zmago. Nam je v interesu, da stečaj čimprej zaključimo, ker se prenos že tri leta vleče izključno zaradi razlogov na strani občine. Škoda je, da to ni bilo rešeno v mediaciji, ko smo se pogajali o bistveno nižji ceni z desetletnim kreditiranjem dolga."
Septembra ponovna dražba
Za 19. september je napovedana nova dražba prodaje premoženja na Areškem in Mariborskem Pohorju. Izklicna cena žičniških naprav, zemljišč in pripadajočih objektov na Arehu, ki bodo na dražbi šestič - je postavljena pri 3,5 milijona evrov.
Kupnino bo dobil DUTB
Zakaj je bila mariborski občini sploh priznana ločitvena pravica? Zaradi zakona o žičniških napravah in prevozu oseb, po katerem lahko, ni pa nujno, koncedent, torej tisti, ki podeli koncesijo, izloči iz stečajne mase premoženje, ki je bilo predmet koncesijske pogodbe. In to je mariborska občina naredila, kar ji je bilo pravnomočno tudi s sklepom sodišča priznano. Kot pove Dubrovski, občinsko podjetje Marprom že tri leta zastonj razpolaga s tem premoženjem. "Nobene najemnine zanj ne plačujejo. Premoženje so enostavno vzeli, ustvarjajo ekonomske učinke, nam pa niso nič plačali, kar so izvzeli po zakonu. To ne gre. Ne morejo dobiti premoženja zastonj iz stečajne mase. Ločitveni upnik, v tem primeru DUTB, ki mu pripada vse, kar bo iz te kupnine plačano, ima pravico do poplačila," razloži Dubrovski, ki je prepričan, da občina ne more več narediti koraka nazaj in se pravici do tega premoženja odpovedati. "Premoženja ne morejo več vrniti v stečajno maso, ker recimo ne bi imeli denarja za plačilo. Pravnomočno so ga izvzeli."
Kaj so ocenjevali cenilci
• Žičniške naprave na Mariborskem Pohorju: krožna kabinska žičnica, vlečnice Bellevue, Bolfenk, Habakuk in Videc, sedežnice Radvanje, Sleme in Poštela
• Objekti krožne kabinske žičnice: objekt spodnje in objekt zgornje postaje ter objekt stare zgornje postaje
• Zemljišča pod žičniškimi napravami