Evropska agencija za okolje (EEA) je v sodelovanju z Evropsko komisijo objavila najnovejše poročilo, ki zajema 22.081 lokacij v vseh državah članicah EU, pa tudi v Albaniji in Švici.
Države so razvrščene glede na čistočo svojih kopalnih voda z uporabo podatkov, zbranih v strogih letnih ocenah, ki sledijo bakterijskim onesnaževalcem, kot sta Escherichia coli in črevesni enterokoki, piše Forbes. Postopek ocenjevanja razvršča vode v štiri kategorije: odlična, dobra, zadovoljiva in slaba. Odlična ocena pomeni, da voda ustreza najvišjim standardom čistosti in varnosti, zaradi česar je idealna za kopanje in druge rekreacijske dejavnosti.
Stroga merila, ki jih določa direktiva EU o kopalnih vodah, sprejeta leta 2006, so znatno izboljšala kakovost vode po vsej Evropi. Po zadnjem poročilu je 85 odstotkov priljubljenih evropskih kopalnih voda doseglo odlično oceno, 96 odstotkov pa jih izpolnjuje vsaj minimalne standarde kakovosti. Le 1,5 odstotka območij je bilo ocenjenih kot slabih, kar odraža nenehna prizadevanja za zmanjšanje onesnaževanja in izboljšanje kakovosti vode.
Najčistejše obalne vode v Evropi
Po zadnjem poročilu ima Hrvaška najčistejše obalne vode v Evropi! Impresivnih 99,1 odstotka od 894 testiranih lokacij na Hrvaškem je dobilo oceno odlično. Sledijo Ciper, Grčija in Slovenija – vse države, ki so visoko uvrščene zaradi čistih obalnih voda. Te države dosledno izpolnjujejo stroge standarde kakovosti vode EU, kar zagotavlja varno in prijetno kopanje za turiste in lokalne prebivalce.
Najčistejše celinske vode v Evropi
Za popotnike, ki imajo raje mir jezer in rek, več držav ponuja izjemno kakovost svojih jezer, rek ... Bolgarija, Grčija, Irska in Romunija so dosegle odlične rezultate, čeprav je bilo testiranih manj vodnih teles. Posebej velja omeniti tudi Avstrijo, saj je kar 96,9 odstotka od 260 testiranih lokacij ocenjenih z oceno odlično. Številna jezera in reke v državi ponujajo brezhibne pogoje za kopanje, kar prispeva k slovesu najboljše destinacije za sladkovodno plavanje.