Z dolžino 4,68 metra in medosno razdaljo 2,7 metra je povsem jasno, da gre za velik avtomobil. Če ga primerjam z bratom qashqaijem, s katerim si delita tehnično arhitekturo, hitro ugotovim, da je med njima kar 20 centimetrov dolžinske razlike, obenem pa je x-trail še za slabih 10 centimetrov višji. Vsi našteti dimenzijski podatki nakazujejo, da gre za prostoren avtomobil, ki ima obenem možnost vgradnje dodatnih dveh sedežev v tretji sedežni vrsti. Takšno željo pri Nissanu izpolnijo za dodatnih 1100 evrov. Iskreno, nisem jih pogrešal, saj bi mi odščipnili še nekaj dodatnega prostora v prtljažniku.
Kot uporabnik precej bolj cenim velik in dobro izkoriščen tovorni prostor. V primeru testnega X-traila je bil dostop do 575-litrskega prtljažnika omogočen preko elektrificiranih vrat, ki bi se lahko dvignila še za nekaj centimetrov višje, saj sem se s svojimi 193 centimetri vsakokrat sklanjal pri nalaganju. Prostor v zadnjem delu ima ob straneh še posebej urejena odlagalna mesta, prav tako je nekaj prostora še pod predelnima policama, ki v primeru potrebe po prevozu večjih stvari in preklopa naslona (60:40) ustvarjata ravno dno do sprednjih sedežev. V tem primeru tovorna dolžina znaša 1,75 metra, širina 1,09 metra, v volumenskem smislu pa to pomeni 1396 litrov. Odlagalni prostor v zadnjem delu lahko še malce prilagajamo s pomočjo vzdolžnega pomika klopi in pozicije naslona.
Počutje v potniškem delu je prijetno, saj gre za ergonomsko urejeno okolje. Zadnja vrata se za lahkotnejši vstop v drugo sedežno vrsto odpirajo do kota 85 stopinj, prostora na zadnji klopi ne primanjkuje, medtem ko za prijetnejše počutje med vožnjo poskrbi sredinski naslon za roko in možnost upravljanja delovanja klimatske naprave, na tem istem mestu pa sta tudi dva USB-vhoda za polnjenje prenosnih naprav. Posebnost voznikovega delovnega okolja predstavljajo osrednji prostostoječi 12,3-palčni zaslon z dobro delujočo programsko opremo, digitalni merilniki, ogrevan volan s fizičnimi gumbi za upravljanje, viseča sredinska konzola, kjer je pod njo še en v nizu uporabnih odlagalnih mest, in udobni usnjeni ogrevani sedeži. Ozvočenje Bose z desetimi zvočniki skrbi za dobro zvočno kuliso, na drugi strani pa bi od Nissana pričakoval vgradnjo kamer s kakovostnejšo sliko, ki jo te pošiljajo na osrednji zaslon. Upravljanje večine sistemov se izvaja preko fizičnih gumbov, kar je dobro, malce nerodnosti predstavlja le postavitev gumba za aktivacijo e-pedal funkcije, ki sem jo občasno uporabil.

Pogonska tehnika pri x-trailu je nekoliko drugačna. Pod sprednjim pokrovom je vgrajen 1,5-litrski trivaljnik s 116 kilovati, a ta deluje kot generator električne energije in polni 2,1 kWh baterijo, ki prenaša elektrone elektromotorjema na sprednji (150 kW) in zadnji osi (100 kW). Ker gre za električni pogon, je odziv pogonskega sklopa hipen, hkrati pa je slišati delovanje klasičnega bencinskega motorja. Povprečen posameznik ne bo ugotovil, da je pogonska tehnika nekoliko drugače uglašena. Dva električna motorja razvijata sistemsko moč 157 kilovatov in 525 Nm, s čimer je x-trail še zelo živahen avtomobil kljub svoji teži, ki je malce nižja od dveh ton. V uradnih tovarniških podatkih denimo piše, da se ta z mesta do 100 km/h odrine v sedmih sekundah, da najvišjo hitrost doseže pri 180 km/h in da je sposoben vleči dvotonsko prikolico.
Pri pospeševanju se seveda sliši delovanje bencinskega trivaljnika, a spet ni tako hrupno, da bi bilo pretirano moteče, me pa ves čas spominja na avtomobile, opremljene s CVT-menjalniki. Nissanovi inženirji so že pred časom izumili funkcijo upravljanja zgolj z enim pedalom in jo vgradili tudi v x-traila. To z drugimi besedami pomeni, da ko nogo umaknemo s stopalke za plin, aktiviramo intenzivno delovanje rekuperacije, s tem pa hitrost bistveno upade. Ta možnost deluje od hitrosti 10 km/h dalje, zato je za popolno ustavitev vozila vendarle treba stisniti tudi na levo stopalko. X-trail se pelje prijetno in udobno, podvozje je za asfaltirane površine dobro uglašeno, učinkovit vozniški karakter pa zna pokazati tudi na terenu oziroma na zasneženi podlagi, kjer elektronika hitro porazdeljuje navor med posameznimi kolesi. Pravzaprav se večino časa vrtijo le sprednja kolesa, a se režim delovanja lahko hitro spremeni ob izbiri voznih načinov (teh je pet) z vrtljivim gumbom med sedeži. Najšibkejša plat tega pogona je poraba bencinske enote. Povprečje nikakor ni padlo pod osem litrov na sto kilometrov.
Bogato opremljen x-trail n-trek z nekaj terenske šminke stane dobrih 47 tisočakov, kar seveda ni malo denarja, a po drugi strani je ta verzija dokaz, kje so zgornje meje japonske znamke.
Tehnični podatki
Motor: 3-vrstni; prostornina - 1497 cm3; moč - 116 kW (158 KM) pri 4600 vrt/min.; navor - 250 Nm pri 2400 vrt/min.; 2x elektromotor - spredaj 150 kW, zadaj 100 kW; sistemska moč - 157 kW (213 KM); baterija: 2,1 kWH; prenos: pogon - 4x4; zavore - hlajeni diski spredaj, diski zadaj; gume - 235/60R18; obračalni krog - 11,1 m; mere (d/š/v) - 4680 mm x 1840 mm x 1725 mm; medosna razdalja - 2705 mm; prtljažnik - 575-1396 litrov; mase: masa - 1964 kg; nosilnost - 456 kg; skupna dovoljena masa - 2345 kg; pospešek - 7,0 s do 100 km/h; najvišja hitrost - 180 km/h; rezervoar - 55 l; poraba WLTP - 6,3 l/100 km; emisije CO2 - 143 g/km; cena osnovnega - 47.200 €; cena testnega - 47.600 €.