Savnanje velja za zelo zdravo navado, pa ne le v skandinavskih deželah, kjer je večino leta hladno in toplota savne ogreje premrlo telo, temveč so parne kopeli poznali tudi v toplejših sredozemskih krajih. Kaj se pri savnanju pravzaprav dogaja v telesu in zakaj ga strokovnjaki priporočajo celo večkrat tedensko?
Učinki savnanja na telo
1. Ko se potimo, se izločajo strupi, naloženi v maščobnem in vezivnem tkivu. Zato velja, da se v savni razstrupimo in si prečistimo organizem.
2. Ker telo s potenjem izgublja tekočino, lahko tehtnica takoj po savnanju pokaže kakšen kilogram manj. Vendar moramo tekočino nadomestiti, sicer bi telo dehidriralo.
3. Toplota spodbuja prekrvitev in s tem sprošča trdovratno napetost v mišicah, zlasti v vratu in hrbtenici. Raziskave kažejo, da lahko z rednim savnanjem preprečimo tudi glavobole. Vsekakor pa se počutimo bolj sproščene.
4. Savnanje izboljša imunski sistem telesa. V savni se telesna temperatura dvigne tudi za dve stopinji Celzija. Pri tem se, podobno kot pri povišani temperaturi zaradi bolezni, tvorijo obrambne celice, ki nas varujejo pred prehladom in okužbami.
5. V izmeničnem vročem in mrzlem zraku se krepijo žilne stene, zato se izboljša videz kože. Suha koža namreč vpije več vlage, s tem pa postane na videz bolj gladka. Obenem se odluščijo odmrle celice s površine kože, kar ima pomlajevalni učinek.
6. Zaradi okrepljenih žilnih sten se zmanjšajo težave z venami. Dobro pa vpliva tudi na prekrvitev sluznic in dihalnih poti, s čimer omili težave z dihanjem.
7. Klinična študija, narejena na Finskem, potrjuje, da redno obiskovanje savne pomembno zmanjša možnost kapi. Zaradi toplote se ožilje razširi, s tem pa se zniža krvni tlak.
Zlata pravila za popolno sprostitev
Da bo v savni prijetno vam in tudi drugim obiskovalcem, je treba upoštevati nekaj pravil:
• Bodite goli: čeprav obstajajo tudi tekstilne savne, je splošno pravilo, da greste v savno v Evinem kostumu.
• Nepogrešljiv pripomoček je brisača: nihče ne želi sedeti na prepoteni klopi. Z njo lahko prekrijete tudi intimne dele telesa.
• Pozdravite druge obiskovalce v mirnem tonu, da ne motite vzdušja. Pazite tudi, da v savno vstopite hitro, da vanjo ne pride preveč hladnega zraka.
• Ohranjajte razdaljo: osnovno pravilo je dobrih 30 cm od osebe, ki sedi poleg vas. Če to zaradi prostorske stiske ni mogoče, vljudno vprašajte ali počakajte na naslednje savnanje.
• Ne buljite: strmeti v druge v savni je absolutni tabu! Navsezadnje si vsi želijo sprostitve. Lahko se na kratko ozrete naokoli ali vzpostavite bežen očesni stik, to pa je tudi vse.
• Roke k sebi: tudi če je savnanje del romantičnih skupnih počitnic, morate v savni ohraniti distanco. Nežnosti si lahko izmenjujeta kasneje.
• Ostanite čisti: prhanje pred savno vam ne pomaga le k boljšemu potenju, temveč tudi prepreči širjenje vonja po postanem znoju. Druge boste razveselili tudi, če se boste pred savno izognili nekaterim živilom, kot sta čebula ali česen.
• Bodite kultivirani: nikar si na primer mrzlično ne brišite znoja s čela, da bo brizgal na vse strani. Bodite pozorni tudi na svoje osnovne telesne funkcije.
• Molk je zlato: v savni ni prostora za glasno govorjenje in razprave. Če res morate komunicirati, se omejite na najnujnejše in govorite tiho.
• Ostanite mirni: če v savni srečate sodelavce ali celo šefa, ostanite hladni! Oseba, s katero govorite, se verjetno tudi ne počuti udobno v tej situaciji. Po potrebi se pokrijte z brisačo, prijazno pozdravite in ne pozabite: vsega bo konec v največ 15 minutah.
• Ponovno se oblecite: ko greste po savnanju v prostor za sprostitev, tega ne počnite goli. Zunaj nudističnega območja oblecite kopalni plašč.
Kdaj je potrebna previdnost
Previdnost ali posvet z zdravnikom sta nujna v naslednjih primerih:
- Če imate nizek pritisk, je lahko savnanje koristno, vendar ne, kadar je za nizek pritisk kriv organski vzrok.
- Pri visokem pritisku ali srčnem popuščanju raje izberite manj vroče savne, po savnanju pa se le počasi ohlajajte. Pri nenadnem padcu temperature se ožilje prehitro zoži, to pa lahko povzroči dodatno povišanje tlaka.
- Kdor ima težave s krvnim obtokom, nikoli ne sme v savno s polnim želodcem.
- Pri akutni astmi lahko temperaturni šok ob ohlajanju povzroči napade kašlja.
- Previdnost ni odveč pri težavah z ledvicami, kajti povečana izguba tekočine v savni jih lahko čezmerno obremeni.
- Kdor trpi zaradi revme, lahko obišče savno le v času, ko nima vnetja.
Posredno vendarle tudi hujšamo
Marsikdo meni, da se pri savnanju topijo maščobne celice v telesu, vendar to žal ne drži. Med obiskom savne telo sicer porablja energijo za boj z visoko temperaturo, vendar pri tem porabi le približno 20 kcal v 15 minutah. Za primerjavo: srednje veliko jabolko ima približno 60 kcal, torej bi morali, da ga pokurite, kar trikrat zapored v savno. Res pa je, da savnanje pospeši presnovo, zato telo tudi v mirovanju porabi več energije, presnova pa je pospešena še nekaj časa po obisku savne.
Navodila za učinkovito savnanje
1. Pred vstopom v savno se oprhajte, ker s tem odstranite maščobni film s kože, zato se pore lažje odprejo. Po prhanju se obrišite, saj se suha koža prej oznoji kot mokra.
2. Privajajte se počasi, zlasti če ste pri savnanju začetniki. Sedite najprej na spodnje klopi, kjer je manj vroče, šele nato se presedite višje, pred izhodom pa se znova nekoliko ohladite na nižjih. Sedenje je v savni primernejše kot ležanje, ker se tako lažje odprejo pore.
3. Prav tako kot knajpanje je tudi savnanje najbolj učinkovito, če se vmes na hitro ohladite. Krvni obtok vam bo hvaležen, če začnete pri desnem gležnju in nadaljujete preko nog in rok proti srcu. Pozor: če imate visok krvni tlak, se izogibajte hitremu ohlajanju.
4. Privoščite si toplo kopel za stopala: pred vstopom v savno boste z njo pripravili telo na vročino, po savnanju pa se tako telo lažje ohladi.
5. V savni se zadržite vsaj 12-15 minut. Optimalne so dve do tri ponovitve, med katerimi počivajte vsaj 20 minut.
6. Popijte večjo količino vode pred prvim vstopom v savno in po koncu savnanja, najbolje mineralno vodo ali močno razredčen sadni sok. Pitje med savnanjem zmanjša učinek razstrupljanja.
7. Če občutite slabost, vrtoglavico ali kaj podobnega, takoj zapustite savno in počivajte.
Pred obiskom savne se je torej dobro pozanimati o njenih učinkih, koristih in morebitnih škodljivih posledicah. Le pri pravilnem savnanju bomo namreč uživali in poskrbeli za svoje dobro počutje.