Pred leti je opozorila nase, ko je promovirala za celostno zdravje tako zelo pomembno moč objemov, dotikov, bližine. Presenetilo jo je namreč, da je skrb za mentalno zdravje za večino ljudi luksuz. Ker ni našla priročnika, ki bi z jasnimi in preprostimi navodili človeka spodbujal k vzdrževanju celostnega dobrega počutja in s tem zdravja, je sama spisala Spodbude. Knjigo, ki navdušuje in navdihuje slovenske bralce. Zdravnica bo navdihovala tudi v živo, 20. maja na Večeru v živo v Dominikanskem na Ptuju, vstopnice so v prodaji na Eventimu.
Enostavnost življenja
Kot zdravnica je na osnovi zgodb svojih pacientov spoznavala, da je skrb za celostno dobrobit, s poudarkom na skrbi za duševno zdravje, pri ljudeh drugotnega pomena. Pravzaprav luksuz. Opazila je tudi, da imajo ljudje do življenja preveč zapleten in odtujen odnos, kar povzroča njihovo odtujenost od sebe, svojega bistva. »Življenje ni vedno lahko, je pa lahko enostavno. Le mi si ga brez vsake potrebe zakompliciramo. Ne bom rekla, da je preprosto kot pasulj … Ni pa niti približno tako zapleteno, da ga ne bi mogel povsem dovolj dobro doumeti prav vsak od nas,« piše v svojih Spodbudah. Dodaja, da je osnovni namen njene knjige v želji, da nas nikoli ne bi srečala v bolnišnici. Hkrati iskreno pove, da pa nas bo vedno vesela na svojih predavanjih, kot je Večer v živo.
S svojimi navdihujočimi spodbudami nas spominja, da smo, v nasprotju z zadrto uveljavljenimi klišeji, vsi čudoviti ljudje.
Šest elementov zdravja
Gradnike celostnega zdravja prepoznava v dotikih, gibanju, komunikaciji, druženju, spolnosti in spanju. O pomembnosti fizičnega dotika, predvsem objemov, je pisal že Hipokrat. Opazil je, da so otroci, ki jih večkrat objemajo, bolj srečni. In da bolniki, ki so obdani z bližnjimi in ljubljenimi, zopet začno jesti in hitreje okrevajo. Tovrstna spoznanja so zelo aktualna tudi dandanes. Sanela Banović je namreč tudi sama kot najstnica, ki je okrevala po operaciji, doživela zdravilno moč dotikov. Medicinske sestre, ki so jo negovale, so jo tudi objemale in jo, kot pravi, »s tem vsaj nekoliko bolj povezale z življenjem«. Tudi njena študija o objemih, ki so jo izvedli v Švici, sporoča, da ljudje potrebujemo vsaj sedem objemov na dan. Objemi sprožijo toliko serotonina kot ena tableta. Prepričana je, da objem odžene tudi bolečine.
Večer v živo s Sanelo Banović, dr. med., bo v petek, 20. maja 2022, ob 18. uri v prelepem ambientu Dominikanskega samostana na Ptuju. Omejeno število vstopnic še lahko kupite na točkah Eventima.
Več kot 600 predavanj
Za Sanelo Banović je že več kot 600 predavanj. S svojimi navdihujočimi spodbudami nas spominja, da smo, v nasprotju z zadrto uveljavljenimi klišeji, vsi čudoviti ljudje. Namesto da bi uživali antidepresive, priporoča, da se Slovenci pogosteje družimo in veselimo. Zaveda se, da z vsakim svojim izrečenim stavkom in spodbudno mislijo odpira srca ljudi. Ker si želi živega odziva z njimi, ji ni težko obiskati kateregakoli kraja v Sloveniji. S sabo namreč prinaša sporočila odpuščanja, ljubezni in odprtega izražanja čustev.
Mama
Sanela Banović je prepričana, da dobro vedno zmaga, čeprav tega verjetno ne bomo našli med udarnimi jutranjimi novicami. Njeno delo, predavanja in tudi bistvo njene knjige je v prebujanju vsega dobrega, pozitivnega, svetlega in navdihujočega. Njo že skoraj dve leti navdihuje sin Maks. Srčno je predana tudi svojemu soprogu Tomažu. Z veliko ljubeznijo se rada vrača k mami Dili, očetu Banetu, bratu Damirju in sestri Saši. Njim posveča tudi svoje knjižne Spodbude. Jure Aleksič, ki jih je zapisal, pravi, da je zdravnica na svetu zato, da »širi pozitivno energijo. Da pokaže, kako je lahko, ko greš za soncem.« Piše, da je njena življenjska misija ujeta v nujo, ki jo je strnila v svoji knjigi in jo imenuje za svojega "drugega otroka". Vabi, da se odpremo spodbudam v sebi in soljudeh. Mi pa vas vabimo, da pridete po svoj odmerek spodbud in navdiha 20. maja na Ptuj.