V zadnjem poostrenem nadzoru na slovenskih cestah so policisti pri voznikih tovornjakov in avtobusov odkrili največ cestnoprometnih kršitev zaradi preobremenjenih vozil, prekoračitve hitrosti vožnje in ker niso bili privezani z varnostnim pasom. Slovenski prometni policisti so namreč minuli teden od 24. do 30. julija poostreno nadzirali tovorna vozila in avtobuse. Nadzor je koordinirala Evropska mreža prometnih policij (TISPOL), zato je potekal v večini evropskih držav hkrati. Akcijo bodo evropske policije, tudi slovenska, ponovile oktobra letos. Slovenska policija v evropsko usklajenih nadzorih sodeluje od leta 2003. Kot pojasnjuje Vesna Drole, tiskovna predstavnica policije, se je stanje na področju ugotovljenih kršitev med vozniki tovornjakov in avtobusov nekoliko izboljšalo, "saj se vozniki zavedajo odgovornosti in posledic, ki lahko nastanejo v primeru prometnih nesreč".
Z varnostnim pasom so vozniki varnejši
Policisti so prejšnji teden opravili nadzor nad 4476 tovornimi vozili in 503 avtobusi. Odkrili so 579 kršitev pri voznikih tovornjakov in 25 kršitev pri voznikih avtobusov. Med nadziranimi tovornjaki in avtobusi je bilo 2669 tujih tovornih vozil in 342 tujih avtobusov. Pri nadzoru so prometni policisti preverjali, ali vozniki tovornjakov in avtobusov spoštujejo cestnoprometne predpise (CPP), predvsem predpise glede časa trajanja vožnje, obveznih počitkov in odmorov voznikov. Preverjali so tudi psihofizično stanje voznikov, tehnično brezhibnost vozil, pritrjenost tovora, preobremenjenost vozil, ustreznost listin in morebitne manipulacije z zapisovalnimi napravami oziroma tahografi. Več pozornosti so policisti tokrat namenili tudi uporabi mobilnih telefonov med vožnjo in temu, ali so vozniki tovornjakov in avtobusov med vožnjo pripeti. Po podatkih javne agencije za varnost prometa za leto 2016 so se namreč vozniki tovornjakov in avtobusov, ki med vožnjo niso bili pripeti, izkazali za najbolj rizične voznike.
Sicer pa so bile najpogosteje ugotovljene kršitve pri voznikih tovornjakov in avtobusov, ki so jih v zadnjih treh letih v nadzorih preko TISPOL ugotovili naši policisti, povezane s prekoračitvijo hitrosti, časom trajanja vožnje, preobremenjenostjo in tehnično brezhibnostjo vozil. Predpisane globe za posamezne kršitve cestnoprometnih predpisov znašajo od 120 evrov za voznika pa vse do 24.000 evrov za pravno osebo ali samostojnega podjetnika.
Prevelika hitrost voznikov tovornjakov in avtobusov
Vozniki tovornjakov in avtobusov so bili v zadnjih treh letih (v prvem polletju leta) udeleženi v prometnih nesrečah s smrtnimi žrtvami. Po podatkih policije je bil najpogostejši vzrok nesreč, v katerih so bili udeleženi vozniki tovornjakov in avtobusov, neprilagojena hitrost. Nesreče so se najpogosteje dogajale na avtocestah in hitrih cestah ter v naseljih z uličnim sistemom. V prvem polletju letošnjega leta se je zgodilo 8131 prometnih nesreč, 700 so jih povzročili vozniki tovornjakov, od tega je bilo 258 tujcev. V njih so umrli trije udeleženci. Lani v istem časovnem obdobju se je zgodila 8601 prometna nesreča, vozniki tovornjakov so jih povzročili 677, od tega 249 tujih voznikov, v njih sta umrla dva človeka. V prvem polletju leta 2015 so od 8543 prometnih nesreč vozniki tovornjakov povzročili 694 nesreč, tujih voznikov je bilo 253. V nesrečah ni bilo smrtnih žrtev.
Zakonska luknja za voznike kombijev
Karina Ditz iz sindikata poklicnih voznikov iz Slovenske Bistrice pravi, da so zadnja leta v prometnih nesrečah čedalje bolj udeleženi tudi vozniki kombijev. Opozarja na pomanjkljivo zakonodajo na področju kombijev in njihovih voznikov. Kombi je tovorno vozilo do 3,5 tone in ne potrebuje tahografa, ki beleži gibanje vozila. Za voznika kombija, ki ima vozniški izpit za avtomobil, ne veljajo pravila kot za voznike tovornjakov, na primer pri upoštevanju delovnega časa in počitkov ter drugo. "V zadnjem času se veliko prometa seli na manjše, bolj okretne in hitrejše kombije, zato se dogaja čedalje več hudih prometnih nesreč, v katerih so udeleženi kombiji, njihovi vozniki so tudi povzročitelji nesreč. Kombiji namreč dosegajo hitrosti vse tja do 150 kilometrov na uro. Sindikati ter poklicni vozniki tovornjakov in avtobusov že nekaj opozarjamo pristojne v državi, da bi bilo treba nujno regulirati delo s kombiji. Tudi vanje bi morali namestiti tahografe. Dejstvo je, da dokler zanje tahografi niso obvezni, se vozniki kombijev niso dolžni držati predpisanih časov vožnje in počitkov, tako kot vozniki tovornjakov, zato večkrat vozijo brez postanka in počitka. Tako so pogosto utrujeni, zato so v prometu nevarni ter ogrožajo sebe in druge udeležence v prometu," dodaja Ditzeva.