V začetku jeseni je najlepši čas za oddih na morju za tiste, ki si lahko utrgajo nekaj dni odklopa iz vsakdanje rutine, bodisi ker so otroci še tako majhni, da jim ni treba v šolo, bodisi tako veliki, da starši mirne duše odpotujejo brez njih. Če ste med temi srečneži, ki se letos šele odpravljajo na poletni dopust, si preberite, zakaj se splača obiskati Zadar z okolico.
Poleg lepih plaž in čistega morja ta del Jadranske obale ponuja celo vrsto aktivnosti, zaradi katerih lahko prav vsak dan preživite drugače in si ustvarite nepozabna doživetja.
Zadrska regija je pisana na kožo tako ljubiteljem kulture in zgodovine kot tistim, ki uživajo v športnih aktivnostih na prostem, pa tudi vsem, ki si želijo spoznati pestro lokalno gastronomsko ponudbo. Za vsakogar se najde kaj avtentičnega, prilagojenega željam in sposobnostim posameznika.
Mesto Zadar s svojo tritisočletno zgodovino, v kateri se prepletajo vplivi Rimljanov, Benečanov in avstro-ogrske monarhije, vsako leto privabi množice turistov tudi s sodobnimi umetniškimi stvaritvami, kakršni sta Morske orgle ter svetlobna instalacija Pozdrav Soncu prav na zahodni konici zadrske rive. In čeprav se težko naveličaš sprehajanja po slikovitih kamnitih uličicah, galerijah, muzejih, posedanja na katerem od lepo urejenih trgov in opazovanja vsakdanjega vrveža živahnega mesta, je Zadar tudi izhodišče za izlete v okolico, ki jih ne smemo zamuditi.
Kje sploh začeti, v katero smer se podati? Kamorkoli se obrnemo, v eni uri dosežemo kako naravno znamenitost, ki obiskovalcu vzame dih. Proti morski strani Zadar obkrožajo skriti zalivi in slikoviti otoki, v notranjost vabijo impozantni vrhovi Velebita, pod katerimi so si reke skozi dolga tisočletja izdolble pot po globokih soteskah.
Poleg narodnega parka Paklenica se regija ponaša še s tremi naravnimi parki, to so Vransko jezero in Velebit na kopnem ter Telašćica na Dugem otoku. Tukaj pridejo na svoj račun tako ljubiteljski rekreativci, ki si želijo mirnih sprehodov v neokrnjeni naravi z opazovanjem pestrega rastlinskega in živalskega sveta, kot adrenalinski športniki, zaljubljeni v hitrost in višino.
Poglejmo, kaj jim je na voljo:
- V narodnem parku Paklenica je urejeno Podzemno mesto Paklenice, ki v osrčju Velebita z inovativno in poučno razstavo prikazuje naravne pojave in življenje ljudi na tem območju. S tem projektom je Paklenica razglašena za plezalno središče tega dela Evrope, ustvarjalci pa so se obenem poklonili eni najpomembnejših organizacij na tem območju – Hrvaški gorski reševalni službi.
- Izobraževalno-interpretacijski center Grpašćak in razgledna točka se nahajata na 161 metrih nadmorske višine, medtem ko se stene v Naravnem parku Telašćica dvigajo do 200 metrov nad morjem in omogočajo čudovit razgled na Kornate in zadrski arhipelag. Lepo urejen kompleks združuje razstavni prostor, okrepčevalnico, trgovino s spominki in je temelj za vzpostavitev trajnostnega turizma na otoku.
- Na obronku južnega Velebita najdemo Cerovačke špilje (Cerovške jame), ki skupno merijo približno 8000 metrov. Obiskovalci lahko v spremstvu vodnikov vstopijo v Spodnjo in Zgornjo jamo, vsaka je dolga okoli 700 metrov, urejena infrastruktura pa je temelj za celoletni speleološki turizem.
Našteli smo le tri znamenitosti, ki so turistom dostopne vse leto, okolica Zadra pa jih ponuja še mnogo več. Na razmeroma majhnem območju lahko obiskovalci doživijo za polno malho avantur in se zmeraj vrnejo po nove.