V okoliščinah, ko se avtomobilska industrija v tako rekoč vseh državah sooča s številnimi problemi, ki so ob vsem drugem tudi posledica pandemije, novica o tem, da se je ali bo izteklo produkcijsko življenje nekega avtomobila, ni nič posebnega. Avtomobilska industrija je bila že pred covidom-19 pred izjemnimi izzivi in to še posebno v Evropi oziroma Evropski uniji. Toda nekaj povsem drugega je, ko objavijo, da avtomobil, ki nastaja le v Sloveniji, ne bo dobil naslednika. To se je oziroma se bo zgodilo z Renaultovim twingom.
Slovenija je kljub svoji geografski in siceršnji majhnosti dovolj pomembno kolesce zlasti v evropskem avtomobilskem prostoru. Imamo številne izdelovalce sestavnih delov, pa naj gre za tako imenovano prvovgradnjo ali oskrbo z rezervnimi deli. Na tem seznamu je približno 300 slovenskih podjetij, ki neposredno zaposlujejo okrog 16 tisoč ljudi, k slovenskemu BDP prispevajo okoli deset odstotkov vrednosti oziroma po podatkih za leto 2019 dobre štiri milijarde evrov. Posebno mesto pa ima v slovenskem gospodarskem prostoru novomeški Revoz. V okviru francoske avtomobilske korporacije je tudi edina tovarna, ki izdeluje twinga. Ta je lani oziroma zadnja leta predstavljal produkcijsko osnovo Revoza.
Odhaja tudi smart forfour
Lani so v tej tovarni izdelali 141.715 avtomobilov, leto prej 191 tisoč, 2018. pa dobrih 209 tisoč. Rekordno številko so dosegli leta 2009, ko je iz tovarne pripeljalo 212.680 avtomobilov. Lani je bilo največ twingov (68.585), sledil je clio V (57.682), ob tem pa so naredili še 7584 električnih izvedenk clia in 7866 smartov forfour v električni varianti. Že predlani je Daimler AG, ki skupaj z Renaultom v okviru projekta Edison v Revozu od leta 2014 izdeluje smarta forfour, sporočil, da se sodelovanje končuje. Leta 2022 naj bi na Kitajskem stekla izdelava novega smarta, pri čemer bo ta nastajal v okviru nove družbe, kjer bo sodelovala tudi kitajska avtomobilska korporacija Geely. Natančnejši načrti, ali se bo to res zgodilo, še niso znani. Toda nobenega dvoma ni, da smart odhaja iz Novega mesta. To med drugim pomeni, da bodo Revozove proizvodne zmogljivosti še nekaj manj zasedene. Če se dokončno uresniči napoved, da sedanji twingo, ki naj bi v proizvodnji ostal do leta 2024, ne bo dobil naslednika, je vprašanje, kako naprej. Od sredine leta 2019 v Revozu izdelujejo tudi zadnjo oziroma peto generacijo clia. To je avtomobil, ki gre dobro v promet, kar je za Revoz in seveda Renault dobro, saj je bil lani najbolje prodajano vozilo v svojem razredu na evropskih trgih (227 tisoč prodanih vozil). Toda clia ob tem izdelujejo še v tovarni v turški Bursi in deloma tudi v francoskem Flinsu.
Že nekaj časa je znano, da skupina Renault, ki jo sestavljajo še romunska Dacia, ruska Lada in francoska Alpina, ni v dobrem poslovnem in finančnem položaju. Lani je bilo prodanih 2,94 milijona avtomobilov, kar je bilo za 21,3 odstotka manj kot leto prej. Na stari celini je bilo prodanih 1,44 milijona avtomobilov te skupine (od tega v EU 1,14 milijona), kar je bilo za kar 25,8 odstotka manj oziroma je bil padec večji kot padec prodaje v Evropski uniji (minus 23,6 odstotka). Rast so dosegli pri prodaji električnih avtomobilov, kjer je Renault ohranil vodilno mesto na evropskih trgih, saj so jih lani prodali več kot 115 tisoč, od tega je bilo nekaj več kot 100 tisoč električnih zoejev. Prvič po desetih letih je skupina izkazala negativen poslovno-finančni rezultat. Prav zaradi tega je bil nujen načrt prestrukturiranja in nove strategije, tako imenovani Renaulution, ki jo je pred mesecem predstavil od lanskega 1. julija prvi mož skupine Luca de Meo.
Globoko navzdol v EU
Skupina Renault je lani v Evropski uniji prodala 1,14 milijona vozil, kar je bilo za 25,6 odstotka manj kot leta 2019. Njen padec je med višjimi v primerjavi z drugimi skupinami oziroma tovarnami. Matični Renault je prodal 762 tisoč vozil (minus 22,9 odstotka), prodaja Dacie se je zmanjšala za 29,7, Lade za 58,3 odstotka, globoko je padla tudi Alpina (71,7 odstotka manj). Renault je lani pri nas prodal 8391 avtomobilov oziroma za dobrih 18 odstotkov manj, Dacia pa 2808 (21-odstotni padec), medtem ko statistika ni zabeležila prodaje vozil tovarn Lada in Alpina. Twingo je bil v svojem razredu drugo najbolje prodajano vozilo (373 vozil).
Od količine k vrednosti
Ta načrt, ki je strateško razdeljen na tri dele in zajema obdobje do leta 2025, napoveduje velike spremembe. Če ob tem izpustimo tudi načrt racionalizacije in zmanjšanja stroškov, ki je tako ali tako pogoj uresničitve Renaulutiona (samo pri fiksnih stroških naj bi skupina do leta 2025 prihranila okoli tri milijarde evrov, medtem ko naj bi se dobiček v primerjavi z letom 2019 povečal za najmanj 15 odstotkov), je bistvena predvsem usmeritev v zmanjšanje obsega proizvodnje. Po prejšnjem načrtu naj bi ta dosegla štiri milijone vozil, po novem pa naj bi jo zmanjšali na vsega 3,1 milijona. To pomeni, da se skupina po de Meovih besedah usmerja od količine k vrednosti, pri čemer to vključuje tudi nekatere druge ukrepe (zmanjšanje števila osnov/platform, zmanjšanje števila motorjev, hitrejši razvoj oziroma čas, ki je potreben od zasnove do ponudbe vozila na trgih ipd.). Skupina je torej pred velikim izzivom, pri čemer ji gotovo ni v prid, da je pretežno usmerjena na evropske trge (izjema je Lada z Rusijo), ki pa jih je pandemija prizadela veliko bolj kot druge. In jasno je, da je pred velikim izzivom tudi Revoz.
Twingo I: žabec iz Billancourta
Mali renault je bil prvič postavljen na ogled na pariški avtomobilski predstavi oziroma salonu oktobra 1992. Na trge je pripeljal nekaj mesecev kasneje. Njegova podoba je bila izvirna in unikatna, pri čemer je bil na začetku na voljo z enim samim motorjem (1,2 litra, 45 kW) in enim samim paketom opreme. Bil je majhen enoprostorec, ki se je dokazoval tudi s premično zadnjo sedežno klopjo in s tem, da je bilo mogoče vse sedeže raztegniti v posteljo. Do leta 2007, ko se je izteklo njegovo produkcijsko življenje, so prodali skoraj 2,1 milijona vozil, v Kolumbiji pa je nastajal vse do leta 2012.
Twingo II: manj špartanskosti
V drugi generacijski izvedbi je tovarna avto predstavila na ženevskem avtomobilskem salonu marca 2007. Že od vsega začetka je bil na voljo s kar petimi paketi opreme, torej niso več vztrajali pa opremski in siceršnji špartanskosti twinga prve generacije. Izdelan je bil na osnovi clia II, pognali so ga tudi na varnostni preizkus v okviru evropskega konzorcija EuroNCAP. Dobil je še dirkaško izvedenko z 99 kW/133 KM pa tudi različico Renaultsport RS Gordini. Leta 2011 je twingo doživel prenovo, pri čemer sta najbolj izstopala drugačna prednji in zadnji del.
Twingo III: sorojenec smarta forfour
Ženevski avtomobilski salon je bil leta 2014 znova prizorišče predstavitve nove, tokrat tretje generacije twinga. Razlika je bila očitna: avto je dobil pet vrat in pogon na zadnji kolesni par. Twingo je bil razvit v sodelovanju z Daimlerjem AG oziroma smartom forfour (projekt Edison). Zanimivost pri tem avtu je, da so morali zunanjo podobo tik pred rojstvom na zahtevo tedanjega šefa Carlosa Ghosna občutno spremeniti, zato je bilo nekaj zastoja pri njegovi predstavitvi. Twingo tretje generacije je bil razvit z mislijo na električni pogon, leta 2014 so opravili tudi preizkusno trčenje, pri katerem je avto dobil štiri zvezdice.