Žrtvi sta se vozili v tesli S, policija je ugotovila, da za volanom ni bilo nikogar, pač pa je eden sedel na sovoznikovem sedežu (!), drugi zadaj. Po trčenju v drevo je avto zagorel, kar se pri električnih avtomobilih zgodi precej pogosto.
V dosedanji preiskavi je policija identificirala človeka, ki je sedel spredaj. William Varner je bil zdravnik/anesteziolog, na preskusno vožnjo s teslo S naj bi ga bil povabil lastnik avtomobila, ki je sedel zadaj. Kot pravijo, naj bi lastnik tesle S pokazal in dokazal, da avto vozi povsem samodejno (avtonomno) in ne potrebuje nadzora oziroma človeka za volanom – zato je sedel zadaj.
Seveda se je oglasil Elon Musk, ustanovitelj in največji lastnik Tesle. Sporočil je, da po njihovih ugotovitvah v avtu ni bil vključen avtopilot, ki je sestavni del sistema samodejne vožnje (FSD ali Full Self Driving). Ni povedal, kako so to ugotovili oziroma kako so dobili te podatke, ki jih sedaj zahteva policija. Musk je tudi dejal, da se je nesreča zgodila na cesti brez ustreznih talnih oziroma stranskih oznak. Te omogočajo sistemu kamer/senzorjev obdržati vozilo na voznem pasu in voziti po avtocestah, kar ni značilno zgolj za tesle, pač pa tudi za številne druge avtomobile. Ob tem je na dan prišel podatek, da NHTSA oziroma ameriška agencija za varnost avtocestnega prometa preiskuje 28 prometnih nesreč z vozili tesla, ki so se prav tako zgodile v precej nenavadnih okoliščinah. V vse skupaj se je vključila tudi Bela hiša, saj je Jen Psaki, ki skrbi za stike z javnostjo, zatrdila, "da NHTSA tesno sodeluje s Teslo in teksaškimi oblastmi, da bi pojasnili vzrok nesreče". Skratka, nesrečni dogodek močno odmeva na oni strani Atlantika.
O samodejni vožnji se že dolgo krešejo mnenja. Tehnologija tudi tukaj dela velike korake. Elon Musk je pred meseci dejal, da bodo tesle še letos vozile povsem avtonomno, brez pomoči človeka. Za zdaj poznamo pet stopenj avtonomne vožnje, Muskova napoved bi ustrezala zahtevam četrte stopnje, morda celo pete. Toda tako kot pri električnih avtomobilih, kjer je tehnološki napredek skoraj izjemen, a se bo še dolgo zapletalo pri infrastrukturi polnjenja, je pred avtomobilsko avtonomnostjo še veliko zadreg. Ne nazadnje ali najprej bo treba pojasniti bistveno - kdo bo odgovoren za nesrečo povsem avtonomnega vozila? Sicer pa: ko gre za denar (odškodnine), so tam čez neusmiljeni mojstri.