Prenovljeni opel grandland: Zunaj vizir, znotraj digitalna tehnika

04.10.2021 05:00
Grandland je srednje velik cestni terenec, ki navkljub tehničnemu sorodstvu s peugeoti dobro uteleša filozofijo znamke Opel. Na naš trg prihaja prenovljen s ceno od 27.645 evrov.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Opel grandland: zaradi značilnega prednjega dela ne more ostati neopažen, sicer pa zunanjih sprememb ni prav dosti. Foto: Vinko KERNC
Vinko Kernc

Grandland X je (za crosslandom X) drugi opel, ki je nastal v sodelovanju s koncernom PSA. Na trg je prišel leta 2017, platformo PSA EMP2 pa si deli s peugeotom 3008. Štiri leta so ravno pravšnji čas za običajno prenovo, s katero je izgubil črko X v imenu.

Armaturna plošča: med skrajnima zračnima režama je vse novo. Bolj digitalno in s premeščeno levo sredinsko zračno režo pod osrednji zaslon. Foto: Vinko KERNC
Vinko Kernc

Zunaj ni veliko sprememb, so pa – vsaj s prednje strani – očitne. Tudi grandland je namreč dobil nov, od daleč prepoznaven obraz, ki mu pri Oplu pravijo vizir, kar je zahtevalo popolno prenovo prednjega dela pod motornim pokrovom. Sem seveda sodita tudi drugačna žarometa, ki sta dobila novo generacijo tehnike LED. Te so serijske, za doplačilo pa napredne LED pixel. Zadaj oblikovnih sprememb ni, le majhen napis grandland je postal veliko večji in se preselil na sredino pokrova prtljažnika pod logotip znamke. Znotraj je sprememba prav tako očitna; zgornji del armaturne plošče je spremenjen, da lahko gosti nove prikazovalnike. Zdaj digitalni merilniki (z več pogledi) imajo zaslon velikosti do dvanajst palcev, info-zabavni sistem pa do deset palcev. Z vsem tem je dobil grandland tudi možnost povezave vozila na daljavo (aplikacija myOpel) in navigiranje v resničnem času preko sistema OpelConnect. Grandland ima odslej tudi več sistemov za pomoč vozniku, vključno z nočnim vidom (infrardeča kamera), ki prepoznava tudi pešce in večje živali.

Vinko Kernc

S prenovo se je nekoliko oklestila ponudba motorjev, saj bencinski 1,6 ni več na voljo. Tako ostajajo bencinski 1,2 turbo (96 kW), dizelski 1,5 diesel (96 kW) in dva hibrida. Samo s prednjim pogonom je tam sistemske moči 165 kilovatov, s 4-kolesnim pogonom (dodaten elektromotor zadaj) pa 221. Oba hibrida sta deležna nekoliko daljšega dosega (do 65 km), menjalnik pa je, z izjemo različice 1.2 turbo, kjer je doplačilen, vselej samodejni z osmimi prestavami.

Grandland ima zdaj na voljo štiri osnovne pakete opreme (nov je paket GS line), kar skupaj s pogonsko tehniko nanese 19 možnih kombinacij. Najcenejši je 1.2 turbo business edition (27.645 evrov), najcenejši dizel stane 31.115 evrov, najcenejši hibrid pa 40.940 evrov. Prva vozila naj bi k nam prišla sredi novembra, leta 2022 pa naj bi pri nas prodali do 300 prenovljenih grandlandov.

Vinko Kernc
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta